Jump to content



LG 23mp68vq HDMI προβλήματα


Recommended Posts

Λοιπόν από τότε που πήρα την οθόνη όλο προβήματα είμαστε. Λες και στοίχιωσε όλο το PC.

 

Α. Καταρχήν, δεν βλέπω bios post καθόλου με HDMI. Μαύρη οθόνη (seaching for signal...) και κατευθείαν βγαίνω στο login screen των win. Bios παίρνω μόνο αν συνδέσω D-sub/DVI.

 

B. Το πρόβλημα με το "lag" γενικά παντού. Την έχω flickerfree, έβαλα 75 refresh rate στις ρυθμίσεις των Win, τα ίδια. Ή δεν θα σταματήσει ποτέ το "lag" ή θα σταματήσει μετά από 1 λεπτό και θα γίνει smooth γενικά ότι κάνεις στο dekstop. Έκανα το frame skipping test. Και success μου βγάζει, αλλά και failure άλλες φορές.

 

Γ. Στις ρυθμίσεις της LG, οι επιλογές, Overscan, DFC, και Response time (έχει σχέση με τα ms η όχι - το έχω High) τι κάνουν? Παίζει τα επηρεάζουν τα ανωτέρω προβλήματα;

 

Κάρτα έχω μια Sapphire HD5850. Win 7 64b. Abit IP35-PRO, Q6600, 6GB.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να δοκιμασεις την οθονη σε αλλο υπολογιστη? Να δουμε αν το προβλημα ειναι της οθονης η του υπολογιστη. Αν ειναι το πρωτο, υποθετω πως τη γυριζεις για αντικατασταση.

 

Τις αλλες επιλογες αστες στο default, το response time ειναι πρακτικα το overdrive και κατα πασα πιθανοτητα αποδιδει καλυτερα αν το βαλεις στο medium (στο high εχεις πιο εντονο overshoot ghosting). Αυτα ομως ειναι λεπτομερειες και δεν σχετιζονται με τα προβληματα που εχεις κατα 99%.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβως την ιδια οθονη.

 

Για το :

 

A) Εχεις ενεργο το freesync ? Αν ναι απενεργοποιησε το και δοκιμασε παλι. Εμενα μου το κανει μονο με freesync ενεργο.

 

Β) Εμενα ειχε στην αρχη lag και frame skipping..απενεργοποιησα το smart energy savings και δεν μου το ξαναεκανε.

 

 

 

Γενικα εγω παντως δεν εχω παραπονο απο την οθονιτσα !

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.