Jump to content



Πάει ο σκληρός;;


Recommended Posts

Παιδιά αντιμετωπίζω από το μεσημέρι σήμερα το εξής πρόβλημα με τον εξωτερικό μου σκληρό δίσκο: Σε όποια θύρα usb και να τον βάλω (usb2 ή usb3) ο υπολογιστής δείχνει να μην τον αναγνωρίζει. Ανοίγοντας δηλαδή το εικονίδιο "ο υπολογιστής μου" δεν τον βλέπω πουθενά. Το περίεργο είναι όμως ότι όταν τον συνδέω  στον υπολογιστή τα windows κάνουν τον σχετικό θόρυβο που κάνουν όταν συνδέουμε σκληρό δίσκο ή κάποιο φλασάκι στο pc. Επίσης στην ασφαλή κατάργηση μου τον εμφανίζει κανονικά. Να πω ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε το μεσημέρι στην γυναίκα μου που τον συνέδεσε στο pc και όταν άνοιξε κανονικά το παράθυρο μπροστά της με τα περιεχόμενα του δίσκου εκείνη πάτησε ελαχιστοποίηση (έτσι μου είπε τουλάχιστον) ώστε να ψάξει να βρει αυτό που ήθελε να μεταφέρει στο σκληρό δίσκο και όταν το βρήκε ο σκληρός είχε απλά εξαφανιστεί.. Εγώ τώρα που γύρισα από τη δουλειά δοκίμασα το δίσκο και στο λάπτοπ μου και συμβαίνει το ίδιο πράγμα: Ο δίσκος φαίνεται ότι λειτουργεί (τον ακουμπάω και καταλαβαίνω και ανάβει και το φωτάκι του) αλλά δεν τον βλέπω πουθενά παρά μόνο στην ασφαλή κατάργηση κάτω δεξιά που τον έχει κανονικά σαν επιλογή. Λέτε να τα έπαιξε ο δίσκος;; Και αν ναι τότε πως τον εμφανίζει στην ασφαλή κατάργηση;;

Link to comment
Share on other sites

Για δες τι σου δείχνει στο disk manager (δεξί κλικ στο "ο υπολογιστής μου", διαχείριση, διαχείριση δίσκων).

Δείχνει το δίσκο; τον δείχνει λειτουργικό; έχει drive letter (γράμμα); μήπως έχει το ίδιο γράμμα με κάποιο δίσκο δικτύου που εκείνη την ώρα είναι αποσυνδεδεμένος;

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα το πρωί το Samsung Drive Manager για να ελέγξω το δίσκο και μου τον αναγνώρισε κανονικά και αυτό αλλά και το pc . Δεν έχει τίποτα όμως μέσα, σαν να έγινε format και να σβήστηκαν όλα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε.  Στη διαχείριση συσκευών πάντως ο σκληρός εμφανίζονταν κανονικά και με κατάσταση συσκευής "Αυτή η συσκευή λειτουργεί κανονικά" αλλά δεν φαινόταν πουθενά στο pc. Τώρα φαίνεται κανονικότατα αλλά όλα χάθηκαν:angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σβηστεί τίποτα, απλώς δεν φαίνονται.

Μπουτάρεις με κάποιο Hiren's και προσπαθείς να κάνεις επαναφορά partition ή αρχείων. (ή με το recuva που σου είπαν πριν)

Αν δεν σε πολυενδιαφέρουν τα αρχεία που έχει μέσα τότε κάνε ένα format και θα συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σβηστεί τίποτα, απλώς δεν φαίνονται.
Μπουτάρεις με κάποιο Hiren's και προσπαθείς να κάνεις επαναφορά partition ή αρχείων. (ή με το recuva που σου είπαν πριν)
Αν δεν σε πολυενδιαφέρουν τα αρχεία που έχει μέσα τότε κάνε ένα format και θα συνέλθει.

Το recuva το δοκίμασα ήδη και δεν βρίσκει τίποτα εντελώς.. Το ψιλό πήρα απόφαση οτι τα έχασα όλα..

Sent from my Galaxy Note 4 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dimitrisdsg7 said:

Το recuva το δοκίμασα ήδη και δεν βρίσκει τίποτα εντελώς..

Πολύ περίεργο για έναν δίσκο που "μόλις" σβήστηκε. Άλλο να τα βρίσκει και να είναι κατεστραμμένα κι άλλο να μη βρίσκει τίποτα. Δοκίμασες Deep Scan;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης partition

πχ. https://www.partitionwizard.com/help/partition-recovery.html

το πιο πιθανό να έχει "χαθεί" το partition αλλά δεν έχουν χαθεί τα δεδομένα. Με προσεκτικό χειρισμό τα έχεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.