Jump to content



Αγορα Macbook


Recommended Posts

Γεια σας παιδια, ειμαι σε διλημμα και θελω τη βοηθεια σας. Αν ολα πανε καλα τον Σεπτεμβριο ξεκιναω για μεταπτυχιακο με βλεψεις για διδακτορικο και μιας και το τωρινο λαπτοπ πλεον δεν βασταει λεω να αγορασω ενα καινουριο. Θα ηθελα να παρω κατι καλο που να με βγαλει 4-5 χρονια ανετα χωρις κολληματα και ιστοριες. Η χρηση του θα ειναι κυριως πολυωρο διαβασμα paper, πολλα tabs ανοιχτα ταυτοχρονα και εργασιες σε Matlab, Stata, Eviews,Spss και R. Φυσικα θα χρησιμοποιειται και για διασκεδαση. Οπως καταλαβαινετε το λαπτοπ θα παραμενει ανοιχτο μερα νυχτα (νταξει υπερβαλλω λιγο).

 

Εχω καταληξει (σχεδον) στην αγορα macbook και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για τα παρακατω δυο μοντελα

https://www.amazon.com/Apple-MacBook-MLUQ2LL-13-3-inch-dual-core/dp/B01LTHXAEU/ref=sr_1_26?s=pc&ie=UTF8&qid=1480612965&sr=1-26&keywords=macbook&th=1  

και

https://www.amazon.com/dp/B01LTHXA7M/ref=psdc_13896615011_t2_B00UGBMRQ8

 

Οντας ασχετος θα ηθελα να μου πειτε ποιο απο τα δυο θα ηταν καλυτερο για τη χρηση που το θελω και αν αξιζει η διαφορα στην τιμη

 

Φυσικα, αν εχετε κατι διαφορετικο να μου προτεινετε ευχαριστως να το κανετε

 

Καλες γιορτες σε ολους

Έγινε επεξεργασία από panagiotis21
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, SirDiman said:

σε 13 ιντσες θα σου βγουν τα ματια

Ισως εχεις δικιο. Κι εμενα ενας μεγαλος μου ενδοιασμος ηταν αυτος απλα δεν βρηκα καποιον να μου πει κατι αρνητικο. Βεβαια εχω τις επιφυλαξεις μου.

 

Οσον αφορα την συγκριση μεταξυ των δυο?

Link to comment
Share on other sites

Το 13άρι είναι πιο καλή επιλογή αν το μεταφέρεις. Το 15άρι παρα-είναι μεγάλο για τη δουλειά αυτή.

 

Η οθόνη στα Macbook άριστη και δεν θα έχεις πρόβλημα να το χρησιμοποιείς για ώρες.

Λόγω υψηλής ανάλυσης θα έχεις αρκετό real estate (ακόμα περισσότερο αν μάθεις να χρησιμοποιείς τα gestures στο - άριστο - touchpad για να παίζεις σε πολλά desktops), αλλά για χρήση ως "σταθερό" προσωπικά θα πρότεινα, όποιον από τους δύο και να πάρεις, να βάλεις αργότερα και μία εξωτερική οθόνη καθώς ανεβάζεις την παραγωγικότητά σου αρκετά έτσι.

 

Αν όντως το κρατήσεις 4-5 χρόνια που λες, πάρε αυτό με το touch bar που έχει καλύτερα specs.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Shaman said:

Το 13άρι είναι πιο καλή επιλογή αν το μεταφέρεις. Το 15άρι παρα-είναι μεγάλο για τη δουλειά αυτή.

 

Η οθόνη στα Macbook άριστη και δεν θα έχεις πρόβλημα να το χρησιμοποιείς για ώρες.

Λόγω υψηλής ανάλυσης θα έχεις αρκετό real estate (ακόμα περισσότερο αν μάθεις να χρησιμοποιείς τα gestures στο - άριστο - touchpad για να παίζεις σε πολλά desktops), αλλά για χρήση ως "σταθερό" προσωπικά θα πρότεινα, όποιον από τους δύο και να πάρεις, να βάλεις αργότερα και μία εξωτερική οθόνη καθώς ανεβάζεις την παραγωγικότητά σου αρκετά έτσι.

 

Αν όντως το κρατήσεις 4-5 χρόνια που λες, πάρε αυτό με το touch bar που έχει καλύτερα specs.

Εχεις καποιο λινκ γι αυτο με το touch bar? Το εχω  σκεφτει αυτο με την εξωτερικη οθονη και φυσικα ειναι μες στα πλανα ...Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως η επεξεργαστικη ισχυς των 2.0 ghz δεν ειναι αρκετη..Τελος θα το προτιμουσα με 16αρα ram αλλα δεν ξερω αν βγαινει στη 13αρα οθονη...Οποιος εχει πληροφοριες ας με ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα αντίστοιχο δίλημμα βρίσκομαι κι εγώ, με την διαφορά ότι σκέφτομαι και το Air όμως με i7 επεξεργαστή. Ενώ ανέμενα αγωνιωδώς το νέο Pro, μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα και τώρα φυσικά δεν μπορώ να καταλήξω! Στα προτερήματα του Air πιστεύω ότι είναι η αυτονομία μπαταρίας ακόμη κι έναντι του νέου Pro. Φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι αυτός είναι λόγος επιλογής, τουλάχιστον όχι για τον οποιονδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, panagiotis21 said:

Οντας ασχετος θα ηθελα να μου πειτε ποιο απο τα δυο θα ηταν καλυτερο για τη χρηση που το θελω και αν αξιζει η διαφορα στην τιμη

Μόνο για Mac ενδιαφέρεσαι; Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το σκεπτικό σου;

 

Υπάρχουν στα λεφτά που κοιτάς laptop με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά και 4Κ οθόνες επίσης. Ένα 15άρι κατά την γνώμη μου είναι η χρυσή τομή και σε φορητότητα και σε δυνατότητες (οθόνη, εξοπλισμός, κ.λπ.). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, panagiotis21 said:

Εχεις καποιο λινκ γι αυτο με το touch bar? 

Στο site της Apple μπορείς να συγκρίνεις τα δύο μοντέλα side-by-side.

https://www.apple.com/mac/compare/results/?product1=macbook-pro-13&product2=macbook-pro-touchbar-13

 

3 hours ago, pnick said:

Υπάρχουν στα λεφτά που κοιτάς laptop με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά και 4Κ οθόνες επίσης. Ένα 15άρι κατά την γνώμη μου είναι η χρυσή τομή και σε φορητότητα και σε δυνατότητες (οθόνη, εξοπλισμός, κ.λπ.). 

4k σε 15άρι (που δεν είναι χρυσή τομή σε φορητότητα για κανένα λόγo, btw, εκτός αν εννοούμε από δωμάτιο σε δώματιο) δεν έχει νόημα.

Θα παίζεις με τόσο scaling στα γράμματα για να μη βγάλεις τα μάτια σου, που το πραγματικό real estate που θα έχεις στη διάθεσή σου θα είναι το ίδιο με ένα τυπικό monitor - και καλή τύχη με τόσο scaling στα Windows (ένας τομέας που εχουν πολλά ψωμιά ακόμα για να φτάσουν το MacOS).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα το 13αρι γιατι το 15αρι που εχω τωρα γινεται πολυ κουραστικο στις μετακινησεις. Επισης κοιταζω σε mac λογω της φοβερης οθονης και της αρκετα καλης αυτονομιας που εχει. Επισης μου αρεσει σχεδιαστικα περισσοτερο απο ολα τα αλλα και το λειτουργικο του ειναι φοβερο. Απλα δεν γνωριζω αν τα 2ghz στον επεξεργαστη και η 8αρα ram θα ειναι αρκετα για τη δουλεια που το θελω. Οπως σας ειπα ειμαι ασχετος σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το MacBook Pro 13 θα το επιλέγατε με 16GB RAM αν σκεφτόσαστε να το κρατήσετε όσο πάει, πχ τουλάχιστον 6-7 έτη; Τη στιγμή που οι κατασκευαστές άλλοι, επιλέγουν παραπάνω RAM ως προεπιλογή γιατί η Apple μένει στα 8, μήπως για να αναγκάσει σε ένα συντομότερο χρονικό διάστημα αντικατάστασης του MacBook (μιας και δεν επιτρέπει μετά την αγορά/κατασκευή αναβάθμιση στη μνήμη) ή απλώς θεωρεί ότι είναι αρκετά ή για λόγους διαρκείας μπαταρίας, αν ισχύει κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.