Jump to content



new M/B-CPU-RAM


mikemtb

Recommended Posts

Χρονια πολλά στην παρέα!

disclaimer: εχω χασει επισοδια...

Εχω αυτη την στιγμη ενα λειτουργικο συστημα το οποιο αποτελειται απο

core2duo e7300 2,66ghz

4ram

penryn1600sli-110db

nvidia geforce gt610

ssd 120gb

3x1tb hd

Η χρηση που κανω ειναι web/torrents, music/video streaming στην tv, music editing και πολυ περιστασιακα video edit για κανα ανεβασμα στο youtubi.

ειμαι γενικα ικανοποιημενος απο την αποδοση του συστηματος ΕΚΤΟΣ, οταν κανω video edit κανει αιωνες, και καταναλωνει μεγαλη ισχυ σε idle.

Παιχνιδια δεν παιζω καθολου.

θα ηθελα να κανω αναβαθμιση.

στοχος:

1) η μικρη καταναλωση σε idle.(max 20watt)

2)  να κρατησω τους 4 σκληρους (sata) και να προσθεσω ενα dvdrw? να υπαρχει just in case. συνολο5sata

3)κατι πιο γρηγορο απο usb2 που εχω τωρα

4)και ψηφιακη εξοδος ηχου

5)gbit lan

6)serial port

7)οτι ξεχασα :) (vga out at least)

Επειδη εχω χαθει διαβαζοντας για Tdp, λοιπή καταναλωση M/B,  θα ηθελα τις προτασεις των εμπειρότερων

ευχαριστω εκ των προτερων :kiss2:

 

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
vga out
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος mikemtb έγραψε:

Μάλλον δεν υπάρχει κάποια λύση... :sad:

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
 

Λύση υπάρχει αν αποφασίσεις αν θέλεις "idle load max 20W" με οποιοδήποτε κόστος (= video edit που κάνει "αιώνες") ή αν ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου. Το σίγουρο είναι πως πρέπει να κινηθείς σε νέες πλατφόρμες (= όχι ΑΜ3+) όπου έχει βελτιωθεί η αποδοτικότητα (efficiency). Απλά θα θέλει ψάξιμο σε νεα πλατφόρμα να βρεις serial port (δεν είναι πλέον της μόδας :p ). Η Asrock συνήθως κάνει κάτι ανακατέματα (νέα πλατφόρμα με "παλιομοδίτικες" θύρες).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λύση υπάρχει αν αποφασίσεις αν θέλεις "idle load max 20W" με οποιοδήποτε κόστος (= video edit που κάνει "αιώνες") ή αν ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου. Το σίγουρο είναι πως πρέπει να κινηθείς σε νέες πλατφόρμες (= όχι ΑΜ3+) όπου έχει βελτιωθεί η αποδοτικότητα (efficiency). Απλά θα θέλει ψάξιμο σε νεα πλατφόρμα να βρεις serial port (δεν είναι πλέον της μόδας [emoji14] ). Η Asrock συνήθως κάνει κάτι ανακατέματα (νέα πλατφόρμα με "παλιομοδίτικες" θύρες).

 

Ωραία, εχεις δικιο μαλλον,ξεκινάμε να ρίχνουμε νερό. 1.Αφήνουμε την σειριακή on board στην άκρη...

2. Αφήνουμε και το κόστος για λίγο στην άκρη..

Για πείτε προτάσεις!! [emoji4]

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις Skylake (σαν την πρόταση του GeorgeVasil) αλλα με i5 6400T, 6500T (Τ= low power 35W) με μητρική B150, H170 (για να έχει 6 SATA) με 8GB μνήμης. Το "παράξενο" είναι οτι μπορείς να βρεις αρκετές μητρικές με serial port header και με ένα bracket των 5€  να έχεις και serial port. Το S/PDIF που θέλεις λίγο με μπερδεύει (δεν γνωρίζω τέτοιου είδους συνδέσεις) γιατί υπάρχει σε οπτικό και με RCA (σχεδόν πάντα με εσωτερικό header, όχι απ' ευθείας έξοδο), τι από τα δύο χρειάζεσαι; Επίσης σε λίγο ακριβότερες μητρικές υπαρχουν USB 3.1, USB type C, Μ.2 κλπ. σ' ενδιαφέρουν;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις Skylake (σαν την πρόταση του GeorgeVasil) αλλα με i5 6400T, 6500T (Τ= low power 35W) με μητρική B150, H170 (για να έχει 6 SATA) με 8GB μνήμης. Το "παράξενο" είναι οτι μπορείς να βρεις αρκετές μητρικές με serial port header και με ένα bracket των 5€  να έχεις και serial port. Το S/PDIF που θέλεις λίγο με μπερδεύει (δεν γνωρίζω τέτοιου είδους συνδέσεις) γιατί υπάρχει σε οπτικό και με RCA (σχεδόν πάντα με εσωτερικό header, όχι απ' ευθείας έξοδο), τι από τα δύο χρειάζεσαι; Επίσης σε λίγο ακριβότερες μητρικές υπαρχουν USB 3.1, USB type C, Μ.2 κλπ. σ' ενδιαφέρουν;

Καλημέρα. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
-Αν έχει εσωτερικό serial.port header είμαι τριςευτυχισμενος, αν και μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό.
-Επισεις το spdif αν είναι εσωτερικό header συνήθως είναι και "ηλεκτρικό", με καλύπτει, δε θέλω οπτικό.
-Λοιπά φουρφουρια που αναφέρεις, Μ2 κλπ, όχι δεν με ενδιαφέρουν.
Με ενδιαφέρει η κατανάλωση σε idle, διότι θα είναι 24/7 αναμμένο! Οπότε πάμε στο προαναφερθέν 6500T ?


Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπάρχει s/pdif header οπτικό, έπεσα σε ένα βίντεο όπου ένας τύπος με ένα κομμάτι καλώδιο, ένα led και μια αντίσταση (νομίζω, μιλούσε ισπανικά ή πορτογαλικά) πήρε απο τα 2 pin (s/pdif header) της μητρικής και έδωσε ήχο στο ηχοσύστημά του. Πιθανόν το s/pdif με το RCA (το ηλεκτρικό, που λες) είναι με 3 pin header. Το κακό είναι οτι δεν το αναφέρουν (οπτικό ή ηλεκτρικό) οι κατασκευαστές (ένα "ξερό" s/pdif out header) και πρέπει να το ψάχνεις στην φωτογραφία της μητρικής. Το πιο άσχημο είναι οτι δεν βρίσκεται εύκολα σε ελληνικά καταστήματα το bracket που θα βγάλει το s/pdif πίσω.

Για τον 6500Τ ή τον 6400Τ θα το αποφασίσεις εσύ (ανάλογα την διαφορά στα €), πάντως μην περιμένεις "idle load 20W" αλλά το video edit σε σχέση με τον C2D 7300 που έχεις θα είναι η μέρα με την νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mikemtb said:


Καλημέρα. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
-Αν έχει εσωτερικό serial.port header είμαι τριςευτυχισμενος, αν και μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό.
-Επισεις το spdif αν είναι εσωτερικό header συνήθως είναι και "ηλεκτρικό", με καλύπτει, δε θέλω οπτικό.
-Λοιπά φουρφουρια που αναφέρεις, Μ2 κλπ, όχι δεν με ενδιαφέρουν.
Με ενδιαφέρει η κατανάλωση σε idle, διότι θα είναι 24/7 αναμμένο! Οπότε πάμε στο προαναφερθέν 6500T ?


Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
 

Η καταναλωση σε Idle ειναι λιγο "μανικι" να ειναι τοσο μικρη.

 

Καθε δισκος πιανει περιπου 5W οποτε θα ξεκινας με το καλημερα απο τα 20 αν ειναι ανοιχτοι και δεν κλεινουν. Βαλλε και αλλα 30-40 το συστημα εχεις φτασει τα 60-70 για πλακα...+ οτι για να γινει αυτο θελεις πολυ αποδοτικο τροφοδοτικο.

 

Μετρημενα ΑΜ2 CPU 4850Ε+780G Mobo με 4 δισκους και καλο τροφοδοτικο δεν ειδα κατω απο 50 ποτε.(μονο οταν εβγαζα τους δισκους).

 

Μετα πας σε λυση ΝΑS και παιρνεις ενα PC  για τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπάρχει s/pdif header οπτικό, έπεσα σε ένα βίντεο όπου ένας τύπος με ένα κομμάτι καλώδιο, ένα led και μια αντίσταση (νομίζω, μιλούσε ισπανικά ή πορτογαλικά) πήρε απο τα 2 pin (s/pdif header) της μητρικής και έδωσε ήχο στο ηχοσύστημά του. Πιθανόν το s/pdif με το RCA (το ηλεκτρικό, που λες) είναι με 3 pin header. Το κακό είναι οτι δεν το αναφέρουν (οπτικό ή ηλεκτρικό) οι κατασκευαστές (ένα "ξερό" s/pdif out header) και πρέπει να το ψάχνεις στην φωτογραφία της μητρικής. Το πιο άσχημο είναι οτι δεν βρίσκεται εύκολα σε ελληνικά καταστήματα το bracket που θα βγάλει το s/pdif πίσω.

Για τον 6500Τ ή τον 6400Τ θα το αποφασίσεις εσύ (ανάλογα την διαφορά στα €), πάντως μην περιμένεις "idle load 20W" αλλά το video edit σε σχέση με τον C2D 7300 που έχεις θα είναι η μέρα με την νύχτα!

Στον 6500t θα πάω, όσο για το spdif header δεν με απασχολεί πως ακριβώς είναι το pinout, θα το φέρω στα μέτρα μου ηλεκτρονικός είμαι, και brackets έχω και όλα! Το ίδιο ισχύει και για την onboard com port (που αποτι είδα σχεδόν έχουν όλες οι mainboard).

Κάποια πρόταση για main ( όχι gaming klp) είδα λίγο H170 και b150 και ομολογω χάθηκα λίγο στις πολλές διαφορετικές versions!!

Όσο για τους δίσκους, όταν δε θα χρησιμοποιούνται, θα κάνουν spin down. Η όχι? Λειτουργικό έχω το win 7 pro αγορασμένο.

Και μιας και αποφάσισα επεξεργαστή, μένει να δούμε το σημειο αγορας του(Αθήνα)

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το s/pdif pin header, όπως είπα και πιο πάνω, ΠΙΘΑΝΟΝ το 2 pin είναι οπτικό και το 3pin ηλεκτρικό. Αν τα γνωρίζεις (εγώ όχι) πρόσεξε μην πας για ηλεκτρικό και σου βγει οπτικό.

Όσο για την επιλογή, εφόσον ξέρεις τι ζητάς από την μητρική, δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι καθόλου. Εφόσον το B150 δίνει 6 SATA και βγαίνει πιο οικονομικά (προσοχή κάποιες μητρικές δίνουν 4 SATA) πας σε αυτό. Μια συμβουλή από μένα, προσπάθησε να πάρεις μητρική που θα έχει όλες τις συνδέσεις για οθόνη (VGA, DVI, HDMI). Μιας και δεν θα έχεις κάρτα γραφικών, να έχεις την δυνατότητα να το συνδέσεις σε οποιαδήποτε οθόνη (ή tv) χρειαστεί.

Αν θα επιλέξεις κάποια μητρική με αρκετό εξοπλισμό (M.2, πολλές USB κλπ.) καλό είναι να πας σε Η170 για να μην πέσεις (εύκολα, λόγω έλλειψης pci lanes) στο φαινόμενο "Αν συνδέσετε συσκευή στην Α θύρα δεν θα λειτουργεί η Β θύρα". :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα σε ακούσω και σκέφτομαι την: msi H170 pro-vdh (από you) ?
Και την gigabyte GA-H170-ddr3?
Μου άρεσε που έχει pci, όλο κάτι θα χρειαστεί να δοκιμάσω... (ddr3 βέβαια-με χαλάει?)
Επεξεργαστής από που? Δυσκολεύομαι λίγο...
Επισεις κάτι που δεν ξέρω, ο επεξεργαστής έρχεται όπως παλιά, Setάκι μαζί με ψυκτρα και fan?

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαλέξεις μητρική που υποστηρίζει DDR4. Τα συστήματα με socket 1151 και DDR3 είχαν (έχουν?) κάποια θέματα (αν δεν κάνω λάθος).

Απ' όσο βλέπω ο 6500Τ υπάρχει μόνο σε tray (χωρίς ψύκτρα) και μόνο στο visionstudio.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαλέξεις μητρική που υποστηρίζει DDR4. Τα συστήματα με socket 1151 και DDR3 είχαν (έχουν?) κάποια θέματα (αν δεν κάνω λάθος).
Απ' όσο βλέπω ο 6500Τ υπάρχει μόνο σε tray (χωρίς ψύκτρα) και μόνο στο visionstudio.

Ααα, δεν το ήξερα! Ddr4 τότε.
Αυτό το visionstudio είναι αξιόπιστο? Παραγγέλνω άφοβα?
Θα πάρω και ψυκτρα έξτρα

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος mikemtb έγραψε:


Ααα, δεν το ήξερα! Ddr4 τότε.
Αυτό το visionstudio είναι αξιόπιστο? Παραγγέλνω άφοβα?
Θα πάρω και ψυκτρα έξτρα

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
 

Εχουν ακουστεί πολλά παράπονα για το Visionstudio. Δεν εχουν σχεδόν τίποτα σε στοκ, και τα παραγγελνουν όλα απο έξω. Οπότε το 4-10 μέρες, χαλαρα γίνεται και μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ακουστεί πολλά παράπονα για το Visionstudio. Δεν εχουν σχεδόν τίποτα σε στοκ, και τα παραγγελνουν όλα απο έξω. Οπότε το 4-10 μέρες, χαλαρα γίνεται και μήνας.

Μαλιστα...
Αμά είναι έτσι τα παραγγέλνω και εγώ απέξω !! (αν και δεν ξερω απο που) Δεν τα βιάζομαι έτσι και αλλιώς!

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.