Jump to content



VDSL COSMOTE και ευρυζωνική σύνδεση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!
 

Σήμερα πήγα και ρώτησα για VDSL 50ρα Φοιτητική η οποιά σε γενικές γραμμές είναι αρκετά φθηνη κ καλη..
Το θέμα είναι ότι αναγκαστικά μου πασσάρουν Rooter του ποτέ το οποίο είναι ευρυζωνικό και φυσικά θέλουν πίσω το παλιο Rooter (το οποίο έχω ένα εδώ αλλά δεν ξέρω κάν αν είναι αυτό που μου είχαν δώσει τότε-2007).

 

Οι 2 ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι οι εξείς :

1) Αν δεν είναι αυτό το rooter που έχω εγώ και επιστρέψω αυτό θα το καταλάβουν?  Στην περίπτωση που πρέπει να επιστρέψω συγκεκριμένο rooter που τελικά δεν το έχω γίνεται να δηλώσω απώλεια? 
2) Αναγκαστικά πρέπει να συνδέσω το δικό τους rooter για να έχω την ευριζωνική σύνδεση?  (έχω το Dp-Link AC1200 που το θεωρώ πολύ καλύτερο από αυτά του οτέ)

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τηλέφωνο και σε έχουνε βάλει σε VoIP ( που για να σου λένε "ευρυζωνικό" αυτό εννοούνε ) πρέπει να βάλεις το δικό τους modem/router ( και βάζεις το TP-Link σου να δουλεύει σαν router/access point ).

Link to comment
Share on other sites

Εχεις το δικό σου ρουτερ σαν modem/router και βαζεις απο πισω το δικο τους για την τηλεφωνια. Ετσι το εχω κανει και εγω. Το speedport του ΟΤΕ μπορει να δουλεψει η LAN 1 σαν WAN. Oποτε το εχω βαλει να παιρνει ιντερνετ απο το Drytek.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

τα Rooter μεταξύ τους τα συνδέω με to lan μόνο? + το cable του DSl το συνδέω στο Rooter του OTE?

Σε οποιο επιλέξεις εσυ να δουλεψει ως μοντεμ. Εγω επελεξα να εχω μπροστα το Drytek.

Link to comment
Share on other sites

έχω 30-άρα. Μόλις άλλαξα όλα τα καλώδια τηλεφώνου στο σπίτι. Δεν έχω αποσυνδέσεις καθόλου. 

 

Πως το βλέπετε?

 

Edit: μόλις κατάλαβα ότι είμαι ελαφρώς offtopic

 

DSL Information.PNG

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

Νομίζω πως κατάλαβα..Τώρα με την επιστροφή δεν ξέρω τι θα γίνει...θα το προχωρίσω και βλέπουμε!

Θα βαλεις μπροστα το δικο σου, και σε μια LAN του θα το συνδεσεις με την LAN1 του Speedport. Πρωτού το κανεις αυτο θα συνδεσεις μονο το Speedport πανω στην γραμμή του ΟΤΕ για να παρει τις ρυθμίσεις του VoiP. Τωρα για την επιστροφή πραγματικά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, wesker said:

Θα βαλεις μπροστα το δικο σου, και σε μια LAN του θα το συνδεσεις με την LAN1 του Speedport. Πρωτού το κανεις αυτο θα συνδεσεις μονο το Speedport πανω στην γραμμή του ΟΤΕ για να παρει τις ρυθμίσεις του VoiP. Τωρα για την επιστροφή πραγματικά δεν ξέρω.

Εγώ έχω ένα Rooter του 2007 το οποίο μάλλον δεν το θέλουν αλλά εγώ πάντα είχα το απεριόριστο πρόγραμμα χωρίς συμβόλαια, ήταν και στην ίδια τιμή οπότε το άφησα και δεν είχα πάει να ανανεώσω ώστε να μου δίνουν νεότερα Rooters. Τους το είπα σήμερα μιας κ έκανα την σύνδεση και μου είπαν να φέρω αυτό αν κ δεν το θέλουν, απλά μόνο κ μόνο για να δούνε ότι δεν μου έιχαν δώσει κάποιο νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, YDinopoulos said:

Αν το ξαναπεις rooter και οχι router θα βρω που μενεις και θα ερθω με ροπαλο.... :D:D:D 

 

χαχαχα οκ :p σας έβγαλα τα μάτια πάλι :p Ποπο γραμμή δεν το πήρα κα το βλέπω αρκετές φορές χαχαχα. Thanks και συγνώμη για την απροσεξία μου 

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελίκα δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα παρά μόνο να κάνω reconnect έχω τηλ και internet με το TP-LINK Archer VR600! 30ρα VDSL μιας και δεν έιχε 50ρα.. (άσχετα που σε 5 μέρες έβαλαν)
Παραθέτω τα νούμερα.. 
Να πώ πως κατεβάζω με 3.4mb/s σταθερά και up 2.7mb/s σταθερά με pick ta 3mb/s

Μια ερώτηση τώρα που έβαλα 30ρα και σε 5μέρες βγήκε 50ρια για την περιοχή μου μπορώ να την αλλάξω με την δικαιολογία της μη διαθεσιμότητας πριν ολίγων ημερών της 50ρας?

Vdsl30_2017.png

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2017 at 9:35 ΜΜ, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

Τελίκα δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα παρά μόνο να κάνω reconnect έχω τηλ και internet με το TP-LINK Archer VR600! 30ρα VDSL μιας και δεν έιχε 50ρα.. (άσχετα που σε 5 μέρες έβαλαν)
Παραθέτω τα νούμερα.. 
Να πώ πως κατεβάζω με 3.4mb/s σταθερά και up 2.7mb/s σταθερά με pick ta 3mb/s

Μια ερώτηση τώρα που έβαλα 30ρα και σε 5μέρες βγήκε 50ρια για την περιοχή μου μπορώ να την αλλάξω με την δικαιολογία της μη διαθεσιμότητας πριν ολίγων ημερών της 50ρας?

Vdsl30_2017.png

Ναι μπορείς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2017 at 11:25 PM, billpeppas said:

Ναι, μπορείς να κάνεις upgrade την γραμμή σε 50αρα δίχως κάποια "ποινή"

 

56 minutes ago, wesker said:

Ναι μπορείς!

ωραία γιατι όπως φαίνεται είμαι κ δίπλα σε καφάο + dslam sta 100μέτρα (το σίγουρο που ξέρω). Από ότι είδα στην 30ρα τερματίζεται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.