Jump to content



Aναβαθμιση καρτας γραφικων


Recommended Posts

Αν πας σε ένα Smart και του κολλήσεις μια ρεμούλκα, πάλι Smart θα είναι.Δε θα γίνει φορτηγό. Τα 4GB είναι άχρηστα σε τέτοιες κάρτες. Επιπλέον σε τέτοιες κάρτες συνήθως περισσότερη μνήμη = πιο αργή μνήμη.  Και επειδή στο παρελθόν είχε πάρει το μάτι μου και κάτι 64bit R7 240, θα έλεγα να μην το ριψοκινδυνέψεις να βρεθείς με μια τέτοια κάρτα. Αν είναι με 64bit δίαυλο, μπορεί σε κάποιες φάσεις να είναι πιο αργή και από την 320. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tommybertsen said:

Γιατι , αυτη που ποσταρε ο Πετρος δεν ειναι low profile ?

Δεν βλέπω να είναι

Card Dimension (cm) 17 x 12.1 x 4

AMD Radeon™ RX 460 2GB Slim Single Slot Design - RX-460P2TFG5

 

Το low profile που λέει στο skroutz(τώρα το είδα αυτό) είναι λάθος. Ουσιαστικά είναι slim profile - αν πρέπει να της δώσουμε έναν χαρακτηρισμό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια GeForce ti4200 αν είναι να δώσω :hehe:
Πραγματικά αν ούτε αυτή δε μπαίνει , δε βρίσκω λόγο να αλλάξει καρτα ο ts. Έτσι και αλλιώς οι low profile είναι γνωστό ότι δεν είναι για πολλά πολλά οπότε δε βλέπω ιδιαίτερο κέρδος. Δύσκολη απόφαση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια θελω την γνωμη σας γιατι δεν ξερω μην κανω καμια παπατα, σκεφτομαι τελικα να παρω μεταχειρισμένα ένα κουτι, ένα τροφοδοτικο, και μια καρτα γραφικων, δεν ξερω αν ταιριαζουν και αν κανουν με το δικο μου παραπανω pc. Σας δινω αυτά που βρηκα για να μου πειτε την οδηγια σας. http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/overclocking/827533-turbo-x-psu-power-series-735-w-80-bronze-modular/, http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/pccases/818202-nzxt-s340-blackred-με-εγγυηση/, http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/815639-gigabyte-gtx-750ti-2gb/

Link to comment
Share on other sites

Αν και μέχρι τώρα με προλάβαινε ο yanni, με του οποίου τα ποστς συμφωνώ απόλυτα (εξού και τα like).

Γνώμη μου, για τροφοδοτικό καλύτερα δώσε 45 - 50€ για ένα καινούριο be quiet 400W και ΜΗΝ πάρεις αυτό που παρέθεσες! Το κουτί είναι και θέμα γούστου (ωραίο το NZXT S340). Να ξέρεις πως το συγκεκριμένο δεν παίρνει οδηγό για CD/DVD (αν δεν κάνω λάθος). Επίσης μάλλον θα χρειαστείς έναν αντάπτορα για να συνδέσεις τις USB 3 του κουτιού σε USB 2 στην μητρική σου (δεν νομίζω η μητρική σου να δίνει USB 3 για μπροστά).

Για την γραφικών δεν μπορώ να πω κάτι. Είναι δυνατότερη από όλες τις κάρτες που αναφέραμε και στα 2/3 της τιμής μιας παρόμοιας καινούριας. Αν τυχόν έχει εγγύηση ακόμα καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σας ακουσα και πηρα την gt 730 που λεγαμε πριν από τα you σχεδόν 70 € και τελικα είναι αχρηστη, πρωτον ελαχιστη διαφορα και δευτερον και σημαντικοτερο πως κανει πολύ μα παρα πολύ θορυβο, το ανεμιστηρακι δουλευει παντα στο φουλ.... την εβγαλα παλι............ απογοητευση...:(

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ακριβώς πήρες; Αυτήν;

Προσπάθησε να ρυθμίσεις τις στροφές από το ανεμιστηράκι με κάποιο πρόγραμμα (Ίσως το gpu tweak που δίνει η asus, MSI afterburner). Ίσως έχει αρκετό θόρυβο επειδή η οροφή του κουτιού σου "φιμώνει" το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Ποιά ακριβώς πήρες; Αυτήν;

Προσπάθησε να ρυθμίσεις τις στροφές από το ανεμιστηράκι με κάποιο πρόγραμμα (Ίσως το gpu tweak που δίνει η asus, MSI afterburner). Ίσως έχει αρκετό θόρυβο επειδή η οροφή του κουτιού σου "φιμώνει" το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών.

ναι αυτή....τι να ρυθμισω στροφες και αηδιες μιλαμε για πολύ φασαρια, πρωτα απ όλα που δεν το ειδα το ανεμιστηρακι συνδέεται μονο με δυο καλωδια στην πλακετα, ενώ η παλια με 4 η 5 για να δινει μαλλον την απαιτούμενες στροφες ....μαπα το καρπουζι... εκανα ηδη αιτηση επιστροφης μπας και δεν πανε χαμενα τελειως 80 €.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου. Με τέτοια μικρή ψύκτρα που πρέπει να έχει η γραφικών για να μπει στο κουτί σου, το είδες από την αρχή οτι είναι πρόβλημα (δεν υπάρχουν πολλές επιλογές).

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, k30taas said:

Λοιπον σας ακουσα και πηρα την gt 730 που λεγαμε πριν από τα you σχεδόν 70 € και τελικα είναι αχρηστη, πρωτον ελαχιστη διαφορα και δευτερον και σημαντικοτερο πως κανει πολύ μα παρα πολύ θορυβο, το ανεμιστηρακι δουλευει παντα στο φουλ.... την εβγαλα παλι............ απογοητευση...:(

Παράξενο μου φαίνεται που δεν βλέπεις διαφορές στις επιδόσεις. Υπάρχει ξεκάθαρο χάσμα στα τεχνικά χαρακτηριστικά των καρτών και προσωπικά έχουν περάσει από τα χέρια μου παλαιότερες κάρτες Nvidia και έχω διαπιστώσει αυτές τις διαφορές και προσωπικά.

 

Δύο ενδεικτικά αποτελέσματα

GT 320

http://www.3dmark.com/3dmv/3029495score P3694

 

GT 730

http://www.3dmark.com/3dmv/5088649 score P8858

 

 

Όσον αφορά το ανεμιστηράκι, δεν έχει σημασία που έχει μόνο δύο καλώδια. Η ταχύτητα περιστροφής του καθορίζεται από την θερμοκρασία της GPU, όχι από το αν υπάρχει τρίτο καλωδιάκι, ώστε να ενημερώνει την κάρτα για τον ρυθμό περιστροφής του. Ο αριθμός των στροφών περιστροφής, είναι για να το βλέπουν οι άνθρωποι όχι για το hardware. Η δικιά μου GT 620 δύο καλώδια έχει και μια χαρά αυξομειώνεται ο ρυθμός περιστροφής.

 

Ίσως να έχεις πέσει σε προβληματικό κομμάτι. Ο συνδυασμός χαμηλών επιδόσεων (στα επίπεδα της 320) και του σταθερά υψηλού ρυθμού περιστροφής του ανεμιστήρα μου λέει ότι ίσως να μην ακουμπάει σωστά το σύστημα ψύξης πάνω στην GPU, αυτή ζεσταίνεται πολύ, κάνει throttling, ενώ παράλληλα ο ανεμιστήρας δουλεύει στο μέγιστο προσπαθώντας να την κρυώσει. Μήπως κατά την τοποθέτηση κάπου στριμώχτηκε και η ψύκτρα έχει κουνηθεί από την θέση της;

 

Αυτά υποθετικά πάντα, απλές ερωτήσεις. Εφόσον λες ότι θα την πας πίσω δεν τίθεται θέμα.

 

Πάντως στην θέση σου θα την έβαζα άλλη μια φορά και θα έκανα το εξής. Το πρώτο να κατεβάσω ένα παλαιότερο 3DMark, π.χ. το 2006 ή το Vantage και το GPUz. Θα άνοιγα το GPUz και θα έτρεχα το Render test που έχει(στο ? δίπλα στο bus information). Αν έβλεπα υψηλές θερμοκρασίες με το καλημέρα, πριν τρέξω το τεστ, ή κατά το τρέξιμο του τεστ ( 80+ βαθμούς ), θα ψιλιαζόμουν ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύστημα ψύξης. Αν δεν έβλεπα πρόβλημα, θα έτρεχα το 3DMark 06 ή το Vantage (με το GPUz ανοιχτό) και θα τσέκαρα επιδόσεις, αλλά και στο GPUz ότι η κάρτα δούλεψε σωστά κατά το τρέξιμο του τεστ(ανέβασε χρονισμούς ως όφειλε π.χ. την GPU στα 900MHz). Μετά θα το έτρεχα και με την 320 και θα συνέκρινα τα δύο αποτελέσματα. Θα τσέκαρα επιδόσεις της GT 730 και στο internet με τις δικές μου.

 

Μια ακόμα ιδέα θα ήταν η πλήρη απεγκατάσταση των οδηγών πριν την τοποθέτηση της GT 730 και η επανεγκατάστασή τους (επιλέγοντας καθαρή εγκατάσταση) μετά την τοποθέτηση της κάρτας, σε περίπτωση που δεν έκανες την διαδικασία αυτή μιας και από Nvidia πήγες πάλι σε Nvidia κάρτα.

 

Βέβαια αν υπάρχει κίνδυνος να γίνει καμιά ζημιά, την στέλνεις απλά πίσω και δεν δοκιμάζεις τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TopCLR said:

Τι να σου πω φίλε μου. Με τέτοια μικρή ψύκτρα που πρέπει να έχει η γραφικών για να μπει στο κουτί σου, το είδες από την αρχή οτι είναι πρόβλημα (δεν υπάρχουν πολλές επιλογές).

Παρόμοια ψύκτρα έχει η GT 620 που έχω και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Κατανάλωση πρέπει να έχουν παρόμοια (49W η 620, 25W η 730 με GDDR5) αυτές οι δύο κάρτες.

http://www.gigabyte.com/fileupload/product/3/4266/6260_big.jpg

 

Η θερμοκρασία της αυτή τη στιγμή είναι 38 βαθμούς.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Παράξενο μου φαίνεται που δεν βλέπεις διαφορές στις επιδόσεις. Υπάρχει ξεκάθαρο χάσμα στα τεχνικά χαρακτηριστικά των καρτών και προσωπικά έχουν περάσει από τα χέρια μου παλαιότερες κάρτες Nvidia και έχω διαπιστώσει αυτές τις διαφορές και προσωπικά.

 

Δύο ενδεικτικά αποτελέσματα

GT 320

NVIDIA GeForce GT 320 video card benchmark result - Intel Core i5 Processor I5-750,Packard Bell FMP55score P3694

 

GT 730

NVIDIA GeForce GT 730 video card benchmark result - Intel Core i7-2600 Processor,ASRock H67M-GE/THW score P8858

 

 

Όσον αφορά το ανεμιστηράκι, δεν έχει σημασία που έχει μόνο δύο καλώδια. Η ταχύτητα περιστροφής του καθορίζεται από την θερμοκρασία της GPU, όχι από το αν υπάρχει τρίτο καλωδιάκι, ώστε να ενημερώνει την κάρτα για τον ρυθμό περιστροφής του. Ο αριθμός των στροφών περιστροφής, είναι για να το βλέπουν οι άνθρωποι όχι για το hardware. Η δικιά μου GT 620 δύο καλώδια έχει και μια χαρά αυξομειώνεται ο ρυθμός περιστροφής.

 

Ίσως να έχεις πέσει σε προβληματικό κομμάτι. Ο συνδυασμός χαμηλών επιδόσεων (στα επίπεδα της 320) και του σταθερά υψηλού ρυθμού περιστροφής του ανεμιστήρα μου λέει ότι ίσως να μην ακουμπάει σωστά το σύστημα ψύξης πάνω στην GPU, αυτή ζεσταίνεται πολύ, κάνει throttling, ενώ παράλληλα ο ανεμιστήρας δουλεύει στο μέγιστο προσπαθώντας να την κρυώσει. Μήπως κατά την τοποθέτηση κάπου στριμώχτηκε και η ψύκτρα έχει κουνηθεί από την θέση της;

 

Αυτά υποθετικά πάντα, απλές ερωτήσεις. Εφόσον λες ότι θα την πας πίσω δεν τίθεται θέμα.

 

Πάντως στην θέση σου θα την έβαζα άλλη μια φορά και θα έκανα το εξής. Το πρώτο να κατεβάσω ένα παλαιότερο 3DMark, π.χ. το 2006 ή το Vantage και το GPUz. Θα άνοιγα το GPUz και θα έτρεχα το Render test που έχει(στο ? δίπλα στο bus information). Αν έβλεπα υψηλές θερμοκρασίες με το καλημέρα, πριν τρέξω το τεστ, ή κατά το τρέξιμο του τεστ ( 80+ βαθμούς ), θα ψιλιαζόμουν ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύστημα ψύξης. Αν δεν έβλεπα πρόβλημα, θα έτρεχα το 3DMark 06 ή το Vantage (με το GPUz ανοιχτό) και θα τσέκαρα επιδόσεις, αλλά και στο GPUz ότι η κάρτα δούλεψε σωστά κατά το τρέξιμο του τεστ(ανέβασε χρονισμούς ως όφειλε π.χ. την GPU στα 900MHz). Μετά θα το έτρεχα και με την 320 και θα συνέκρινα τα δύο αποτελέσματα. Θα τσέκαρα επιδόσεις της GT 730 και στο internet με τις δικές μου.

 

Μια ακόμα ιδέα θα ήταν η πλήρη απεγκατάσταση των οδηγών πριν την τοποθέτηση της GT 730 και η επανεγκατάστασή τους (επιλέγοντας καθαρή εγκατάσταση) μετά την τοποθέτηση της κάρτας, σε περίπτωση που δεν έκανες την διαδικασία αυτή μιας και από Nvidia πήγες πάλι σε Nvidia κάρτα.

 

Βέβαια αν υπάρχει κίνδυνος να γίνει καμιά ζημιά, την στέλνεις απλά πίσω και δεν δοκιμάζεις τίποτα.

Για τις επιδοσεις οκ δεν λεω τιποτα γιατι λιγο την αφησα, αλλα για τον θορυβο δεν υπαρχει θεμα θερμοκρασίας αφου με το που ενεργοποιησα τον υπολογιστη αμεσως ο θορυβος ηταν ο ιδιος ( πολύ εντονος)... ποτε προλαβε να ζεσταθεί? Τωρα αυτά που μου λες να κανω μου είναι λιγο δυσκολα γιατι δεν ξερω και πολύ πραγματα  ευχαριστω παντως!!

πριν 13 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Παρόμοια ψύκτρα έχει η GT 620 που έχω και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Κατανάλωση πρέπει να έχουν παρόμοια (49W η 620, 25W η 730 με GDDR5) αυτές οι δύο κάρτες.

http://www.gigabyte.com/fileupload/product/3/4266/6260_big.jpg

 

Η θερμοκρασία της αυτή τη στιγμή είναι 38 βαθμούς.

 

είναι παρομοια πραγματι αλλα βλεπω πως το ανεμιστηρακι είναι αρκετα μεγαλυτερο από την άλλη, ισως και καλυτερο.... τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, k30taas said:

Για τις επιδοσεις οκ δεν λεω τιποτα γιατι λιγο την αφησα, αλλα για τον θορυβο δεν υπαρχει θεμα θερμοκρασίας αφου με το που ενεργοποιησα τον υπολογιστη αμεσως ο θορυβος ηταν ο ιδιος ( πολύ εντονος)... ποτε προλαβε να ζεσταθεί? Τωρα αυτά που μου λες να κανω μου είναι λιγο δυσκολα γιατι δεν ξερω και πολύ πραγματα  ευχαριστω παντως!!

Άσε να την ελέγξουν στο κατάστημα τότε.

 

Ολίγον μπλα μπλα ακόμα.

 

Αν η ψύκτρα δεν πατάει καλά η θερμοκρασία θα ανέβει με το καλημέρα. Αλλά δεν ξέρω αν θα ανέβει και αμέσως, από το πρώτο δευτερόλεπτο ή μετά από λίγο, στα 5-10 δευτερόλεπτα. Δεν είναι κάτι που το έχω δοκιμάσει προφανώς διότι μπορεί να χαιρετήσεις την κάρτα.

 

Τώρα αν ο θόρυβος ήταν έντονο φύσημα/βούισμα, τότε για κάποιο λόγο ο ανεμιστήρας δουλεύει στο 80-100% που δεν θα έπρεπε, είτε λόγο θερμοκρασίας, είτε λόγο σφάλματος. Αν ο θόρυβος ήταν σαν κραδασμός, αυτό θεωρώ ότι σίγουρα θα σήμαινε κάποιο πρόβλημα, με την ψύκτρα να μην ακουμπάει καλά για παράδειγμα και να τραντάζεται όταν ο ανεμιστήρας περιστρέφεται ή ο ίδιος ο ανεμιστήρας να έχει κάπου σπάσιμο. Άλλη μια περίπτωση που μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε, είναι κάποιο καλωδιάκι που περνάει δίπλα από την κάρτα, ενώ όταν την βάζουμε να φαίνεται ότι δεν ενοχλεί, κατά την λειτουργία του συστήματος αυτό να βρίσκει πάνω στον ανεμιστήρα και να ακούμε θόρυβο σε μορφή χτυπημάτων.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.