Jump to content



Μεταφορά σε SSD/Πρόβλημα με SSD


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά,

Πρώτα από όλα έχω 2 ssd crucial mx300 525gb και πήγα να συνδέσω τον πρώτο στον υπολογιστή και άρχισε αμέσως να μυρίζει καμένο, ο υπολογιστής εν τέλει δεν το είδε ποτέ.. Έβαλα και τον 2ο που είναι ίδιο μοντέλο με την ίδια διαδικασία στην ίδια θέση και τον διάβασε μια χαρά, του πέρασα τα windows κλπ και όλα κομπλέ. Θα πάω τον πρώτο για αλλαγή τη δευτέρα, αλλά από περιέργεια ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Η βασική ερώτησή μου είναι:

Θέλω να βάλω τον έναν ssd στο λάπτοπ, στο οποίο έχω 2 partition, ένα linux και ένα windows. O hdd είναι χωριτικότητας 640gb, από τα οποία τα 400~ να είναι πιασμένα. Μπορώ να κάνω με κάποιον τρόπο clone όπως είναι τα πάντα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν διάφορες εφαρμογές για clone. Από free το AOMEI Backupper και το Macrium reflect την Free έκδοση.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Acronis True Image και το Symantec Ghost που δεν είναι Free.

 

Για τον ssd που μύρισε καμμένο μπορεί να μην σύνδεσες καλά το sata power ή το ίδιο το sata power να είναι προβληματικό. Αν βρεις κανα σκληρό που λειτουργεί και τον έχεις για πέταμα τσέκαρε με αυτόν όλα τα καλώδια sata power του τροφοδοτικού. Για αυτή τη δουλειά βέβαια υπάρχει και μηχανήματα sata power tester.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια καλώδια έχω συνδεδεμένο άλλο σκληρό και δουλεύει κανονικά. Τώρα το έβαλα σε άλλη θέση στο τροφοδοτικό, που δεν έχω χρησιμοποιήσει πάλι, σωστά βέβαια γιατί κοίταξα τις οδηγίες, αλλά μήπως έχει κάνα θέμα.. Παίζει να φταίει ο ssd;

Επίσης διάβασα για το clone που ρώτησα, ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα Windows και να μην περαστούν σωστά.. Ισχύει αυτό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια έχω δει να μην περαστούν σωστά τα win μετά από κλώνο. Αν δεν περαστούν σωστά δεν θα μπορείς να μπουτάρεις. Αν μπαίνεις κανονικά win τότε όλα έγιναν σωστά.

 

Να έχει πρόβλημα ο ssd και μυρίζει καμμένο δεν έχω ξανα συναντήσει. Αν μπρείς να βρεις άλον υπολογιστή δοκίμασέ τον εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια έχω δει να μην περαστούν σωστά τα win μετά από κλώνο. Αν δεν περαστούν σωστά δεν θα μπορείς να μπουτάρεις. Αν μπαίνεις κανονικά win τότε όλα έγιναν σωστά.
 
Να έχει πρόβλημα ο ssd και μυρίζει καμμένο δεν έχω ξανα συναντήσει. Αν μπρείς να βρεις άλον υπολογιστή δοκίμασέ τον εκεί.

Τον δοκίμασα και αλλού και δε δουλεύει.. Ενώ έβαλα ακριβώς το ίδιο μοντέλο ssd με τα ίδια καλώδια στον υπολογιστή, απλώς σε άλλη θύρα στο τροφοδοτικό, κάτι μου λέει φταίει το τροφοδοτικό, αλλά μόνο η μία θύρα από τις 6 να είναι προβληματική; δε θα ήταν όλες;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα γράφεις με μπερδεύεις. Δοκίμασε στην ίδια sata θύρα της μητρικής με το ίδο sata power του τροφοδοτικού ένα σκληρό/ssd που είναι οκ και τον ssd που λες ότι δεν δουλεύει. Τους βλέπει και τους δύο το BIOS?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα γράφεις με μπερδεύεις. Δοκίμασε στην ίδια sata θύρα της μητρικής με το ίδο sata power του τροφοδοτικού ένα σκληρό/ssd που είναι οκ και τον ssd που λες ότι δεν δουλεύει. Τους βλέπει και τους δύο το BIOS?

Οκ, έχω ένα παλιό από ένα φίλο και θα δοκιμάσω. Τον έναν τον βλέπει κανονικό, τον άλλον που μύρισε καμένο όχι..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.