Jump to content



M/b, ram, CPU, case (?) Budget 400€


Recommended Posts

Καλησπέρα , η πρώην Mobo παρέδωσε πνεύμα οπότε ήρθε η ώρα για αναβάθμιση. Έχω στην κατοχή μου 630w PSU, σκληρούς, οθόνες κλπ και πήρα πρόσφατα την MSI gtx 1060 gaming x 3gb.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε CPU AMD , Mobo και ram σε τιμή γύρω στα 400 € (όχι πλαίσιο παρακαλώ, πήγα από κει και απορώ πως έφυγα χωρίς να με κατασπαράξουν) . Αν μπορέσουμε να χωρεσουμε στο πακέτο και κανένα δήμο case , be my guest.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΥΓ ναι, για gaming

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι παίζει με τις τρέχουσες τεχνολογίες / πλατφόρμες οπότε οποιαδήποτε συμβουλή είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να ξαναλειτουργήσει άμεσα καθώς το χρειάζομαι και για τη δουλειά μου.
Μου είχαν προτείνει τον CPU AMD A10-7860K 3.60GHZ ως καλυτερο από τον αντίστοιχο i5 της Intel και γενικά ακουσα πως είναι καλύτερα να πάω σε AMD CPU για αντάξιες επιδόσεις σε χαμηλότερες τιμές.
Enlighten me.

Φίλε μου, ο επεξεργαστής μου είναι Core2Quad Q9550

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με I5 7400  (220 περίπου) και ανάλογη mobo z270 στα 120 περίπου και DDR4 8gb μνήμη στα 60 ευρώ είσαι οκ. Η AMD είναι πίσω ακόμη, σε 1-2 μήνες φαίνεται οτι θα κάνει το comeback, μέχρι τότε δυστυχώς η ευτυχώς σε Intel θα πάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις δηλαδή 
CPU: http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-7400-300ghz-lga1151-box-p-PER.558707

Motherboard , z270 ξεκινάνε από 160. Σε z170 κάτι σαν αυτό ίσως ; http://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-ga-z170-hd3-ddr3-retail-p-PER.527309 Να προτιμήσω DDR4?

Για μνήμες δεν ξέρω τι να επιλέξω καθώς δεν ξέρω πως να τις ταιριάξω με τη μητρική ώστε να δουλεύουν σε χαμηλά timings και αν θέλω υψηλό ή χαμηλό frquency και latency οπότε αν έχετε να προτείνετε κάτι ...

Link to comment
Share on other sites

Sorry, εννοούσα H270 στα 120-130, δεν υπάρχει λόγος να πάς στο Z270 το οποίο σου προσφέρει την δυνατότητα overclocking εφόσον πάρεις την ανάλογη CPU. Μπορείς να πάς και στο λίγο πιο απλό B250 επίσης με 80-90. Για διαφορές δες εδώ πχ: https://rog.asus.com/articles/guides-pc-build/whats-the-difference-between-z270-h270-b250-and-h110-chipset-motherboards/

 

Σε DDR4 θα πάς με αυτά τα chipset, 2400 ή 2133, για μένα ότι βρείς πιο φτηνό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω κουραστικός αλλά ππέπει να το γράφω διότι ο περισσότερος κόσμος το αγνοεί. Με τους καινούργιους επεξεργαστές (Gen 7) δεν μπορείς να εγκαταστήσεις win 7/8.1. Πολύς κόσμος δεν θέλει για τον Α ή Β λόγο τα win 10 οπότε καλό είναι όσοι προτείνουν τους νέους επεξεργστές να το τονίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.