Jump to content



Εξωτερική οθόνη σε laptop για επεξεργασία φωτογραφίας


Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους. 

Έχω ένα laptop με HD ανάλυση οθόνης και δυσκολεύομαι στην επεξεργασία των φωτογραφιών όσον αφορά την πιστότητα των χρωμάτων. 

Αλλά βλέπω εκεί, αλλά στο κινητό και άλλα εκτυπώνονται. 

Ψάχνω λοιπόν τον τελευταίο καιρό να πάρω μια οθόνη monitor για να κάνω σωστότερα τη δουλειά μου. 

Η κάρτα γραφικών του Laptop είναι η Radeon 8750m. 

Είχα κατασταλάξει στην Dell 2515h αλλά κάνοντας μια αναζήτηση βρήκα την παρέα σας ή όποια έχει και τη γνώση και τη θέληση να βοηθήσει. 

Θέλω λοιπόν μια οθόνη 23-25 ίντσες με ανάλυση 2560X1440 η και full HD 1920 αν αξίζει μέχρι τα 350 (και φτηνότερα σίγουρα δεν με πειράζει) το πολύ ευρώ χωρίς να χρειάζεται κάποιο έξτρα καλιμπραρισμα ή πολλές ρυθμίσεις που να μπορώ ξεκούραστα και σωστά να επεξεργαζομαι τις φωτογραφίες μου. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλη χρονια. Η Dell ειναι η καλυτερη λυση απο Ελλαδα. Απο εξωτερικο υπαρχει και η νεα, αδοκιμαστη αλλα μαλλον πολυ καλη, 27" 1440p liyama παρακατω σε κοντινο budget, αν και μαλλον πρεπει να συμπεριλαβεις και ενα ποσο για μεταφορικα.

 

https://geizhals.eu/iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-a1550895.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο Dell U2515H έχει ήδη 2 χρόνια στην αγορά, με ότι συνεπάγεται αυτό ( ίσως αντικατάσταση από την Dell σύντομα π.χ ).  
Η LG από όσο ξέρω δεν βάζει τέτοιες αναλύσεις σε monitor αυτής τις κατηγορίας πρέπει να πας αρκετά παραπάνω χρηματικά και σε 27"+ ιντσες. Το σίγουρο είναι ότι αυτή την στιγμή με τις αλλαγές που έρχονται στα monitor φέτος είναι η χειρότερη στιγμή να επενδύσεις σε κάτι τώρα.
Θα πέσουν αρκετά από όσο φαίνεται οι τιμές στα 4Κ με ότι επακόλουθο θα έχει αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω πόσο συγκεκριμένα, δεν είμαι σε καποια εταιρία για να ξέρω εκ των έσω τα πλάνα τους.
... και εγώ σε αναμονή είμαι για αγορά 2 monitor που τα θέλω για δουλειά.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.