Jump to content



Συνδεση smartphone με aux


Recommended Posts

Γεια σας παιδια θελω να συνδεσω το android smartphone κινητο στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου με aux τι καλωδιο πρεπει να παρω ? Υπαρχει καμια εφαρμογη για το κινητο που ο ελεγχος να γινεται με τα χειριστηρια του ραδιοφωνου του αυτοκινητου? Αν ξερεται καποιο αλλο τροπο να τον προτεινεται

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή ενσύρματη σύνδεση είναι mini jack σε mini jack (μικρό καρφί κι από τις δύο πλευρές). Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα FM transmitter, οπότε ρυθμίζεις το κινητό ως ραδιοφωνικό σταθμό και το "πιάνεις" στο ραδιόφωνο του αυτοκινήτου.

Το πιο αποτελεσματικό είναι με bluetooth, αλλά χρειάζεται είτε να το υποστηρίζει η συσκευή που έχεις στο αυτοκίνητο, είτε να βάλεις μία πρόσθετη. Στην πιο απλή μορφή στέλνεις απλά τον ήχο στο αυτοκίνητο, στην καλύτερη μπορείς να ακούς τις κλήσεις σου από τα ηχεία του αυτοκινήτου, ενώ χαμηλώνει αυτόματα και τη μουσική, εάν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μικρό καρφί σε μικρό καρφί είναι ο απλούστερος τρόπος αλλά δεν έχεις κανέναν έλεγχο στο κινητό και μπορεί καμμιά φορά ο ήχος να είναι πάρα πολύ χαμηλός σε ένταση και να πρέπει να λειτουργείς το ραδιοσιντί σε μεγάλες εντάσεις.

 

Με bluethooth έχεις έλεγχο πάνω στο κινητό αλλά είναι λίγο περίεργα τα πράγματα σχετικά με τις δυνατότητες που σου δίνει και θέλει ψάξιμο πριν αγοράσεις οτιδήποτε.

 

Εκτός από ότι είπανε οι αποπάνω άλλος τρόπος είναι μέσω USB αν και εφόσον τον υποστηρίζει το ραδιοσιντί.

Χρησιμοποιείς το καλώδιο σύνδεσης με Η/Υ στο ραδιοσιντί. Μέσω αυτού μπορείς να έχεις έναν έλεγχο καθώς θα διαβάζει το κινητό σαν εξωτεριό δίσκο.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slalom said:

Απο καρφι σε καρφι εμενα δε μου δουλεψε παντως

Samsung S6 η συσκευη

 

Εκτος αν θελει καποια αλλη ρυθμιση το ραδιο

Ένας λόγος που μπορεί να μη σου δούλεψε είναι πιθανές ασυμβατότητες στο είδος του καρφιού.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ (τυχαίο link, αλλά είναι επαρκές):

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-3-5-mm-jack-in-mobiles-and-laptops

 

Όπως είπε και ο @dpolal μπορεί να ήταν πολύ χαμηλή η ένταση. Δοκίμασες να το βάλεις στο τέρμα και από το τηλέφωνο και από το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

η μουσικη θα ακουγεται απο τα ηχεια του αυτοκινητου η απο το ηχειο του κινητου .

πριν 19 ώρες, το μέλος Artist_ έγραψε:

Τι μάρκα αμάξι και τι ράδιο έχεις ? Τα πλήκτρα του τιμονιού μόνο ένταση θα ελεγχης. Αν εχει AUX IN τοτε ενα απλό καλόδιο ακουστικών με 3,5΄΄ Audio Jack θα κάνει την δουλειά που θες.

daihatsu sirion εργοστασιακο ραδιοφωνο

Link to comment
Share on other sites

Αν το μοντέλο είναι παλιό και δεν διαθέτει usb ή έστω aux-in τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράματα.

Μπορείς να ρωτήσεις σε καταστήματα που εξιδεικεύονται στο car-audio να σου πουν αν μπορεί να μπεί εξωτερικός αντάπτορας στην θύρα της σιντιέρας.

Αν δηλαδή υπάρχει πρόβλεψη για σιντιέρα υπάρχουν ειδικοί αντάπτορες που σου δίνουν aux-in και μπορείς να ξεγελάσεις την πηγή και να στείλεις τον ήχο από εκεί.

To ίδιο μπορεί να γίνει αν έχει πρόβλεψη για σύνδεση ipod.

 

Θέλει λίγο ψάξιμο και καλύτερα να πας στους ποιό ειδικούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λετε οτι δεν υπαρχει ελεγχος στο κινητο συνδεδεμενο με μινι τζακ ;

Εγω που το συνδεω με τετοιο τροπο, δουλευει κανονικα το κινητο.H εννοειται κατι αλλο; 

 


Εγω θελω να ρωτησω με την ευκαιρια του θεματος.

Εχω το ραδιοσιντι μου και το κινητο μου.Θελω μια συσκευη  (αν υπαρχει) που να λειτουργει μονο σα μικροφωνο.

Τι εννοω, συνδεω πχ με minijack το κινητο με το ραδιοσιντι, ακουω τον αλλον καθαρα και ωραια απο τα ηχεια του αυτοκινητου αλλα εγω ξελαρυγκιαζομαι για να με ακουσει ενω με ακουνε τα γυρω αμαξια :hehe:
Αυτο συμβαινει προφανως γιατι το κινητο ειναι μακρια και εννοειται και το μικριφωνο του τηλεφωνου.

 

Bluetooth  δε δεχεται. (Μόνο aux και usb)

Καμμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Γιατι λετε οτι δεν υπαρχει ελεγχος στο κινητο συνδεδεμενο με μινι τζακ ;

Εγω που το συνδεω με τετοιο τροπο, δουλευει κανονικα το κινητο.H εννοειται κατι αλλο;

Έλεγχος εννοούμε να μπορείς με κάποιον τρόπο να ελέγχεις το κινητό από τα π.χ. χειριστήρια του ηχοσυστήματος στο τιμόνι του αυτοκινήτου.

Κάτι τέτοιο δεν παίζει με το καλώδιο aux-in.

 

Για την περίπτωση σου υπάρχουν λύσεις.

 

1- η μπακαλίστικη, ή αλλιώς του φτωχού (το κάνω εγώ :p )

Καλώδιο από το κινητό στο aux-in και μετά τι κινητό το «μαγκώνω» στο σκίαστρο για τον ήλιο αφού έχω περάσει το καλώδιο μία γύρα στον κεντρικό καθρέπτη για να μην το έχω μεσ'τη μέση.

Έτσι το κινητό είναι ουσιαστικά στο ύψος του προσώπου και πιάνει το μικρόφωνο.

Τα μείον είναι κάμποσσα όμως, δεν μπορείς να κατεβάσεις το σκίαστρο για τον ήλιο, σε καμμιά λακούβα το κινητό μπορεί να φύγει από τη θέση του, δεν μπορείς να καλέσεις εσύ και δεν βλέπεις τα sms (αυτό ίσως να μην είναι και τόσο κακό αφού οδηγάς :p )

 

 

2- η σωστή.

20150424132931_meliconi_auto_easy_drive_

Πάρε βάση παρμπρίζ για το κινητό έτσι ώστε να το έχεις σταθερά μπροστά σου. http://www.skroutz.gr/c/1849/Vaseis-Kiniton-Tamplet-Aytokinitou.html

Όπως και το 1 τα υπόλοιπα, δεν έχει σοβαρά μειονεκτήματα.

 

 

 

3- η ποιό hi-tech

20170113121218_oem_seo_jrbc01.jpeg

 

Kάτι τέτοιο χρειάζεσαι http://www.skroutz.gr/c/1238/car_bluetooth.html?keyphrase=car+bluetooth&from=autocomplete

Αυτή η συσκευή θα συνδεθεί μέσω του aux-in στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου και μέσω ΒΤ με το κινητό σου.

Λειτουργεί σαν ενδιάμεσο μικρόφωνο κια μερικές έχουν ενσωματωμένο ηχείο (αν δεν μπορείς να το συνδέσεις στο ραδιοσιντί)

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση.
Εχω φτιαξει δικια μου βαση (3D printed), οποτε δε θα μπλεξω με βασεις οπως τις παραπανω.Δε με βοηθανε..
Για λυσεις hitech σκεφτομαι αλλα δε καταλαβαινω τη λογικη τους.
το bluetooth θα συνδεεται με το aux (radiocd) και το κινητο στο bluetooth? Το μικροφωνο (bluetooth receiver ) θα πρεπει να ειναι κοντα σε μενα ; η θα μπορει να με ακουει ο αλλος αν το εχω μακρια ;

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, αμα θες για συνομιλια, παρε ενα plantronics, και γαμω τις ποιοτητες στον ηχο

 

http://www.e-shop.gr/plantronics-m70-bluetooth-headset-p-TEL.018520?gclid=Cj0KEQiAtqHEBRCNrdC6rYq9_oYBEiQAejvRl29uBDEE3KHdul7o9yNDdk9UCxfDQCykBBgF7vC7LhAaAhIb8P8HAQ

 

το φοραω και στο ποδηλατο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

μηπως να παω να παρω κανα τετοιο να τελειωνω ; :p

https://www.skroutz.gr/s/9644959/OEM-DVD-Player-HD800J.html

 

Εξαρτάται από το αυτοκίνητο που έχεις, αν μπορεί να  τοποθετηθεί στην κονσόλα, αν έχει κάνα can-bus το αμάξι αν θα μπορέσει να το αναγνωρίσει κλπ κλπ κλπ.

Θέλει ψάξιμο.

 

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για λυσεις hitech σκεφτομαι αλλα δε καταλαβαινω τη λογικη τους.
το bluetooth θα συνδεεται με το aux (radiocd) και το κινητο στο bluetooth? Το μικροφωνο (bluetooth receiver ) θα πρεπει να ειναι κοντα σε μενα ; η θα μπορει να με ακουει ο αλλος αν το εχω μακρια ;

Το ΒΤ receiver έχει πολύ ευαίσθητο κατευθυντικό μικρόφωνο και μπορεί να τοποθετηθεί στην κονσόλα. Αν κοιτάξεις στο σκρούτζ παρακάτω μερικά έχουν κλιπς για να μαγκώνουν στους αεραγωγούς και άλλα μπορούν να μπούν στο σκιάδιο. 

Συνήθως τα τοποθετούν επάνω στην κονσόλα αριστερά στο Α-pillar (αριστερή κολώνα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.