Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

9 ώρες πριν, το μέλος vagbof έγραψε:

********, μήπως ξέρετε ποιοι δίσκοι είναι συμβατοί με το dewalt dwe 7485, είτε της dewalt είτε άλλης μάρκας; Ρώτάω λόγω του riving knife, που θέλω να χρησιμοποιώ, και το οποίο έχει περιορισμούς στις διαστάσεις δίσκου που μπορώ να βάλω στο συγκεκριμένο παγκοπρίονο

Δισκος με εξωτερικη διαμετρο 210mm και οπη 30mm ανεξαρτητου μαρκας.

Οτι δηλαδη αναφερει ο κατασκευαστης. Ανεξαρτητα αν εχεις επανω ή οχι το riving knife που καλο/απαραίτητο ειναι να το εχεις σε οσες κοπες δεν ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αν και πέρασε ενας χρόνος απο το τελευταίο ποστ εδώ, γεια σας κ από εμένα. Οπως και πολλοί ερασιτέχνες έτσι και εγώ ψαχνομαι για φθηνά αλλα αξιόπιστα εργαλεία... Στην παρούσα φάση ψάχνω εργαλείο κοπής και καπως έτσι βρέθηκα να διαβαζω 13 σελιδες και να μπω στον πειρασμό να σας ρωτήσω. Πρώτα απ'όλα αυτο που θέλω ισως και να μην γίνεται ή να μην γίνεται τουλάχιστον οικονομικά ή με αξιοπιστία. 

Λοιπόν... Θελω να κοβω κυριως ξυλο και καποιες φορες μέταλλο. Αυτο με εκανε να σκεφτω το δισκοπριονο χειρός evolution scc αλλά με τα εξοδα αποστολής κτλ φτανει τα 140 ευρω κ σε περίπτωση βλαβης δςν ξερω καν αν υπαρχει service στην Ελλάδα. Αυτο με εκανε να σκεφτω ως εναλλακτική δισκοπριονο χειρος με μεταβλητη ταχύτητα και χρηση 2ου δίσκου για σιδηρουχα μέταλλα( οι δίσκοι πολλαπλων υλικών που ειδα ήταν ολοι για μη σιδηρουχα μεταλλα). Θα μπορουσε ενα δισκοπριονο οπως το aeg ή αυτο το Bosch να δουλέψουν ν οπως το φανταζομαι; (δισκος μεταλλου και χαμηλες στροφές για μεταλλα και ψηλες στροφές με αντίστοιχο δισκο για ξυλα;)

Επίσης σκεφτομαι να κανω και εναν μικρο παγκο και να το βάζω αναποδα κατι σαν παγκοπριονο... Το εχω δει σε βιντεακια αλλα δεν ξερω αν μπορει να κανει ετσι δουλειά οντως, εσεις τι αποψη εχετε; (εκτός απο το οτι θελω τα πολλα με το δυνατόν λιγοτερα😂)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους!

Βρίσκομαι σε αναζήτηση ποιοτικού παγκοπριονου για diy κατασκευές.

Ξέρω ότι το dewalt είναι πολύ ποιοτικό .

Να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία με το skill 1340aa. Από video φαίνεται καλό ωστόσο αν κάποιος ξέρει περισσότερα καλοδεχούμενη η γνώμη του.

Επίσης με δεδομένο ότι δεν είχα παγκοπριονο πριν αξίζει το dwe7485 η είναι καλύτερα να ανέβει κάποιος στο 7492 με 250mm δίσκο?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Angel21
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.