Jump to content



Dlna πρόγραμμα


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να σας ζητήσω να μου προτείνετε ένα ελαφρύ dlna πρόγραμμα για να το εγκαταστήσω στο netbook μου και να συνδεθεί με την samsung 4k tv μου.

 

Και αυτό το ρωτάω γιατί τα επίσημα της samsung που είναι allshare & link σταμάτησε πλέον να τα υποστηρίζει η samsung.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fits79 έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να σας ζητήσω να μου προτείνετε ένα ελαφρύ dlna πρόγραμμα για να το εγκαταστήσω στο netbook μου και να συνδεθεί με την samsung 4k tv μου.

 

Και αυτό το ρωτάω γιατί τα επίσημα της samsung που είναι allshare & link σταμάτησε πλέον να τα υποστηρίζει η samsung.

αν εννοεις ότι δεν μπορείς να το βρείς δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειμαι αρκετα ξεκαθαρος στο πρωτο μου ποστ.

Δεν ειπα οτι δεν τα βρισκω αλλα οτι η samsung σταματησε να τα υποστηριζει πλεον.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος liakos3 έγραψε:

Το serviio να χρησιμοποιήσεις φίλε, δοκιμασμένο εδώ και χρόνια, ελαφρύ και δωρεάν. Google it..

Και με βαση αυτο που λεει στο επισημο site του δεν θα το ελεγα και ελαφρυ προγραμμα dlna.

 

Minimal requirements

  • 512 MB of memory or more
  • 150 MB of disk space (plus additional space for storing the media library), when using transcoding make sure there is at least 1GB free (depending on the original file size)
  • if on Linux, Java 8 must be installed. Windows and OSX come with Java runtime aready included in the installation.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι το serviio δεν υποστηριζει εξωτερικους ελληνικους υποτιτλους γιατι παρολο που ενεργοποιησα την δυνατοτητα απο το μενου του δεν εβλεπα πουθενα τους εξωτερικους ελληνικους υποτιτλους(Εννοειτε με το ιδιο ακριβως ονομα του αρχειου βιντεο) που ειχα σε διαφορα αρχεια βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις linux το μόνο ελαφρύ που μπορώ να σκεφτώ είναι το minidlna.

Το έχω δοκιμάσει για τον ίδιο ακριβώς λόγο για τον οποίο ψάχνεις και εσύ.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η ευτυχως πολυ μικρο μερος χρηστων χρησιμοποιει linux την σημερον ημερα παρολο που ειναι τρομερα ποιο σταθερο απο τα windows.

Ε δεν θα μπροουσα εγω να ειμαι η εξαιρεσει.

 

Χρησιμοποιω windows 7 sp1 greek ultimate edition 64bit.

 

Αν εχεις να μου προτεινεις καποιο ελαφρυ dlna προγραμμα μιας και πλεον δεν ξερω η samsung ποιο dlna προγραμμα προτεινει να εγκαθιστουμε στον υπολογιστη μας μιας και τα 2 προηγουμενα(Allshare & link) σταματησε να τα υποστηριζει.

Μιλησα με την samsung hellas support και μου προτεινανε πλεον αυτο το προγραμμα που χρησιμοποιει η samsung.

 

Θα δοκιμασω λοιπον το samsung smart view και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η δωρεάν έκδοση του serviio είναι μια χαρά για τη χρήση που θες. Στην ουσία χάνεις τη δυνατότητα να βλέπεις μέσω browser και τη δυνατότητα να βλέπεις μέσω wan.

 

http://serviio.org/buy-pro/10-uncategorised/60-free-vs-pro

 

Τι φορμάτ υποτίτλων δεν σου έπαιξαν; Το χρησιμοποιώ μια 6ετία το serviio χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Ναι το θεμα με τους υποτιτλους ομως ειναι μοιζον.

 

Εμπασι περιπτωση αυτο το προγραμμα που μου προττεινε η samsung το samsung smart view δηλαδη φαινετε πολυ ελαφρυ και κανει κανονικα τη δουλεια του και με τους ελληνικους υποτιτλους που το serviio ειχε θεμα ακομα και οταν τους ειχα ενεργοποιησει απο το μενου του.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε αλλα σε αλλο μοντελο τηλεορασης μιας και δεν εχω αυτο που εχεις επιλεξει εσυ.

 

Αλλα μην το ζαλιζουμε παιδια το θεμα μου λυθηκε με το ελαφρυ προγραμμα που μου προτεινε η samsung.

 

Ειναι σε beta σταδιο μεν ακομα και εννοειτε οτι εχει τα προβληματακια του αλλα εινα μικρα σε σχεση με αυτα του τελικου serviio και καποιον αλλων προγραμματων dlna που δοκιμασα.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.