Jump to content



Γνώμες και εναλλακτικές προτάσεις για Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5


Recommended Posts

καλημέρα,

στην προσπάθεια μου να κατεβάσω λίγο την τιμή ενός συστήματος που προσπαθώ να φτιάξω μου προτάθηκε αντί για Nvidia Gigabyte GTX 1050 overlocked 2GB DDR5 να βάλω την Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5 (με μείωση τιμής 55ευρώ περίπου)

 

Μπορείτε να αξιολογήσετε την συγκεκριμένη κάρτα (Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5); εγώ δεν γνωρίζω καθόλου τι πρέπει να κοιτάξω.....

Πως βρίσκετε την μείωση τιμής; Δικαιολογεί η καλύτερη κάρτα (Nvidia Gigabyte GTX 1050 overlocked 2GB DDR5) την διαφορά των 55 ευρώ;

Τι εναλλακτικές έχω στα ίδια χρήματα αντί της Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5;

 

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος tempo έγραψε:

καλημέρα,

στην προσπάθεια μου να κατεβάσω λίγο την τιμή ενός συστήματος που προσπαθώ να φτιάξω μου προτάθηκε αντί για Nvidia Gigabyte GTX 1050 overlocked 2GB DDR5 να βάλω την Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5 (με μείωση τιμής 55ευρώ περίπου)

 

Μάλλον επρόκειτο για κακόκουστο αστείο...

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η GT 740 με GDDR5 και με βάση τα τεχνικά της χαρακτηριστικά από το site της Nvidia, είναι απλά μια GT 730 GDDR5 με μεγαλύτερο data bus, επιτρέποντάς της να τα πηγαίνει κάπως καλύτερα. Αλλά στα 117€ που είναι η χαμηλότερη τιμή της, είναι για να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο, δεδομένου ότι 1-2 χρόνια πριν αγόραζες μια πολύ καλύτερη GTX 750 στα ίδια λεφτά. Δεν αναφέρω καν σύγκριση με μια σύγχρονη RX 460. Η GT 740 GDDR5 είναι πιο αργή και από μια GTX 650Ti που μπορεί να πωλείται κάπου 50€ μεταχειρισμένη.

 

Σου προτείνω παρακάτω επιλογές και αποφασίζεις με βάση το πόσα θέλεις να χαλάσεις. Είναι τίμιες επιλογές για τα λεφτά τους. Σε αντίθεση με την 740 που προσφέρει μάλλον λίγα για τα λεφτά που ζητάει.

 

Θα πρέπει όμως να ξεκαθαρίσεις δύο πράγματα. Τι σκοπεύεις να κάνεις με το σύστημα αυτό, αν είναι για επαγγελματική χρήση να αναφέρεις τι προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις, αν είναι για παιχνίδια, 1-2 παραδείγματα παιχνιδιών, καθώς και για πόσο σκοπό ελπίζεις η κάρτα να σε καλύπτει.

 

~75€

Gigabyte GeForce GT 730 2GB (GV-N730D5-2GI Rev 1.0) | Skroutz.gr

 Asus GeForce GT730 2GB (90YV06N1-M0NA00) | Skroutz.gr

 

~95€

Asus Radeon R7 250 2GB (90YV0921-M0NA00) | Skroutz.gr

 

~150€

Gigabyte Radeon RX460 4GB Windforce OC (GV-RX460WF2OC-4GD) | Skroutz.gr

Gigabyte GeForce GTX1050 2GB OC (GV-N1050OC-2GD) | Skroutz.gr

 

Υπάρχουν και άλλες επιλογές, όπως π.χ. η RX 460 με 2GB αν την βρεις σημαντικά φτηνότερη από την RX 460 με 4GB, π.χ. 15-20€ κάτω. Αν έχεις κάποιο μαγαζί κοντά σου που διαθέτει κάποιο άλλο μοντέλο από τις παραπάνω κάρτες σε χαμηλή τιμή, επίσης παίζει ως επιλογή. Θα μπορούσε π.χ. να βουτήξεις την MSI Radeon RX 460 2GB OC (Radeon RX 460 2G OC) | Skroutz.gr αν είσαι κοντά στο Quickshop που την πουλάει στα 107€.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.