Jump to content



Διαμονή στην Κύπρο


Recommended Posts

Θα φύγω για πρακτική άσκηση σε δικηγπρικό γραφείο στο κέντρο της Λευκωσίας και ψάχνω να βρω κατοικία. Δεν έχω οικονομική άνεση για αυτοκίνητο και αναγκαστικά θα πρέπει να μένω στο κέντρο, κοντά στο γραφείο και το δικαστήριο. Τα ενοίκια στο κέντρο ξεκινούν από 500 ευρώ για επιπλωμένο στούντιο. Αν βάλω και τους λογαριασμούς, μιλάμε για τουλάχιστον 200 ευρώ/μήνα επιβάρυνση. Άσε που θα χρειαστεί να πληρώσω πόσα μηνιάτικα εγγύηση και δεν ξέρω αν θα μείνω όλο το 12μηνο ή θα την κάνω μετά τον πρώτο μήνα. Μπορώ να νοικιάσω δωμάτιο σε ξενοδοχείο;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν συνηθίζεται και αν ναι, κατά πόσο συμφέρει. Τα ξενοδοχεία στο κέντρο μόνο οικονομικά δεν είναι και λογικά δε θα τους συμφέρει να έχουν μόνιμο πελάτη που να πληρώνει με το μήνα και όχι με τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις μια προσφορά για το μήνα. Κοίτα σε μικρά ξενοδοχεία και ζήτα το ποιο οικονομικό. Επίσης εννοείται είναι ακριβότερα από σπίτι αλλά στην τιμή περιλαμβάνεται η θέρμανση, καθαριότητα και ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Αναρωτιέμαι αν συνηθίζεται και αν ναι, κατά πόσο συμφέρει. Τα ξενοδοχεία στο κέντρο μόνο οικονομικά δεν είναι και λογικά δε θα τους συμφέρει να έχουν μόνιμο πελάτη που να πληρώνει με το μήνα και όχι με τη μέρα.

Aν είναι εστω λιγο οπως στην Ελλάδα τοτε γιατι οχι ? 

Παρα πολλοι φοιτητές νοικιάζουν με το μηνα/3μηνο δωματια σε ξενοδοχεία. Πες πως εισαι φοιτητης και κανεις απληρωτη πρακτική, ακα δεν εχω μάτια μου παράδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τη διατροφή τι να κάνω; Είδα 3-4 στο κέντρο, βασικά στο παλιό κέντρο, αλλά στα δωμάτια δεν εντόπισα κουζινάκι ή ψυγείο. Το τελευταίο κάπου θα είναι. Ο μεσίτης δε μουβρήκε κάτι στο κέντρο, έψαχνα μικρό και φθηνό. Μου είπε ότι τέτοια επόχή δεν έχει. Βρήκα ενοικιαζόμενα δωμάτια για φοιτητές με όλα πληρωμένα, κοινόχρηστο μπάνιο και κουζίνα, κουβέρτες και πλυσταριό με 400/μήνα, αλλά δε θέλω να έχω κοινόχρηστο μπάνιο, ενώ στην κουζίνα δε θα βρίσκω ό,τι αφήνω. Δεν έχουν ψυγειάκι, αλλά δε θα με επίραζε να αγοράσω ένα με 100-150 ευρώ αρκεί να είχα μπάνιο και νεροχύτη. Και κουζινάκι θα μπορούσα να πάρω. Σίγουρα θα το επέτρεπαν και θα μπορούσα να τα πουλήσω ως μεταχειρισμένα σε καλή τιμή. Αν δεν είχα θέμα με τη μετακίνηση, θα νοίκιαζα στην Αγλατζιά με 250-300. Είναι εντελώς ανοργάνωτοι σε θέματα διαμονής φοιτητών/ασκουμένων/αλλοδαπών εργαζομένων. Στο Στρασβούργο έμενα σε στούντιο στη φοιτητική εστία με 390 όλα πληρωμένα, μπάνιο, μάτι κουζίνας, ψηγειάκι και νεροχύτη. Προφανώς δε συνηθίζεται από αλλοδαπούς φοιτητές να μένουν σε ξενοδοχείο, αλλά οι ασκούμενοι πού πάνε; Με 250/μήνα αμοιβή άσκησης δεν πας πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.