Jump to content



Διαχωρισμός του WiFi σε Baudtec TW263R4 με VLAN


DNA180

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!

Έχω ένα παλιό Baudtec TW263R4 από αυτά που έδινε κάποτε ο ΟΤΕ, το οποίο με τις απαραίτητες ρυθμίσεις το χρησιμοποιώ επιτυχώς ως access point αξιοποιώντας και τις τέσσερις ethernet αλλά και το WiFi του. Το WiFi της συγκεκριμένης συσκευής βέβαια, το χρησιμοποιώ μόνο σε περίπτωση που έρθει κάποιος επισκέπτης στο σπίτι, προκειμένου να μην αναγκάζομαι να δίνω τον κωδικό του κύριου modem router μου. Το κακό είναι ότι αν κάποιος για παράδειγμα, συνδεθεί ασύρματα με το laptop του και εκείνη τη στιγμή έχω ανοιχτό τον κεντρικό μου υπολογιστή, μπορεί να δει οτιδήποτε έχω μοιρασμένο. Κάπου διάβασα, πως για να αποφύγω κάτι τέτοιο, μπορώ να χρησιμοποιήσω το VLAN που έχει το συγκεκριμένο μόντεμ και να «απομονώνω» το WiFi σε έναν δεύτερο VLAN. Κάνοντας τις παρακάτω ρυθμίσεις, το laptop συνδέεται στο Baudtec, όντως δεν μπορεί να δει άλλους υπολογιστές, αλλά δεν έχει internet!!! Κάποια ιδέα του τι μπορεί να κάνω λάθος;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

1.png
2.png
3.png
4.png
5.png

Link to comment
Share on other sites

Στο modem-router που έχει ίντερνετ έχεις ρυθμίσει το ίδιο vlan για την πόρτα που κουμπώνει το baudtec;

Έχεις ορίσει διαφορετικό δίκτυο για το guest vlan με κανόνα στο firewall να έχει ίντερνετ, αλλά να μην επικοινωνεί με το lan σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2017 at 5:45 ΜΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Στο modem-router που έχει ίντερνετ έχεις ρυθμίσει το ίδιο vlan για την πόρτα που κουμπώνει το baudtec;

Έχεις ορίσει διαφορετικό δίκτυο για το guest vlan με κανόνα στο firewall να έχει ίντερνετ, αλλά να μην επικοινωνεί με το lan σου;

Αν αυτά που λες πρέπει να τα κάνω στο modem-router που έχει internet, την έκατσα... Technicolor TD5336 της Forthnet σου λέει κάτι; Το δίνουν όσο πιο κλειδωμένο γίνεται, δεν μπορείς να πειράξεις σχεδόν τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέει κάτι, αλλά δεν είναι και κάτι που συνηθίζεται σε τέτοια μόντεμ της σειράς. Καλύτερα να αφήσεις το Technicolor σε bridge mode και να σηκώσεις το pppoe από ένα πιο σοβαρό ρούτερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.