Jump to content



Modem-router wifi


azazil1190

Recommended Posts

Bonjur στην παρεα!

Εχει κανεις καμια προταση για μοντεμ ρουτερ vdsl μεγαλης εμβελειας wifi?

Γιατι αυτο που δινει ο οτε ειναι για πεταμα.

Με την βλακεια της hol που δεν το ειχα σε εκτίμηση το wifi ηταν μακρά πιο ισχυρό. 

Τα tplink, asus τι λενε?

Εννοειτε με εξωτερικη κεραία και μέγιστο ποσό που θα δωσω ταβάνι τα 150 ευρω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το μηχάνημα που σου δίνει ο πάροχος υποστηρίζει bridging, μπορείς να κοιτάξεις σε κάποιο mikrotik ρουτεράκι. Τώρα για τα ασύρματα ξέρει καλά ο @YDinopoulos να σε κατατοπίσει, αλλά έχω την αίσθηση ότι ένα τέτοιο: https://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html?keyphrase=RB951G-2HnD σε καλύπτει

 

Είναι λίγο (όχι πολύ) περίεργα στο στήσιμο, αλλά πραγματικά με το rb750 (δεν έχω wireless εγώ) δεν έχω κανένα θέμα στο δίκτυο. Κι αν ποτέ αλλάξεις πάροχο, κρατάς το δίκτυό σου όπως είναι, και απλά αλλάζεις το μόντεμ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Το εχω δει και εγω το παραπανω αλλα ειμαι σκραπας παιδια με access points κτλ.

Πείτε μου για oc, νερα ψυγεία και οτι λαχει με τα δικτυα εχω θεμα σοβαρο σε σημειο βλακειας.

Δλδ πρεπει μεσα σε αυτο να σεταρω ip κτλ? Η ειναι plug ane play συχρονιζει αμεσως με το ρουτερ του παροχου η θα μου βγαλει την πίστη? 

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δωσω να καταλάβετε θελω νετ στο ισόγειο που εχω το 2ο συστημα, το παρων μοντεμ ειναι στον  2ο οπου δεν μπορει να φύγει με τιποτα απο σαλονι λόγο του γιου μου που βλεπει ολο παιδικα.

Η γκαρσονιέρα-ισόγειο ειναι ακριβος κατω 2 οροφους.Την βγαζω με κεραία και καλα μεγαλης εμβέλειας. 

Οσο ειχα hol και το πατατα μοντεμ της ειχα σήμα καμπανα στο ισογειο και συχρονιζα στα 14mbps.

Mε το γαματο του οτε @@ στο ιδιο σημείο φτανω τα ιδια αλλά πολλες φορες χωρις να κουνησω τιποτα χανω το wifi.Αρα σκατουλες το μοντεμ του οτε σε εμβέλεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Ωραία, τότε κλείσε το wifi του modem του ΟΤΕ και βάλε το modem της hol να μοιράζει το ασύρματο (κλείσε το dhcp server και σύνδεσέ το με το modem του οτε στις θύρες LAN).

Και πως τα κάνεις αυτα τα μαγικά? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.