Jump to content



Συμβατοτητα Adata ram με αλλες μαρκες.


Recommended Posts

Εχω στο pc αυτες τις μνημες https://www.skroutz.gr/s/4227952/Adata-XPG-V1-0-8GB-DDR3-1866MHz-AX3U1866W4G10-DR.html 

Μητρικη εχω αυτη https://www.skroutz.gr/s/2348801/Asus-M5A97-R2-0.html

Σκεφτομαι να παρω αλλες 2 παρομοιες ραμ για να εχω συνολικα 16gb. Το προβλημα ειναι πως δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα και ελεγα να παω σε μεταχειρισμενες, αλλα φοβαμαι μην εχω θεμα με αλλη μαρκα μνημων. Βρισκω με κανα 40 ευρω παρομοιες μνημες αλλα ειναι συνηθως Kingston ή G.skill ή κατι αλλο. Ξερει κανεις αν θα υπαρχει θεμα; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μπορεί να σου πει αν θα συνεργαστούν διαφορετικές μνήμες μεταξύ τους. Είναι λόττο. 

Για να έχεις μια καλή πιθανότητα , πρέπει να είναι ίδια συχνότητα, voltage κλπ.

 

Αν είναι στην υποστηριζόμενη λίστα μνημών της μητρικής και οι 2, υπάρχει καλή πιθανότητα να δουλεύουν, αλλά και πάλι , δεν μπορεί κανείς να το εγγυηθεί. Μπορεί να δουλέψουν ούτως ή άλλως , μπορεί και όχι.

Το ιδανικό και πιο σίγουρο , είναι ίδιο κιτάκι μνημών που κατά 99% θα δουλεύει κανονικά. 

 

ΥΓ: Έχω gskill ares 2133 μνήμες. Δοκίμασα 2 4ρες στο 2ο pc, με κάτι corsair vengeance, και δούλεψαν αμέσως, απλά σε χαμηλότερη συχνότητα (1600Mhz). Μπορεί σε ένα άλλο σύστημα (πχ στο δικό μου οι corsair ) να μη συνεργάζονταν. 

You get my point :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν αλλα δεν ημουν σιγουρος. Στις μεταχειρισμενες κοιταζα μονο αυτες που εχουν παρομοια χαρακτηριστικα οπως στην συχνοτητα και το CAS Latency.  Δεν θα το ρισκαρω. Ελπιζω οταν θα εχω τα λεφτα να μπορω να βρω τις ιδιες μνημες. Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος raidensub έγραψε:

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν αλλα δεν ημουν σιγουρος. Στις μεταχειρισμενες κοιταζα μονο αυτες που εχουν παρομοια χαρακτηριστικα οπως στην συχνοτητα και το CAS Latency.  Δεν θα το ρισκαρω. Ελπιζω οταν θα εχω τα λεφτα να μπορω να βρω τις ιδιες μνημες. Ευχαριστω.

Η αληθεια ειναι οτι αυτες που δοκιμασα , εχουν CasLatency 9 αμφοτερες. Αρα καλη η παρατηρηση για το CL. Ειναι ενα ρισκο , που αν δεν σου βγει, εχεις χασει μαλλον περισσοτερα στην τελικη :) (παντα βεβαια θα υπαρχει η επιλογη για να τις επαναπουλησεις, αλλα ποιος μπαινει στη διαδικασια; )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο. Ξερει κανεις τι παιζει με τις μνημες απο Κινα οπως αυτες https://www.aliexpress.com/store/product/8GB-2pcs-4GB-DDR3-PC3-10600U-1333Mhz-memory-for-AMD-mainboard-ONLY-Free-Shipping/1190557_32222077805.html

Τις βρηκα και μου κινησαν την περιεργεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος raidensub έγραψε:

Το προβλημα ειναι πως δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα και ελεγα να παω σε μεταχειρισμενες, αλλα φοβαμαι μην εχω θεμα με αλλη μαρκα μνημων. Βρισκω με κανα 40 ευρω παρομοιες μνημες αλλα ειναι συνηθως Kingston ή G.skill ή κατι αλλο. Ξερει κανεις αν θα υπαρχει θεμα; Ευχαριστω.

Μπορείς να πουλήσεις τις δικές σου μνήμες και ταυτόχρονα να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα για ένα σετ 2χ8gb (σκέψου κι αυτή την λύση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος raidensub έγραψε:

Να ρωτησω και κατι αλλο. Ξερει κανεις τι παιζει με τις μνημες απο Κινα οπως αυτες https://www.aliexpress.com/store/product/8GB-2pcs-4GB-DDR3-PC3-10600U-1333Mhz-memory-for-AMD-mainboard-ONLY-Free-Shipping/1190557_32222077805.html

Τις βρηκα και μου κινησαν την περιεργεια.

 

Νιετ. Θα είναι ακόμα πιο λόττο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.