Jump to content



Πιθανη (απατεωνια) της Disc Impex


Kyaner

Recommended Posts

Tην προηγουμενη εβδομαδα αγορασε ο κολιτος μου το Plextor 716A που δινει το μαγαζι με δωρο 50 DVD-R.

Το εβαλε επανω στο συστημα του και στη πρωτη εγγραφη αρχισε να κολαει το main buffer στο 50% και της συσκευης να ανεβο κατεβενει ποιο γρηγορα και απο γιογιο.

Μετα απο 10 αποτυχημενες εγγραφες και αφου δοκιμασε τα παντα νομιζωντας οτι κατι δε παει καλα με το συστημα του, εφερε ενα δισκακι σε εμενα να το δοκιμασω και ειχα το ιδιο ακριβως αποτελεσμα με το LG μου, τα δισκακια ειναι ΜΑΠΑ, δεν γραφωντε ουτε καν σε 4χ και απο οτι φενετε η Disc Impex προσπαθει να τα ξεφορτοθει μεσο της συγκεκριμενης προσφορας.

Δεν προσπαθω να δυσφημισω το μαγαζι, απλα ειπα να το γραψω για να μη τη πατησει και αλλος και νομιζει πως φταει το drive η το συστημα του.

Link to comment
Share on other sites

Δε περιμενα να ηταν καλα δισκακια, περιμενα ομως να γραφοντε......

Καλητερα να μη τα βαζανε στη προσφορα παρα να δινουνε σαβουρα στο κοσμο για να τα ξεφορτοθουνε κοροιδευοντας τους πελατες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

tayio είναι. σε τι ταχύτητα τα γράφεις?

το pc πως πάει? μήπως θέλει defrag?

Τα δοκιμασαμε σε 3 τελειος διαφορετικα συστηματα σε 2.4χ - 4χ - 8χ ταχυτητες, 2 με Plextor 716A και το δικο μου με LG 4120B και στα 3 εκανε ακριβως το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 21:04]

tayio είναι. σε τι ταχύτητα τα γράφεις?

το pc πως πάει? μήπως θέλει defrag?

Όχι απαραίτητα.

Γράφουν Made in Japan;

Το serial ξεκινά από GG ή TG;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ΤΥ +R 4x στο παρελθόν από impex που δεν ήταν ό,τι καλύτερο. Ήταν κανονικά ΤΥ, άλλωστε η impex δεν έχει λόγο να φέρνει μαιμούδες. Απλά έκατσε κακή φουρνιά, όπως και τώρα μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Έχω πάρει ΤΥ +R 4x στο παρελθόν από impex που δεν ήταν ό,τι καλύτερο. Ήταν κανονικά ΤΥ, άλλωστε η impex δεν έχει λόγο να φέρνει μαιμούδες. Απλά έκατσε κακή φουρνιά, όπως και τώρα μάλλον.

To πιθανοτερο απο ολα πιστευω, παρολα αυτα δε δικαιολογει να τα σπροχνουν ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ήταν δώρο, εγώ τα είχα πληρώσει κανονικότατα. Κάποια γράφονταν κανονικά, κάποια μέτρια και άλλα απλά καιγόνταν. Εκείνη η 50δα ήταν εφιαλτική, έπρεπε να τα τσεκάρω ένα προς ένα. Όταν έκανα παράπονα δεν έδειξαν ενδιαφέρον δυστυχώς, οπότε δε ξέρω κατά πόσο θα βγάλει άκρη ο φίλος σου μια που αυτά ήταν και "δώρο".

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειπε δε θα ασχολιθει καν, οποτε μαλλον θα τα φανε τα σκουπιδια.

Παντως απο το ολο σκηνικο, εμαθα και κατι σημερα, οτι παιζουν και μαπα φουρνιες σε δισκακια, πραγμα που αγνοουσα ως τωρα....

Απο cdr εχω γραψει πολλα κιλα (κυριολεκτικα) χωρις τετοια προβληματα και απο τοτε που πηρα και το dvdrw εχω γραψει γυρω στα 150 mam και Samsung Pleomax, με αυτα δεν ειχα προβλημα, αν εξαιρεσουμε το οτι δε με αφηνει το Νero να γραψω πανω απο 4χ :/ αλλα εχω αρχισει και ψεινομαι για firmware upgrade μιας και ειμαι ακομα με το εργοστασιακο Α100 και εχουν φτασει σε version A115...

θα διξει η νεκροψια αυριο λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

ησουν οντως μαλλον τυχερος που ηταν δωρο και δεν τα πληρωσες κανονικα...

αλλα ρε Kyaner,

καλα ολα αυτα ....

βαλε ομως αυτο το ρημαδι το -ε- στην απατεωνια.....

και τις παρενθεσεις στο "πιθανη?''......

να τον διαβαζουν τον τιτλο κι οι επομενοι και να καταλαβαινουν τι παιζει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Battosai

Όχι απαραίτητα.

Γράφουν Made in Japan;

Το serial ξεκινά από GG ή TG;

έλα ρε θεωρία συνομωσίας :rofl:

παιδιά, -R δεν πολυγράφω, αλλά ξέρω ότι δε γράφονται σε 2.4x :D

-R ή +R είναι τα δισκάκια τελικά? προσωπικά μόνο + γράφω, οπότε για - δεν έχω ιδέα τι παίζει από ποιότητες και τα λοιπά.

παίζει να έχεις πέσει όντως σε κακή παρτίδα, συμβαίνει παντού, δεν είναι απατεωνιά αυτό, είναι τύχη.

firmware αλλάζεις, γιατί αλλάζει κατά πολύ τα χαρακτηριστικά του drive.

ειδικά σε plextor, οι πρώτες 1-2 εκδόσεις είναι σαν να έχεις beta recorder.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.