Jump to content



Βάση Τηλεόρασης


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Πρόσφατα αγόρασα μία Samsung 55" την οποία και έβαλα στο σαλόνι, αντικαθιστώντας την 42" Samsung που υπήρχε εκεί.

Η 42" ανέβηκε στο δώμα όπου και κοιμόμαστε και προς το παρών έχει τοποθετηθεί πάνω σε ένα έπιπλο.

Θα ήθελα να την στερεώσω ωστόσο στο δοκάρι στην οροφή έτσι ώστε να βλέπω πιο "φυσικά" προς το panel της τηλεόρασης όταν είμαι ξαπλωμένος και να μην καμπουριάζω.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή βάση? (vesa 200x200)
 

 

IMG_0993.JPG

Link to comment
Share on other sites

Θες να περιστρέφεται κιολας ή μόνο να ρυθμίζεις την κλίση;

Για μία 55αρα είχα πάρει μία της Brateck που είχε και τις δύο ρυθμίσεις αλλά είναι ακριβουτσικες αυτές

Πόσα δίνεις;

 

Επίσης, αν διαλέξεις τέτοιου τύπου/ρυθμίσεων θα πρέπει να βάλεις ένα κοντρα πλακέ στα δοκάρια και να βιδώσεις εκεί τη βάση και όχι μόνο στο ένα δοκάρι.

 

Link to comment
Share on other sites

Μενδιαφέρει μόνο tilt (πάνω κάτω) μιας και το δοκάρι είναι κεντραρισμένο με το κρεβάτι!

Κοιτούσα πιο πολύ προς κάτι τέτοιο λόγω του περιορισμού που έχω στην επιφάνεια που θα τρυπηθεί.

Η τηλεόραση που θέλω να κουμπώσω btw είναι 42". H 55" έχει μείνει στο σαλόνι :p. Δεν θα ήθελα να κινηθώ πολύ ακριβά, βαριά 50 αν πρόκειται για κάτι εξαιρετικό. Πρέπει να συνυπολογίσω στο όλο κόστος τα καλώδια που θα ανεβάσω εκεί και δεν θα ήθελα να μου βγει ακριβά το όλο θέμα.
Δες αυτή την photo για να καταλάβεις που θέλω να την κουμπώσω. Σκέψου ότι από εκεί που είναι τραβηγμένη η φωτογραφία, είναι όταν είναι κάποιος ξαπλωμένος. Αυτή την στιγμή η τηλεόραση είναι δίπλα στο router στο βάθος tongue.gif

 

 

IMG_0992.JPG

Έγινε επεξεργασία από icsd08063
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B003W5R9P4/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATCTQCVJ3PM1T

 

Έχω αυτή απο το 2013. 100% ευχαριστημένος. Οι ίντσες που αναφέρει είναι για παλιές LCD που είχαν μεγάλο βάρος, έως 40 κιλά λέει. Βγαίνει 33 λίρες με τα μεταφορικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα φαίνεται πως είναι καλά.

Αφού κούμπωσα τη βάση, πέρασα και 4 συνολικά tiewraps για μεγαλύτερη ασφάλεια. Ευτυχώς, βρίσκουν ακριβώς ανάμεσα στην οροφή με το δοκάρι οπότε υπάρχει κόντρα και δεν παίζουν καθόλου.

Το αποτέλεσμα χθες πρώτη νύκτα ήταν κατι παραπάνω από καλό. Τηλεόραση / τανιές άνετα στο κρεβάτι χωρίς να καμπουριάζεις καθόλου.
Τώρα μένει να πάρω καλώδιο κεραίας και καλώδιο τροφοδοσίας για να τα περάσω όμορφα και όχι χύμα όπως τα έχω τώρα. Λογικά καλώδιο ρεύματος μάυρο θα βρω στα μέτρα που θέλω, καλώδιο κεραίας μαύρο παίζει να υπάρχει ή θα γίνω μπογιατζής? cool.gif

Υ.Γ: Έφαγα και μια πίκρα με το ηχείο της τηλεόρασης. Φαίνεται ότι εκεί που πειραματιζόμουν για το που θα την κουμπώσω και κατά την διάρκεια των σηκωμάτων της, κάτι δεν της άρεσε γιατί το αριστερό ηχείο άρχσε να κάνει ένα συνεχόμενο βουητό. Τελικά την άνοιξα όλη, ξεκούμπωσα ηχεία, τα φύσηξα λίγο, ξανακούμπωσα και όλα μια χαρά. innocent.gif

 

FullSizeRender.jpg

IMG_0995.JPG

IMG_0997.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/kanalia-schares-exartimata/kanalia-plastika/kanalia-autokollita-mini/viokar-kanali-aytokollhto-20x13-symida_89301/

 

Φυσικά και υπάρχει μαύρο καλώδιο κεραίας, αλλά το κανάλι σε χρώμα ξύλου είναι νομίζω ό,τι καλύτερο! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, GriGaS said:


 Κανάλι διανομής Αυτοκόλλητο 20mm X 13mm Σημύδα < Κανάλια Αυτοκόλλητα - Μίνι | Kafkas.gr

 

Φυσικά και υπάρχει μαύρο καλώδιο κεραίας, αλλά το κανάλι σε χρώμα ξύλου είναι νομίζω ό,τι καλύτερο! 

 

Όντως φαίνεται καλύτερο, θα χρειαστεί να αποφύγω βαψίματα κτλ.

Ερώτηση, μήπως μπορείς να βοηθήσεις. Με ενδιαφέρει τώρα να "ανεβάσω" τα καλώδια αυτά (τροφοδοσίας, κεραίας) μέχρι την τηλεόραση.

Τα καλώδια αυτά έρχονται από το πάτωμα μιας και στο δώμα που κοιμόμαστε και συγκεκριμένα σε εκείνη την περιοχή, παροχές ρέυματος, τηλεφώνου και κεραίας είναι επιδαπέδιες και έχουν κρυφτεί με ειδικό βιομηχανικό μεταλλικό - ξύλινο κουτί. Για αυτό και όλα μου τα καλώδια κρέμονται προς τα κάτω και όχι προς κάποιο τοίχο αν παρατηρήσεις.

Το θέμα είναι πως να τα καλύψω από το έπιπλο μέχρι και το δοκάρι (το κόκκινο χρώμα).

Να βάλω ένα τέτοιο κανάλι πχ? Κάποια μεταλλική σωλήνα ίσως?

IMG_0997.JPG.a22443b3afa26396e4aa58fa3ba6a0cf.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ένα κανάλι στον τοίχο. Εάν έχεις κρατημένο χρώμα από τον τοίχο, πάρε λευκό και βάψτο ίδιο με τον τοίχο πριν το κολλήσεις. Εναλλακτικά βάλε ό,τι χρώμα σου κάθεται καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GriGaS said:

Ανέβασε ένα κανάλι στον τοίχο. Εάν έχεις κρατημένο χρώμα από τον τοίχο, πάρε λευκό και βάψτο ίδιο με τον τοίχο πριν το κολλήσεις. Εναλλακτικά βάλε ό,τι χρώμα σου κάθεται καλύτερα

 

Μάλλον δεν έγινε σωστά κατανοητό. Πίσω από το έπιπλο όπου είχα την τηλεόραση, δεν υπάρχει ακριβώς τοίχος. Είναι η σκάλα από την οποία παρέχεται πρόσβαση στο δώμα.

Θα τρυπήσω το έπιπλο δλδ και εκεί που είναι το κόκκινο θα πρέπει να βάλω κάτι για να καλύψω τα καλώδια. Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε είναι ένα κανάλι σαν και αυτό που μου πρότεινες, εκτός και αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα...

IMG_1001.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος icsd08063 έγραψε:

 

Μάλλον δεν έγινε σωστά κατανοητό. Πίσω από το έπιπλο όπου είχα την τηλεόραση, δεν υπάρχει ακριβώς τοίχος. Είναι η σκάλα από την οποία παρέχεται πρόσβαση στο δώμα.

Θα τρυπήσω το έπιπλο δλδ και εκεί που είναι το κόκκινο θα πρέπει να βάλω κάτι για να καλύψω τα καλώδια. Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε είναι ένα κανάλι σαν και αυτό που μου πρότεινες, εκτός και αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα...

IMG_1001.JPG

Κανάλι όπως σου πρότειναν αλλά να εκμεταλευτείς το δοκάρι που φαίνεται στο βάθος. (φαίνεται σαν να περνάς ήδη κάποιο καλώδιο επάνω του)

Θα τρέξεις το κανάλι εκεί και μετά προς την TV.

 

To κόκκινο που ζωγράφισες θα μπορούσε να είναι είναι ψευδοκολώνα (κούφια) αλλά αφενώς δεν θα φανεται πολύ ωραίο αφετέρου δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιου είδους πλαστικό κανάλι. 

Ενδεχομένως να μπορούσε να γίνει και με γυψοσανίδα.

 

EDIT.

Γράψε άκυρο για την γυψοσανίδα. :p

Θα πας σε σιδερά και θα σου «κόψει» inox σωλήνα από το έπιπλο μέχρι το ταβάνι για ν απεράσεις τα κάλωδια από μέσα. ;)

Για να την στηρίξεις θα χρειαστείς κάτι σαν τα παρακάτω:

Βάση στο έπιπλο

inox_vasi_tentas1.jpg

 

Για την οροφή:

exarthmata06.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.