Jump to content



Σωστή σειρά λούπας


psyber

Recommended Posts

Λοιπόν από τότε που ασχολούμαι με την υδρόψυξη, η σειρά που ακολουθούν τα επιμέρους τμήματα της που αποτελούν την λούπα ήταν:

ρεζερβουαρ>αντλία>ψυγείο>cpu waterblock(>gpu waterblock όποτε είχα)>πάλι ρεζερβουάρ. Βλέπω πολλοί τύποι στο internet προτιμούν να πηγαίνει το νερό από την αντλία κατευθείαν στο cpu waterblock. Επειδή αύριο μεθαυριο θα αλλάξω ανεμιστήρες και σωλήνες, πως θα μου προτείνατε να τα βάλω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο @apostolis22 ειναι σωστο και καλο ειναι μετα απο το cpu να πηγαινει σε ψυγειο το νερακι..............

εγω τα εχω ετσι : pump-res μαζι,απο εκει παει στο ψυγειο για να παγωσει,μετα παει cpu,μετα παει σε ψυγειο,μετα παει σε αλλο res,μετα σε αλλο ψυγειο(εχω βαλει τα γελια),μετα pump-res............

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

pump-res μαζι,απο εκει παει στο ψυγειο για να παγωσει

Αυτό που γράφεις είναι λάθος :)

Είτε μπει στο ψυγείο πριν το cpu ή μετά το cpu, μετά το πέρας μερικών λεπτών λειτουργίας το κύκλωμα έρχεται σε μια ισορροπία. Το νερό δεν αλλάζει τόσο εύκολα θερμοκρασία.

Αν η ροή είναι καλή τότε δεν εχει και τόση σημασία η σειρά που θα βάλεις ψυγεία block και αντλίες

 

Κοιτάς να έχεις την αντλία χαμηλά και μετά με τις σωλήνες σου να καλύψεις την πιο ωραία αισθητικά διαδρομή χωρίς να έχεις 2 και 3 σωλήνες να μπλέκουνε τα μπουτια τους.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

χαμηλα την αντλια δεν γινεται γιατι ετσι ειναι το ρεζερβουαρ(μαζι με την τρομπα)

τωρα για να λες αυτο που λες κατι θα ξερεις παραπανω........................

εγω ετσι το εχω κανει παντος και δεν εχει πολλες σωληνες μπλεγμενες

 

IMG_20170227_205201.thumb.jpg.ab5cf0b45538a44c131373917f102a02.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανω ενα μικρο necro, γιατι κι εγω θα επανασχεδιασω λιγο το κυκλωμα, τις ερχομενες μερες.

 


Οι κυριες αλλαγες ειναι:

  • Θα προστεθει GPU waterblock (τωρα ειναι CPU-only).
  • Θα αντικατασταθουν τα ψυγεια με παχυτερα (τωρα ειναι 480x45mm + 120x45mm, θα γινουν 480χ60mm + 120x60mm).

 

Επιπλεον πληροφοριες:

  • Η αντλια ειναι rated στα 1500L/h, συνεπως απο θεμα πιεσης πρεπει να ειμαστε ενταξει.
  • Η αντλια εφαπτεται με το πατωμα του κουτιου, στο οποιο ειναι στερεωμενη με velcro. Δεν ειναι στον αερα. (Σε αντιθεση με το σχεδιαγραμμα)
  • Το τετραπλο ψυγειο ειναι μπροστα και η αντλια ειναι απο πισω του. (Συμφωνα με την οψη που βλεπουμε στο σχεδιαγραμμα)
  • Δεν υπαρχουν drive caddies στο bottom-most compartment. (Σε αντιθεση με το σχεδιαγραμμα)
  • Υπαρχουν 2 drive caddies (το ενα πανω στο αλλο) στην περιοχη που ειναι τοποθετημενο το reservoir. (Σε αντιθεση με το σχεδιαγραμμα)
  • Το reservoir ειναι attached πανω σε αυτα τα 2 caddies (ενα πιαστρακι στο καθενα).

 

Δεν μπορω να σκευτω καποια αλλη εναλακτικη χωρις να κανω περιεργα/ασχημα U-turns.

Επισης οι PrimoChill Primoflex Advanced LRT 16/10 δεν ειναι και απο τις πιο ευκαμπτες σωληνες με τις οποιες εχω δουλεψει.

Παραθετω το σχεδιαγραμμα και μια εικονα απο το τρεχων setup του κυλωματος.
(Εχει αλλαχθει το PSU, και εχει γινει πολυ καλυτερο cable management, σε σχεση με τοτε :p )

Remarks?

 

 

flow_diagram.png

DSC_1457.JPG

 

Τα fans μου ειναι αυτα: https://www.amazon.com/Nidec-Gentle-Typhoon-D1225C12B5AP-Silent/dp/B001Q6RUVO
 

PS: Το edit κλειδωσε παλι, please merge.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.