Jump to content



πρόβλημα με τον εκτυπωτή στο μαύρο μελάνι


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα πολυμηχανημα συγκεκριμένα το hp 1515  το οποίο παίρνει 2 δοχεία μελάνια ένα έγχρωμο ένα μαύρο, καθώς έφυγα για στρατό τα έβγαλα τα μελάνια τα πρώτα που είχε δεν είχαν αδιασει απλά θα ξεραίνονταν, τον ιουνιο που γύρισα, αγόρασα τα 2 μελάνια, το μαύρο άρχισε να μην βγάζει καθαρές εκτυπώσεις ενώ ήταν πάνω από την μέση στην κατάσταση στάθμης, εε λέω θα ξεράθηκε πάω παίρνω καινούριο και το καινούριο όμως μαύρο μελάνι έβγαλα μόνο 5 σελίδες και άρχισε και αυτό να βγάζει σιγά σιγά πάλι ξεθωριασμενο χρώμα το χρωματιστό ενώ είναι λίγο ποιο κάτω από την μέση βγάζει κανονικά σελίδες έγχρωμες το μαύρο πάλι άρχισε κάνει τα ίδια, οπότε ή το μελάνι το μαύρο δεν το γεμίζουν μέχρι πάνω και βγάζει 7 10 σελίδες και ας είναι μέχρι πάνω, ή έχει κάποιο πρόβλημα η κεφαλή στο μαύρο μελάνι,  παιδιά είναι ο 3 εκτυπωτής που παίρνω έχω βαρεθεί να τους αλλάζω, τώρα τι φταίει; μήπως να αρχίσω να τα ξανά γεμίζω;  άλλα δεν νομίζω να είναι αυτό γιατί και το προηγούμενο μαύρο που είχα δεν φαινόταν να ήταν άδειο ήταν βαρύ αν ήταν άδειο θα ήταν ελαφρύ είχε μελάνι μέσα στο έγχρωμο δεν γίνεται, αυτό το έχω από τον ιουνιο έχει περάσει την μέση στάθμη και ακόμα βγάζει σελίδες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι δυστυχώς οι εκτυπωτές ψεκασμού αν δεν κάνεις καθημερινά εκτυπώσεις έχουν πρόβλημα με τις κεφαλές τους, το μελάνι ξεραίνεται και βουλώνουν. Υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε μελάνια τα οποία την καθαρίζουν, αλλά όπως και να έχει είναι ταλαιπωρία. Ακόμα  και ενας Epson L365 που έχουμε στην δουλειά αν μείνει μερικές μέρες θέλει καθάρισμα κεφαλών και έχει πάει και για 2 αλλαγές κεφαλής στην εγγύηση γιατί δεν καθάριζε με τίποτα. Αντιθέτως οι laser δεν καταλαβαίνουν τίποτα, έχω έναν παροπλισμένο ΟΚΙ τον οποίο όποτε έχω χρειαστεί με διαστήματα ακινησίας χρόνου και βάλε, κάνει την δουλειά άψογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ίδιο εκτυπωτή, τα μελάνια και η HP είναι για πολλές κλοτσιές! Τα μελάνια είναι κάκιστη ποιότητα, έχω το ίδιο πρόβλημα, η HP πούλησε τον εκτυπωτή πάμφθηνα και για να βγάλει €€ έφταιξε αυτά τα σάπια μελάνια που χαλάνε συνέχεια, στο μεταξύ το κόστος κατασκευής τους χονδρική παίζει και να είναι 0,50€…

 

Το τραγικό είναι ότι πρώτον για μια απλή περιστασιακή εκτύπωση τρως μια ώρα και το κόστος με τα μελάνια στο τέλος θα είναι πολλαπλάσιο από έναν κανονικό εκτυπωτή αντί αφού του σκουπιδιού μιας χρήσης

 

Προσωπικά το αρχικό μελάνι το χρησιμοποιούσα συχνά, draft χάλια εκτύπωση με γραμμές, μόλις έμεινε λίγο αχρησιμοποίητος πάπαλα, το ίδιο και το πρώτο μελάνι που αγόρασα.

 

Μια λύση στο πρόβλημα είναι να ζεστάνεις το μελανοδοχείο, μην το βάλεις στο φούρνο καθώς είναι χημικό, προσωπικά άνοιξα το μάτι τις κουζίνας στο 2, έβαλα ένα αλουμινόχαρτο και το γύριζα συχνά μέχρι να ζεσταθεί πολύ καλά από όλες τις πλευρές, να μπορείς να το πιάσεις μην το λιώσεις, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία για να σου πω, ζέστανε το πολύ αλλά όχι τόσο ώστε να λιώσει η να βράσει το μελάνι, μετά καθάρισα την ασημένια επαφή με καθαρό οινόπνευμα, ίσως να μην  έπρεπε να το κάνω αυτό,  έτσι με τα βίας και στην καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης κατάφερα και το χρησιμοποίησα, αν έχεις πιστόλι θερμού αέρα μπορείς μάλλον και με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο μελάνι (650 μαύρο) έχει ενσωματωμένη και την κεφαλή επάνω του οπότε με την αλλαγή ουσιαστικά τα αλλάζεις όλα.

Λογiκά λοιπόν δεν έχει νόημα να μην τυπώνει εκτός αν πέρνεις refill (δεν το νομίζω αν διάβασα σωστά όσα αναφέρεις) ή το κατάστημα που τα προμηθεύεσαι έχει κάποια πολύ παλιά παρτίδα ή μπορεί να έτυχαν όλα από την ίδια προβληματική παρτίδα.

 

Υποθέσεις κάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.