Jump to content



Από i7 920 σε Xeon??


Recommended Posts

Καλησπέρα σας παίδες, θέλω τη βοήθεια σας. Είχα στο μυαλό μου εδώ και καιρό να κάνω μια αναβάθμιση χαμηλού κόστους  στον υπολογιστη μου. Κυρίως να το πούλαγα και να έψαχνα έτοιμο πακέτο(cpu-mobo-ram) μεταχειρισμένο. Αλλά είδα ότι πολλοί που είναι ακόμα στην 1366 πλατφόρμα τρέχουν xeon X5650-x5660-x5670 ,w3670 που είναι όλοι 6 cores/12 threads και πιανουν 4.2-4.4ghz στον αερα και σκεφτόμουν.
Αξίζει? τον x5650 τον βρίσκω ebay 40 ευρώ... και τους αλλους από 50-60 ευρώ. Απότι βλέπω μονο ο πολλαπλασιαστής αλλάζει. Επίσης ξέρει κανείς αν μετά μπορώ να βάλω ecc ram? Μιας και ο imc των xeon την υποστηρίζει μπορώ να πάρω πάλι μεταχειρισμένα 16gb με 35-40 ευρώ.. Θα δουλεύουν ή παίζει ρόλο και η μητρική πέρα απο τον imc των cpu?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μητρική δεν υποστηρίζει ECC ( μάλλον όλες οι X58 δεν υποστηρίζουν ) δεν θα παίξουν οι ECC μνήμες.

 

Αν το budget σου είναι σφιχτό ο ebayάτος Xeon είναι από τις καλύτερες αναβαθμίσεις που μπορείς να κάνεις ( δεν λες τι χρήση κάνεις στο PC βεβαίως, ίσως και να μην είναι η καλύτερη αναβάθμιση ή γενικότερα αναβάθμιση ).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το pc ειναι γενικης χρήσης. Από παιχνίδια κυριως dota2 και σπανια κανα bfbc2 ή bf3. Πιο πολυ λεω να τον παρω επειδή ειναι φθηνός και επειδη εχω την εντυπωση οτι κανει το pc λιγο πιο future proof με 50 ευρω αντι με τα 400-500 που χρειαζεται να για να αλλάξω πλατφόρμα. Στο site της gigabyte δεν λεει τπτ για ecc,απλα υπεθεσα οτι δεν την ενδιαφέρει ιδιαίτερα τη μητρικη απ'τη στιγμη που ο ελεγκτης ειναι στο cpu και η ραμ κουμπωνει πανω.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Trexx said:

Kαι να έπαιζαν οι ecc μνήμες δεν θα σου έκαναν κάποια διαφορά στη χρήση που περιγράφεις παντως και τζάμπα θα άλλαζες τις δικές σου.

Το ξερω,απλα βρισκεις τα 16gb απο 25 ευρω. Τώρα μολις βρηκα και αυτές

http://www.ebay.com/itm/Crucial-16GB-Kit-2x-8GB-DDR3-1600-MHz-PC3-12800-Non-ECC-Desktop-Memory-RAM-SDRAM-/162461009141?hash=item25d36e44f5:g:RnMAAOSwmgJY5XB3

7 ευρω για 16 gb . 1.35v 1600 cl11 .Αν τρεξουνε σε cl9 ειναι λουκουμι,αν μου μεινουν στα χερια,και τι εγινε,7 ευρω ειχαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Trexx said:

Αυτές είναι Non-ecc.

To ξερω ρε συ. Πριν κοιτουσα κατι τετοιο http://www.ebay.com/itm/16GB-Samsung-IBM-Kit-4x4GB-DDR3-1333mhz-PC3-10600-2Rx4-ECC-Reg-Server-RAM-49Y144-/222336277254?hash=item33c4465b06:g:LyEAAOSwux5YRXi8

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες ηταν scam από ότι φαίνεται γιατί ακυρώθηκε η παραγγελία και το προιόν εξαφανίστηκε απο το site. 
Απ΄την άλλη τσίμπησα τον w3670 33 ευρώ :p  
Αναμένω να παραλάβω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.