Jump to content



Ερώτηση σχετικά με εσωτερικό δίκτυο


aloutos

Recommended Posts

Στο σπίτι έχω τη διάταξη, όπως φαίνεται στη φωτογραφία, για το εσωτερικό μου δίκτυο.
Η ερώτηση μου είναι για το linksys e1000, στο οποίο έχω θέμα τον τελευταίο καιρό με διακοπή της σύνδεσης 3-4 φορές την ημέρα, τις περισσότερες φορές 10-15 δευτερόλεπτα εώς και 1 λεπτό με μήνυμα "DNS Probe Finished No Internet". Την ίδια στιγμή στο xiaomi που βρίσκεται πάνω, έχουν ίντερνετ κανονικά οι συσκευές.
Είναι σε DHCP mode και το ethernet από το powerplug ενωμένο στο wan του, οπότε απλώς μεταφέρει το ίντερνετ από το xiaomi στις συσκευές που είναι ενωμένες στο linkys (desktop, wifi συσκευές).
Xiaomi και Linksys έχουν διαφορετικό ip φυσικά. Πρέπει να το ρυθμίσω με κάποιο άλλο τρόπο το linksys; Πρέπει να το βάλω με στατικό ip μήπως; Αυτό που περιγράφω μπορεί όντως να οφείλεται στο linksys ή ακόμα και στο powerplug;

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό είναι να οφείλεται στο powerplug. Την ώρα που σου  βγάζει πρόβλημα στο DNS, μπορείς να κάνεις ping στο xiaomi router από τα μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα στο linksys;

 

Κατά τα άλλα, ναι, βάλε και στο xiaomi και στο linksys, και γενικά σε κάθε συσκευή που παίζει ρόλο στη λειτουργία του δικτύου (router, AP, δικτυακοί εκτυπωτές, NAS, fileservers κλπ νομίζω έπιασες το νόημα) καρφωτή διεύθυνση, που θα είναι έξω από το DHCP pool. Π.χ. εγώ έχω 192.168.88.15-255 στο DHCP pool, και το router είναι 1, το ένα AP είναι στο 2, το άλλο AP στο 3, εκτυπωτής στο 4, NAS στο 5, και έχω αέρα για άλλες 10 συσκευές (IoT era, δεν ξέρεις τι μπορεί να χρειαστεί να έχει καρφωτή διεύθυνση :p)

Link to comment
Share on other sites

@deninho δεν έχω δοκιμάσει ping, αν εννοείς μέσω cmd. αλλά να μπω στη σελίδα του xiaomi μπορώ μέσω του desktop μου που είναι ενωμένο με καλώδιο πάνω στο linksys την ώρα που δεν έχω ίντερνετ στο ισόγειο.

Έγινε επεξεργασία από aloutos
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σίγουρα αποσυγχρονίζουν τα powerplugs και δεν υπάρχουν και πολλές λύσεις για αυτό. Έχεις πάρει καμιά νέα ηλεκτρική συσκευή (ψυγείο, φούρνο μικροκυμάτων, κλπ) πρόσφατα? Επίσης ρίξε μια ματιά εάν υπάρχει νέο firmware για τα powerplugs. Δοκίμασε και να αλλάξεις πρίζες εάν έχεις άλλες βολικές κοντά.

 

Για την εξακρίβωση, μπορείς να δοκιμάσεις και ping όπως αναφέρθηκε, ή απλά δοκίμασε από μία συσκευή του ισογείου να ανοίξεις το web interface του xiaomi (π.χ http://192.168.1.1 εάν είναι αυτή η διεύθυνσή του).

 

Edit: μετά είδα ότι μπαίνεις στο web interface, οπότε άκυρα τα παραπάνω :)

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι "λάθος" όπως τα έχεις ρυθμίσει, αλλά μάλλον δεν είναι και ο πιο βολικός τρόπος να έχεις δύο διαφορετικά υποδίκτυα με διαφορετικούς DHCP.

Προσωπικά θα κρατούσα μόνο το Xiaomi για DNS και DHCP και θα έβαζα το linksys να κάνει απλά DHCP passthrough (ή θα το χρησιμοποιούσα ως switch)

Έτσι δεν θα έχεις δύο δίκτυα 192.168.31.x/ 24 και 192.168.2.x/24, αλλά μόνο το πρώτο, και όλες οι συσκευές θα βλέπονται μεταξύ τους.

Επίσης, καλό είναι να "καρφώσεις" τις ρυθμίσεις για IP και DNS στο linksys, και να μην περιμένεις να τις πάρει από DHCP.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, στο ότι μέσω linksys δεν "βγαίνω" κατευθείαν ίντερνετ αλλά περνάει μέσω xiaomi και μετά έξω.

δηλ οι ρυθμίσεις θα είναι έτσι όπως φαίνονται και επιπλέον θα βάλω dns1/dns2 αυτά που μου δίνει το xiaomi έτσι;

στον "dhcp server" να βάλω disable για να μου δίνει το xiaomi ip στις συσκευές μετά το linksys;

το ethernet παραμένει ενωμένο στο wan του linksys η πρέπει να μπει σε ένα από τα ports 1-4;

πολλές ερωτήσεις αλλά δεν το κατέχω και τόσο από δίκτυα ^_^

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση είναι:

1. Δώσε στατική LAN IP (Router address) στο linksys, μέσα στο ίδιο υποδίκτυο με το Xiaomi, αλλά εκτός του εύρους του DHCP του Xiaomi.

2. Απενεργοποίησε το DHCP στο linksys.

3. Αποσύνδεσε τo WAN του linksys και βάλε το ίδιο καλώδιο σε μία LAN.

 

Πλέον ότι κάθεται πάνω στο linksys έχει για router το Xiaomi. Δε μας έχεις δείξει τις ρυθμίσεις του ασύρματου, αλλά λογικά θα συνεχίσει να δουλεύει :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@minast οκ θα το δοκιμάσω και έτσι και θα δούμε!

@dpolal λίγο δύσκολο γιατί είναι 2 διαφορετικά σπίτια. το πάνω είναι των πεθερικών μου και στο κάτω (το οποίο ήταν υπόγειο), μένουμε εμείς προσωρινά. οπότε γι αυτό έχει το ίδιο ρεύμα. δεν υπάρχει σωλήνα/πρόνοια να περάσω καλώδιο από το σημείο του μόντεμ, να πάει τουλάχιστον στην ταράτσα και μετά από εκεί εύκολα στο ισόγειο σπίτι μέσω της σωλήνας της κεραίας. οπότε μόνο εξωτερικά με τρύπημα τοίχων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο παλιομοδίτης αλλά θεωρώ πως σαν το καλώδιο δεν υπάρχει ταχύτερη και το κυριότερο σταθερότερη σύνδεση.

Από τη στιγμή που ουσιαστικά είστε μια «οικογένεια» στο κτίριο είναι ποιό εύκολο να τρέξεις ένα καλώδιο παράλληλα με την κεραία της τηλεόρασης (αν είναι εξωτερική) ή δίπλα από την σωλήνα όπως έγραψες, ή μέσα από έναν φωταγωγό, ή καμινάδα τζακιού, ή.... u name it. :)

Παρά να παιδεύεσαι με powerlines κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε συνέχεια της κουβένας μας, τι είδους εξωτερικό καλώδιο προτείνεται; Cat5e ή Cat6; Γιατί πιθανώς σε κάποιο σημείο θα περάσει μέσα από σωλήνα που έχει καλώδια ρεύματος. Έχουν παρεμβολή λόγω ρεύματος τα utp καλώδια γενικά; Επίσης, λόγω απόστασης, μέχρι πόσα μέτρα είναι ιδανικό να φτάσω; Κάπου διάβασα μέχρι 100m δεν έχουν απώλεια τα utp.

Έγινε επεξεργασία από aloutos
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, aloutos said:

Σε συνέχεια της κουβένας μας, τι είδους εξωτερικό καλώδιο προτείνεται; Cat5e ή Cat6; Γιατί πιθανώς σε κάποιο σημείο θα περάσει μέσα από σωλήνα που έχει καλώδια ρεύματος. Έχουν παρεμβολή λόγω ρεύματος τα utp καλώδια γενικά; Επίσης, λόγω απόστασης, μέχρι πόσα μέτρα είναι ιδανικό να φτάσω; Κάπου διάβασα μέχρι 100m δεν έχουν απώλεια τα utp.

Δεν υπάρχει γρήγορη απάντηση. Εξαρτάται και από το μήκος και από τα χρήματα που θέλεις να δώσεις, επομένως θα βοηθούσαν λίγες παραπάνω πληροφορίες.

 

Πιθανότατα θα παίξει ακόμη και απλό cat5e εσωτερικού χώρου, αλλά δεν θα είναι ιδανικό, εφόσον είναι εκτεθιμένο στο περιβάλλον και οδεύεται και μαζί με ρεύμα. Στο άλλο άκρο μπορείς να πας σε cat6 εξωτερικού χώρου με θωράκιση, αλλά και αυτό μάλλον θα είναι υπερβολή. Οι προδιαγραφές για Gbit υποστηρίζουν έως 100m ακόμη και πάνω από cat5e.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δω πρώτα περίπου απόσταση σε μέτρα, αλλά έτσι όπως τα υπολογίζω δεν θα είναι πάνω από 30m και πολλά λέω. Σε κάποιο σημείο πιθανώς να περάσει σε σωλήνα μαζί με καλώδιο ρεύματος. Δεν είναι σίγουρο ότι θα πάει κάπου εξωτερικά, οπότε η ερώτηση περιορίζεται αν υπάρχει θέμα με παρεμβολές λόγω ρεύματος.

Θα είναι 1 καλώδιο μονοκόμματο, δηλ θα βάλω πρίζα με υποδοχή ethernet κοντά στο μόντεμ (πχ. https://goo.gl/images/ykek7K) από την οποία θα ξεκινά το καλώδιο και θα καταλήγει σε αντίστοιχη πρίζα στο χώρο που θέλω. 

Μέσα στις επόμενες μέρες θα το ψάξω περισσότερο για να έχω ακριβή στοιχεία από που θα περάσει για να σας πω. Οπότε θα επανέλθω.

Έγινε επεξεργασία από aloutos
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η οδηγία είναι να περνάς τα καλώδια του δικτύου σε απόσταση 5 εκ. από τα καλώδια του ρεύματος. Στην πράξη και για οικιακή χρήση δε θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.