Jump to content



Επιλογή version win 10pro?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.
Μερικές ερωτήσεις ωστε να ξεκαθαρίσω το τοπίο.

Εχει νόημα αν θα κάνω setup win 10 15063 η 14372 η οτιδήποτε?Μιας και ουσιαστικά θα κάνει auto update?
Ποια είναι η διαφορά και τι μας δείχνου τα νούμερα?Υπάρχουν οι 5ψήφιοι αρθμοί που αναφέρω και πάνω αλλα ταυτόχρονα και άλλοι με 4 οι οποί έχουν διαφορετικά νούμερα όπως... 1511,1703 κλπ.
τι προσδιορίζει ο κάθε αριθμός?..

Πx:  Microsoft Windows 10 0 15063 0 Pro x86 ENG RTM Version 1703 Redstone 2  

Το RTM μας δείχνει οτι είναι μαι "creators" edition..Δηλαδή έχει βγεί σαν "beta" πριν να βγεί στην αγορά
Το Redstone είναι κάτι που δείχενι αυτη την "ιδιαίτερη" έκδοση (που ταυτόχρονα διάβασα κάποια μπινελίκια για αυτήν:D)
Το 15063 τι είναι εφόσον το 1703 είναι το version?:///


Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να βαλεις οποιαδηποτε παλια εκδοση. Εφοσον υπαρχει iso με την Creators, αυτη θα βαλεις. Οτιδηποτε παλιο θα ειναι δωρον-αδωρον στην παρουσα φαση.

Τα 4ψηφια ειναι η βερσιον και τα αλλα το μπιλντ 

Σε καθαρο iso να πας, RTM = Insider αν δε κανω μεγαλο λαθος. Ιnsider=beta tester. Θα παιρνεις καποια update πιο γρηγορα, αλλα θα ειναι unstable (οχι οτι γινονται και ποτέ σουπερ stable, αλλα ειναι ρισκο να εισαι insider σε καθε περιπτωση - καποιοι το προτιμουν).

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tommybertsen said:

Δεν εχει νοημα να βαλεις οποιαδηποτε παλια εκδοση. Εφοσον υπαρχει iso με την Creators, αυτη θα βαλεις. Οτιδηποτε παλιο θα ειναι δωρον-αδωρον στην παρουσα φαση.

Τα 4ψηφια ειναι η βερσιον και τα αλλα το μπιλντ 

Σε καθαρο iso να πας, RTM = Insider αν δε κανω μεγαλο λαθος. Ιnsider=beta tester. Θα παιρνεις καποια update πιο γρηγορα, αλλα θα ειναι unstable (οχι οτι γινονται και ποτέ σουπερ stable, αλλα ειναι ρισκο να εισαι insider σε καθε περιπτωση - καποιοι το προτιμουν).

Ποιά είναι η διαφορά της version παο το build μπορε΄ςι να γίνει λίγο πιο ξεκάθαρος?
Επίσης εφόσον γίνοντια auto updates τι σημασία έχει ποιά έκδοση-version-build θα έχεις?
Μα σε rtm δεν θα πάω για αυτό ρωτάω γιατι θέλω να δώ-βρώ την πιο "φρέσκια" έκδοση win 10pro που να μην είναι rtm.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Μα σε rtm δεν θα πάω για αυτό ρωτάω γιατι θέλω να δώ-βρώ την πιο "φρέσκια" έκδοση win 10pro που να μην είναι rtm.

Σε παραπεμπω στο παραπανω θρεντ για λινκς :)

 

Καθε cumulative update που βγαινει απο την ms, αλλαζει τον αριθμο του build . Το build σου δηλωνει ουσιαστικα (Για να το πω πολυ πολυ απλα) , σε ποιο update βρισκεσαι. Ποιο εχεις κανει τελευταιο. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Σε παραπεμπω στο παραπανω θρεντ για λινκς :)

 

Καθε cumulative update που βγαινει απο την ms, αλλαζει τον αριθμο του build . Το build σου δηλωνει ουσιαστικα (Για να το πω πολυ πολυ απλα) , σε ποιο update βρισκεσαι. Ποιο εχεις κανει τελευταιο. 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ.Πλήρως κατανοητός.
Αρα θα περιμένω να βγεί σε iso file το 1713 η what so ever και να κάνω δουλειά με εκείνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ.Πλήρως κατανοητός.
Αρα θα περιμένω να βγεί σε iso file το 1713 η what so ever και να κάνω δουλειά με εκείνο.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10 <---- απο εδω λογικα θα σου κατεβασει την 15063.13. Αν οχι , θα σου κατεβασει τηνμ 15063.0 και θα εχει αμεσως μετα ενα μικρο update που θα την μετατρεπει σε 15063.13.

Δε νομιζω απο εδω να ειναι RTM 

 

Τωρα κατεβαζω και δειχνει οτι κατεβαζει τελευταιο iso. 

 

Spoiler

58ec9f5fd78d4_.thumb.png.f55b9f2f774e6d624954f4aaca8530cd.png

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

RTM= Release To Manufacturers. Η κανονική έκδοση είναι που την παίρνουν, όμως, πρώτοι όσοι στήνουν έτοιμα συστήματα (laptops, workstations κλπ). Δεν έχει καμία διαφορά από αυτήν που παίρνουμε όλοι οι υπόλοιποι. 
Πάντως καλύτερα να κατεβάσεις το ISO της τελευταίας έκδοσης φίλε @Staxtis, ειδικά εάν είναι να τα βάλεις σε νέο δίσκο, για να αποφύγεις τυχόν κακοτοπιές...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

RTM= Release To Manufacturers. Η κανονική έκδοση είναι που την παίρνουν, όμως, πρώτοι όσοι στήνουν έτοιμα συστήματα (laptops, workstations κλπ). Δεν έχει καμία διαφορά από αυτήν που παίρνουμε όλοι οι υπόλοιποι. 
Πάντως καλύτερα να κατεβάσεις το ISO της τελευταίας έκδοσης φίλε @Staxtis, ειδικά εάν είναι να τα βάλεις σε νέο δίσκο, για να αποφύγεις τυχόν κακοτοπιές...

Σε νέο δίσκο θα τα βάλω και ακριβώς για αυτό έψαξα για να αποφύγω τα κατατόπια..:D
Θα βάλω λοιπόν 1703 απο την MS

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Staxtis έγραψε:

 

 

Σε νέο δίσκο θα τα βάλω και ακριβώς για αυτό έψαξα για να αποφύγω τα κατατόπια..:D
Θα βάλω λοιπόν 1703 απο την MS και θα πώ τον θείο μου τον Κ(υριακο) Μ(ανωλη) Spico να μου το ενεργοποιήσουν

Αν τα στησεις σε νεο μηχανημα, προτεινω ενα ΟΕΜ κλειδακι με 5-6€ απο το ΕΒΑΥ. Τσαμπα ειναι πραγματικα, το χαριζουν! 

:) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
18 hours ago, das said:

Αυτά τα oem κλειδιά ,μειονεκτούν κάπου?

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οχι αν δεν στα κλειδώσουν..Εγώ απο όσο είδα και σε feedback στο ebay είναι οκ...Πχ οταν ο αλλος έχει πουλήσει 45.000 και έχει 99.6+Feedback..ΒΕΒΑΙΑ σημασία όχι πόσοι αφήνουν feedback μετά απο 1 χρόνο:/ Αλλα για 5-10euro νομίζω οτι αξίζει να το κάνεις.Εγω θα αγοράσω μερικά κλειδιά αυτη την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.