Jump to content



Συνεχείς επαννεκινήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα!

Προχθές ο υπολογιστής της υπογραφής μου κόλλησε ξαφνικά και του πάτησα να κάνει επανεκκίνηση. Έκτοτε δεν μπουτάρει καν στα bios, κάνει συνέχεια επανεκκίνηση. Αφαίρεσα τα πάντα, από ανεμιστήρες, διακόπτες κουτιού, σκληρούς και πάλι τα ίδια. Υποψιάζομαι τροφοδοτικό, μητρική ή μνήμες. Θα ψάξω να δανειστώ πρώτα τροφοδοτικό και μνήμες. Καμία ιδέα τι να κοιτάξω εκτός από αυτά;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

virus777 Το σύστημα μου είναι αυτό, clear cmos πάτησα ένα κουμπί που έχει στην μητρική, δεν ξέρω αν είναι σωστό, ψάχνω να βρω το εγχειρίδιο της μητρικής να δω.

MOBO: Gigabyte GA-Z77X-UD3H CPU: Intel I7 3770k CPU COOLER: Coolermaster hyper 212 evo

PSU: Corsair CX600 RAM: Corsair Vengeance 2x4 Gb 1600Mhz cl8

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε 2 πράγματα:

- Αν έχεις κάρτα γραφικών πάνω, βγάλτην και bootαρε με την ενσωματωμένη. Αν ξεκινήσει, κάντου bios update.

- Aν συνδέεις την οθόνη με hdmi, δοκίμασε άλλο τρόπο σύνδεσης.

- Βγάλε έξω την μπαταρία της μητρικής για 5-10 min, και ξαναβάλτην.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την μπαταρία, άνοιξε και κόλλησε στην οθόνη έναρξης πριν το bios menu, έκανα επανεκκίνηση και συνεχίζει το ίδιο πράγμα. Δοκίμασα και έναν διακόπτη που έχει για backup bios αλλά τίποτα. Δεν έχω κάρτα γραφικών και η οθόνη είναι συνδεδεμένη με vga. Με ψάξιμο στο ίντερνετ βλέπω ότι κάποιοι με παρόμοιο θέμα το έφτιαξαν με φλασάσρισμα του bios.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετά clear cmos και start stop από το τροφοδοτικό οπότε δεν ξέρω αν έχει μείνει έκδοση bios μέσα. Πρέπει να διαβάσω λίγο πως γίνεται να περάσω τα bios γιατί δεν έχω ιδέα. Πέρασα την έκδοση σε ένα usb stick μπας και την φορτώσει κατά την εκκίνηση αλλά δεν έκανε τίποτα, μόνο συνεχείς επανεκκινήσεις και τίποτα δεν εμφανίζεται στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, l3ft3ris said:

Έχω κάνει αρκετά clear cmos και start stop από το τροφοδοτικό οπότε δεν ξέρω αν έχει μείνει έκδοση bios μέσα. Πρέπει να διαβάσω λίγο πως γίνεται να περάσω τα bios γιατί δεν έχω ιδέα. Πέρασα την έκδοση σε ένα usb stick μπας και την φορτώσει κατά την εκκίνηση αλλά δεν έκανε τίποτα, μόνο συνεχείς επανεκκινήσεις και τίποτα δεν εμφανίζεται στην οθόνη.

Συνεχείς επανεκκινήσεις και στο BIOS ακόμη ή δεν σε αφήνει (προλαβαίνεις) να μπεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου το βίντεο, αλλά το ίδιο ακριβώς κάνει, δεν προλαβαίνω να δω τίποτα, ανάβουν και σβήνουν 2 led τα οποία είναι το main και το backup bios και δεν φορτώνει τίποτα *αυτό είναι το βίντεο*

 

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως εχω παθει δις. Την πρωτη φορα ειχε φυγει ενα πινακι απο το 24ρι του τροφοδοτικου που κουμπωνει στη μητρικη

 

Την 2η το προβλημα ηταν με τα memory slots. Για καποιο λογο ξαφνικα σταματησαν να δουλευουν οι μνημες στις θεσεις 2-4 και ηθελαν τις θεσεις 1-3

 

Αυτα σε asus μητρικες(z77, z97)

 

Ευχομαι να μην ειναι μητρικη

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Τον πήγα τελικά στο you να τον κοιτάξουν και μου είπε ότι έχει καεί ο επεξεργαστής!!! :amen: Προσωρινά θα μου βάλει έναν i3 μέχρι να δω τι θα κάνω, αλλαγή πλατφόρμας ή μεταχειρισμένο επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Τον πήγα τελικά στο you να τον κοιτάξουν και μου είπε ότι έχει καεί ο επεξεργαστής!!! :amen: Προσωρινά θα μου βάλει έναν i3 μέχρι να δω τι θα κάνω, αλλαγή πλατφόρμας ή μεταχειρισμένο επεξεργαστή.

WHAT? Πωτς γκενεν ατο;;; Τρισμεγιστη γκαντεμια, τι να πω! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ δεν ξέρω. Δοκιμασε μνήμες, τροφοδοτικό και είναι όλα εντάξει. Έβαλε τον επεξεργαστή σε παρόμοια μητρική και του έκανε τα ίδια. Με ρώτησε μάλιστα αν του έχω κάνει overclock ποτέ γιατί στα τόσα χρόνια 2 φορές του έχει τύχει καμμένος επεξεργαστής. Είναι δικός μου άνθρωπος και είμαι 100℅ σίγουρος ότι δεν με κοροϊδεύει. Μου έκανε εγκατάσταση τα 10ρια σε έναν ssd  που έχω από τον Ιούνιο του 2016 και δεν κατάφερα ποτέ να του βάλω λειτουργικό :hehe: οπότε σκέφτομαινα αγοράσω τον i3 και να μην μπω στην διαδικασία να αλλάξω πλατφόρμα και ddr4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.