Jump to content



Συνεχείς επαννεκινήσεις


Recommended Posts

Δεν έχω βάλει ακόμα σε λειτουργία το μηχάνημα να δω αλλά σκέφτομαι ότι εφόσον ο υπολογιστής είναι για χρήση ίντερνετ, proficad (ελαφρύ σχεδιαστικό πρόγραμμα) και επεξεργασία βίντεο gopro δεν νομίζω ότι θα δω και τρελή διάφορα από τον i7. Περιμένω να μου πει και  τιμή να δω αν αξίζει. Θα ρίξω μία ματιά και στις αγγελίες εδώ αν έχει τίποτα. Να αλλάξω πλατφόρμα μετά μητρική και μνήμες και ίσως και τροφοδοτικό θα μου μείνουν, δεν ξέρω αν πουλιούνται και εύκολα

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Να αλλάξω πλατφόρμα μετά μητρική και μνήμες και ίσως και τροφοδοτικό θα μου μείνουν, δεν ξέρω αν πουλιούνται και εύκολα

Από αυτά που βλέπω σε αγγελίες δίπλα, οι μητρικές socket 1155 πωλούνται σε πολύ καλές τιμές. Υπάρχουν άτομα που πουλάνε μεταχειρισμένες μητρικές με H61 40-45€, σαν να πουλάνε καινούριες! Υποθέτω υπάρχει έλλειψη σε καλές μητρικές 1155.

Τώρα που πήραν τον ανήφορο οι τιμές στις καινούριες μνήμες, έχουν ανέβει και οι μεταχειρισμένες.

Για το τροφοδοτικό ποιος ο λόγος της αλλαγής; Φαντάζομαι προληπτικά (εφόσον έχει κάποια ηλικία) για να μην "κλάψεις" το νέο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρητικά η μητρική μου μπορει  να πουληθεί 100 και μνήμες 60. Το τροφοδοτικό έλεγα μήπως δεν συνεργάζεται με τις καινούργιες μητρικές. Το λειτούργησα το μηχάνημα, σε κάποια φάση κόλλησε το ποντίκι, άλλαξα μπαταρίες και τίποτα, έκανα επανεκκίνηση και ενώ δούλεψε το ποντίκι δεν δούλεψε το πληκτρολόγιο. Του έκανα τερματισμό αλλά αργούσε να κλείσει και τον έκλεισα πατώντας παρατεταμένα το κουμπί. Είναι ασύρματα σε usb οπότε μπορεί να παίζει θέμα με τους drivers που θέλουν ακόμα εγκαταστάσεις

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρεις τα έκανε με τον i3 πάνω; Έκανες φορμάτ; Νομίζω πως μια αλλαγή επεξεργαστή δεν απαιτεί φορμάτ ούτε επηρρεάζει drivers άλλων συσκευών. Τουλάχιστον σε AMD! :p

Δοκίμασε αν μπορείς με ενσύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο (ακόμα και PS/2 το ένα αν γίνεται και σε USB του chipset).

http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z77X-UD3H-rev-10#sp

 
 
Παράθεση

 

USB
Chipset:
  1. Up to 4 USB 3.0/2.0 ports (2 ports on the back panel, 2 ports available through the internal USB header)
    * In Windows XP, the Intel USB 3.0 ports can support up to USB 2.0 transfer speed.
  2. Up to 6 USB 2.0/1.1 ports (available through the internal USB headers)
VIA VL800 chip:
  1. Up to 4 USB 3.0/2.0 ports on the back panel
    * Due to a Windows 7 limitation, please connect your USB device(s) to the Intel controlled USB port(s) (located below the RJ-45 LAN port) before the VIA USB 3.0 controller driver is installed.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το φορμάτ έγινε για να βάλω ssd πάνω. Έκανα ενημέρωση στους Drivers και μέχρι στιγμής όλα καλά. Το μόνο που μένει είναι να δω αν θα κάνει τερματισμό λειτουρτγίας διότι τις 2 προηγούμενες φορές αργούσε και τον έκλεισα έγω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα τον i3 3225 είναι κατά πολύ υποδεέστερος του i7 3770k αλλά δεν βρήκα i5 τουλάχιστον στα μεταχειρσμένα του διπλανού φόρουμ. Μέχρι στιγμής το σύστημα δουλευει καλά. Το πως κάηκε ο επεξεργαστής δεν ξέρω, μου είπε ότι μπορεί να έφταιγε η beta έκδοση του bios.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.