Jump to content



URL & MAIL associations στο KDE


chriss

Recommended Posts

Παλεύω ρε παιδιά να βρώ που στην ευχή καθορίζω ότι προεπιλεγμένος browser είναι ο firefox και οχι ο konqueror. Το ίδιο και για τον thunderbird. Πως στην ευχή θα το κάνω , έχει κανείς ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα τι εννοείς.

αυτό όμως δεν εξαρτάται από το kde, αλλά από τον firefox.

στην μπάρα διευθύνσεων (milame kai ellinika :D ) γράψε:

about:config

θα σου βγάλει ένα κάρο strings που έχει ο firefox.

φτιάξε ένα νέο string (string = μεταβλητή όχι tanga)

όνομα string:

network.protocol-handler.app.mailto

τιμή string:

για το kmail έβαλα

kmail

για το thunder βάλε thunderbird

το string

network.protocol-handler.expose.mailto

πρέπει να είναι true

όπως και το

network.protocol-handler.external.mailto

αν συνεχίζεις να χεις πρόβλημα πες μου.

αν βάλεις στο google network.protocol-handler

θα βρεις κάποια βοήθεια.

καλή χακιά?? :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss [Χθες, στις 19:54]

Αυτό που δείχνει η εικόνα:

Καλά το υποψιαζόμουνα... ;) να σε ρωτήσω... όταν κάνεις επανεκκίνηση στα κρατάει στην επιφάνια εργασίας;

...μια φορά που είχα ρωτήσει τον sotiri για το Karamba στο SuSE 9.1... με κορόιδευε... :( :( :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μου το κρατάει , και στο ίδιο σημείο μάλιστα. Δεν ξέρω τι board έχεις , αλλά για να το καταφέρω να παίξει και να μου βγάλει ανεμιστήρες και θερμοκρασίες μου φαγε 2-3 μέρες. To Suse , μια φορά το έβαλα και το πέταξα με την μια , σχεδόν τίποτα δεν έκανε compile. Μου την έδωσε στα νεύρα.

Αυτό είναι με το linux ρε παιδί μου , τα κάνει όλα , αλλά μεχρι να τα καταφέρεις τρως πολλαπλάσιο χρόνο από τα windoze.

Από το Σάββατο είχα κατεβάσει το konstruct για να βάλω KDE 3.4 , βάραγε το σύμπαν σε άσχετα αρχεία (imagemagick , noatun plugins κλπ) , σπάστηκα και γώ και έμεινα με το 3.3

Θα περιμένω να βγάλουν rpm για το Mandriva (Mandrake)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Καλά το υποψιαζόμουνα... ;) να σε ρωτήσω... όταν κάνεις επανεκκίνηση στα κρατάει στην επιφάνια εργασίας;

...μια φορά που είχα ρωτήσει τον sotiri για το Karamba στο SuSE 9.1... με κορόιδευε... :( :( :getlost:

αμαν μας την είπε :hehe:

το suse δεν είναι τόσο τραγικό, είπαμε. είναι αρκετά σοβαρή διανομή κατά τη γνώμη μου.

πάντως προσπαθούσα να κάνω ένα compile ένα πρόγραμμα με κάτι τρελά dependencies και τελικά με βλέπω να αλλάζω κι εγώ το suse στο laptόπι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω , πράγματι είναι σοβαρή διανομή , ειδικά τώρα που την έχουν δει οτι και καλά απευθύνονται στον desktop user , βάζουν τις δικές τους ....κιες μέσα στις διανομές , με αποτέλεσμα να χρειάζονται ενα σωρό διαφορετικές ρυθμίσεις και εγκαταστάσεις όταν θελεις να κάνεις κάτι που δεν είχε προβλεφθεί.

Το ίδιο ισχύει βέβαια και για το Mandrake , εχθές που ενεργοποίησα το twinview για να παίζω σε 2 οθόνες παράλληλα , έπαψε να μου δουλεύει το keyboard στο kdm , αν είμαι σε κονσόλα παιζει μια χαρά αλλά μόλις γυρίσω σε X κολλάει το πληκτρολόγιο ενώ το ποντίκι παίζει μια χαρά. Δεν βρήκα άκρη ακόμη........:wall:

Για μένα θα έπρεπε να συνεννοούνται ώστε τα configuration αρχεία , οι βιβλιοθήκες , to KDE , οι servers , κλπ κλπ να είναι σε κοινά σημεία και να έχουν το ίδιο όνομα. Αν είναι δυνατόν να υπήρχε και ένα "στανταρ" που να ακολουθούσαν οι "διανομείς" ώστε να ξέραμε ότι κάποια διανομή χρησιμοποιεί το στανταρ 2004α , κάποια άλλη το 2005c και να μην χανόμαστε κάθε φορά με τις βιβλιοθήκες και τα dependencies. Καλές οι νέες εκδόσεις και οι ανανεώσεις αλλά μην το ξεφτιλίζουμε κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.