Jump to content



Live Stream Twitch/Youtube


Recommended Posts

Καλησπέρα..Έχω βάλει πλέον VDSL 50 και είπα να ξεκινήσω να κάνω κανέναν live stream..

Έχω κανάλι και στο Youtube και στο Twitch..Έκανα μερικά stream και στα 2 και διαπίστωσα οτι το twitch ειναι καλύτερο..Επίσης μου ανεβαίνει αρκετά το ping και σε fps game δεν μπορώ να παίξω σωστά γτι  χάνω στο ping..

Λοιπόν τώρα..Έχω μερικές απορίες και ερωτήσεις..

1)Το πρόγραμμα που κάνω το stream είναι το ReLive της AMD..Αξίζει αυτο η να δοκιμάσω με κάποιο άλλο και αν ναι ποιο???

2)Είδα σε μερικούς streamer στο twitch που κάτω απο το βιντεο έχουν και τα στοιχεία του PC και γενικά μερικά πραγματάκια..Αυτο πως το κάνω..??

3)Όταν μπαίνει κάποιος να δει το stream που κάνω μου έρχεται κάποια ειδοποίηση ότι κάποιος έχει μπει??

4)Η κάρτα μου κάνει για stream???R9 290 OC

Link to comment
Share on other sites

4) Κατά το stream κυρίως γίνεται χρήση της CPU για την κωδικοποίηση του βίντεο. Οπότε με την κάρτα γραφικών σου, από τη στιγμή που ικανοποιεί εσένα, είσαι οκ.
1) Για το stream το ίδιο, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το OBS που είναι free, ή το Xplit που είναι επί πληρωμή.

3) Μπορείς να δεις νομίζω μόνο από τον manager/preview στο twitch, το σύνολο των θεατών. Ή από το chat, από το τη λίστα των viewers. Βοηθά μια 2η οθόνη ή laptop ή tablet.

2) Δεν γνωρίζω τι φόρμα χρησιμοποιεί... pure CSS μήπως?

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
Link to comment
Share on other sites

Για το 2 πηγαινε στο channel σου εχει να κανεις edit panels απο κατω.

Θελει λιγο ψαξιμο φανταζομαι για να πετυχεις το επιθυμητό αποτελεσμα.

8YyaAoK.jpg?1

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Για το 3 με ενα πολυ γρηγορο search δεν βλεπω να εχει ενσωματωμένο notification το twich για να ειδοποιει ποιος ερχετε/φευγει απο το καναλι/chat σου.

Για ενα chatty addon βλεπω οτι χρησιμοποιουν καποιοι.

Κανε ενα search θα την βρεις την ακρη.

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασα το OBS όπως ειπα και κάνω ότι βλέπω σε ενα βιντεο απλα εγω εχω AMD R9 290 κάρτα και 6700K επεξεργαστή..Η ρυθμίσεις π έκανα ειναι αυτες

Bf4ZG9V.png 

και το βίντεο ειναι αυτο 

 

Link to comment
Share on other sites

Τειλκά κατάφερα και το έκανα να δείχνει το game αλλά οταν πατάω start streaming μου βγάζει πάλι αυτο το μνμ

mZU8N6F.png

Έγινε επεξεργασία από Darap21
Link to comment
Share on other sites

Να με κ πάλι..Λοιπόν όλα καλά και με το stream στο youtube αλλά και στο twitch..

Για το twitch βρήκα βιντεάκια με πολύ καλές οδηγίες..

Για το youtube τα πιο πολλά ειναι με ποιο παλαιά έκδοση του OBS και η ρυθμίσεις ειναι αλλιώς..

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για να βάλω τα κατάλληλα settings??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 years later...

Καλησπέρα και παλι....Μιας κ έκανα αναβάθμιση σε Nvidia θα ξεκινήσω και το Stream..

Θέλω να φτιάξω λίγο το καναλί..Θυμάμαι υπύρχε κάποιο site για να βάζεις πράγματα στο Twitch...

Επίσης θέλω να φτιάξω banner π γράφουμε PC steps/donate/rules κτλπ...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.