Jump to content



Εργαλεία για networking (στήσιμο,troubleshooting)


mer

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω, νομίζω δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και δεν ξέρω άμα ταιριάζει εδώ, τι εργαλεία χρησιμοποιείτε για στήσιμο δικτύου. Τα δικά μου είναι αυτά  μαζί με plugs και spare καλώδια cat5e και cat6. Σκέφτομαι να πάρω και ένα Lan tester στο άμεσο μέλλον

IMG_20170523_211740.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απογυμνωτή καλωδίων έχω αυτόν και τον προτείνω ειδικά τώρα που έπεσε η τιμή του https://www.banggood.com/DANIU-Multifunctional-Automatic-Wire-Stripper-Crimping-Pliers-Terminal-Tool-p-973779.html?currency=USD&createTmp=1&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=cathy&utm_campaign=csh-smarthome-rm-d&gclid=CM3Ns6-V_tMCFaoK0wodcTkFnQ έχει βέβαια και upgraded έκδοση πιο ακριβή. Lan tester τι έχεις να προτείνεις;

4.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτον για τεστερ κανα 2 χρονια. Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο,αλλα κανει την δουλεια του.

Απογυμνωτη/πρεσα εχω τον KNIPEX 97 51 10 SB. Ακριβος ,αλλα τα αξιζει τα λεφτα του. Με εχει βολεψει πολυ και για ομοαξονικα καλωδια τηλεορασης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tester έχω αυτό http://www.e-shop.gr/gembird-nct-2-cable-tester-for-utp-stp-usb-cables-p-PER.583434 σκέφτομαι να πάρω και αυτό κάποια στιγμή αν τύχει μεγάλη δουλειά με δίκτυα http://www.e-shop.gr/gembird-nct-2-cable-tester-for-utp-stp-usb-cables-p-PER.583434

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη δουλειά μου, ένα εργαλείο που με είχε σώσει-ερωτευτεί αλλά δεν πλησιάζεται οικονομικά δυστυχώς.

https://www.skroutz.gr/s/7285808/Fluke-MicroScanner.html

 

Επίσης μια ισχυρή γεννήτρια και μια καλή πρέσα με πολύ καλό "φρένο/καστάνια" (σύστημα πίεσης με σκάλες).

Είχα ερωτευτεί μια αλλά δε βρίσκω τώρα link.

Επίσης κοφτάκια, πενσάκι, κατσαβίδι ψιλό, καρφωτικό krone, καλώδιο utp μια κουλούρα 20-30 μέτρα πάντα μαζί.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2017-5-23 at 11:22 PM, rory said:

Εχω αυτον για τεστερ κανα 2 χρονια. Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο,αλλα κανει την δουλεια του.

Απογυμνωτη/πρεσα εχω τον KNIPEX 97 51 10 SB. Ακριβος ,αλλα τα αξιζει τα λεφτα του. Με εχει βολεψει πολυ και για ομοαξονικα καλωδια τηλεορασης.

Τον knipex και εγώ τον καλοβλέπω βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τον χρειάζομαι. Κάνει και για ομοαξονικά δηλαδή;

16 hours ago, l3ft3ris said:

Tester έχω αυτό Gembird Nct-2 Cable Tester For Utp, Stp, USB Cables - Accessories (PER.583434) σκέφτομαι να πάρω και αυτό κάποια στιγμή αν τύχει μεγάλη δουλειά με δίκτυα Gembird Nct-2 Cable Tester For Utp, Stp, USB Cables - Accessories (PER.583434)

Καλή τιμή θα το σκεφτώ

16 hours ago, Vagouridis said:

Για lan tester παρτε κατι σε αυτη την κατηγορια τουλαχιστον  ( κυκλοφορουν διαφοροι κλωνοι) Konig Cmp-rct21 Multi Cable Tester - Accessories (PER.752447)

Λοιπόν επειδή το βλέπω πολύ παίζει το συγκεκριμένο. Εννοείς και κλώνους να προτιμήσω στο ίδιο στυλ κάτι τέτοιο; Που υπερτερεί σε σχέση ας πούμε με τον fwt11 ή με αυτόν

16 hours ago, l3ft3ris said:

Και μια γεννήτρια σήματος είναι αρκετά χρήσιμη πχ Γεννήτρια ακουστικού σήματος - tester ΕΜ415-T-R σε τσαντακι

Εννοείται!

13 hours ago, swatoner said:

Στην προηγούμενη δουλειά μου, ένα εργαλείο που με είχε σώσει-ερωτευτεί αλλά δεν πλησιάζεται οικονομικά δυστυχώς.

https://www.skroutz.gr/s/7285808/Fluke-MicroScanner.html

 

Επίσης μια ισχυρή γεννήτρια και μια καλή πρέσα με πολύ καλό "φρένο/καστάνια" (σύστημα πίεσης με σκάλες).

Είχα ερωτευτεί μια αλλά δε βρίσκω τώρα link.

Επίσης κοφτάκια, πενσάκι, κατσαβίδι ψιλό, καρφωτικό krone, καλώδιο utp μια κουλούρα 20-30 μέτρα πάντα μαζί.

Πανάκριβο και δεν το χρειάζομαι. Κοφτάκια πενσάκι κατσαβίδι καρφωτικό και καλώδια είναι τα απολύτως απαραίτητα εννοείται. Πρέσα δεν θυμάσαι καν όνομα ε;   Για τώρα βολεύομαι με αυτήν που έχω και μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, mer said:

 

23 hours ago, Vagouridis said:

Για lan tester παρτε κατι σε αυτη την κατηγορια τουλαχιστον  ( κυκλοφορουν διαφοροι κλωνοι) Konig Cmp-rct21 Multi Cable Tester - Accessories (PER.752447)

Λοιπόν επειδή το βλέπω πολύ παίζει το συγκεκριμένο. Εννοείς και κλώνους να προτιμήσω στο ίδιο στυλ κάτι τέτοιο; Που υπερτερεί σε σχέση ας πούμε με τον fwt11 ή με αυτόν

 

 

Υπερτερει οτι ειναι πιο γρηγορο ( πατημα ενα κουμπι) σε σχεση με τα εντελως φτηνιαρικα , που ελεγχεις ενα ενα τα καλωδια και πατας 8 φορες το ιδιο κουμπι , και στο γεγονος οτι σου λεει ακριβως τι προβλημα μπορει να εχει to καλωδιο ( βραχυκυκλωμα , δεν κανει επαφη ...). Και συμφωνα με την προσωπικη μου εμπειρια ειναι πιο αξιοπιστο απο τα εντελως απλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2017-5-25 at 8:02 AM, Vagouridis said:

 

Λοιπόν επειδή το βλέπω πολύ παίζει το συγκεκριμένο. Εννοείς και κλώνους να προτιμήσω στο ίδιο στυλ κάτι τέτοιο; Που υπερτερεί σε σχέση ας πούμε με τον fwt11 ή με αυτόν

 

 

Υπερτερει οτι ειναι πιο γρηγορο ( πατημα ενα κουμπι) σε σχεση με τα εντελως φτηνιαρικα , που ελεγχεις ενα ενα τα καλωδια και πατας 8 φορες το ιδιο κουμπι , και στο γεγονος οτι σου λεει ακριβως τι προβλημα μπορει να εχει to καλωδιο ( βραχυκυκλωμα , δεν κανει επαφη ...). Και συμφωνα με την προσωπικη μου εμπειρια ειναι πιο αξιοπιστο απο τα εντελως απλα.

Όντως έχεις δίκιο πολύ καλύτερο. Είδα  κάτι review μετά από το ποστ σου.

On 2017-5-25 at 1:24 PM, trendy said:

Είχα πάρει παλιότερα ένα αντίστοιχο με αυτό .

Βολικό γιατί σου αναλύει λίγο παραπάνω πού είναι το πρόβλημα.

Νομίζω το ίδιο κάνει και το από πάνω δηλαδή αυτό. Το δικό σου μετράει και το μήκος του καλωδίου είδα βέβαια δεν μου χρειάζεται κάπου. Είναι και γεννήτρια σήματος το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου δεν είχε τη γεννήτρια σήματος. Εκτός από το να μετράει το μήκος του καλωδίου σου βγάζει και σε ποιο μήκος (περίπου) είναι το πρόβλημα. Έχω και τον απλό με τα φωτάκια, αλλά καμία σύγκριση. Με τον πρώτο έκανα καλωδίωση σε 3όροφη πολυκατοικία σε μία μέρα, με τον δεύτερο φτιάχνω 1-2 καλώδια και ζαλίζομαι αν έχει γίνει κανένα λάθος.

Οπότε όλα γυρίζουν στο πόσο συχνά τον χρησιμοποιείς και αν περιμένεις να βγάλεις καλά φράγκα από τη δουλειά. Αν το θέλεις για μια στο τόσο, πάρε τους απλούς με τα φωτάκια. Αν κάνεις εγκαταστάσεις σε οικιακούς πελάτες τσίμπα έναν με οθονίτσα. Αν δουλεύεις όμως με πιστοποιημένες εγκαταστάσεις τα Fluke είναι ψιλομονόδρομος απ' όσο γνωρίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά δεν είχα προσέξει αυτό το χαρακτηριστικό ότι εμφανίζει και σε ποιο σημείο έχει το πρόβλημα. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι το θέμα είναι τι χρήση του κάνεις και τι περιμένεις να αποδώσει το μηχάνημα στη δουλειά σου. Για αρχή θα αγοράσω κάποιο φθηνό και στη συνέχεια θα προχωρήσω ανάλογα τις ανάγκες σε αναβάθμιση αν χρειαστεί. Εσύ τι πρέσα χρησιμοποιείς; 

Link to comment
Share on other sites

Κάθετης πίεσης. Είχα δοκιμάσει και μία που πίεζε από το πλάι με τραγικά αποτελέσματα. Επίσης μην τσιγκουνευτείς τα κλιπάκια. Είχα πάρει κάποια φτηνά από Κίνα και είτε δεν πατάγανε σωστά τα δοντάκια, είτε έσπαγαν τα αυτάκια για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.