Jump to content



Επέκταση με δυο οθόνες σε laptop


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και λίγο καιρό έχω ξεκινήσει ένα DIY project να αξιοποιησω δυο οθόνες από χαλασμένα laptop ως επέκταση στην οθόνη του υπάρχοντος laptop (Dell Inspiron 17R 5737), όπως φαίνεται στην εικόνα παρακάτω.

Το πρόβλημα μου είναι όμως ότι το laptop έχει μόνο μια έξοδο hdmi. Έχει κάποιος υπ' όψη του έναν τρόπο να δώσω σήμα σε δύο οθόνες από μια θύρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!879eafc12d66a134927df33c7eb4c2a6.jpg

Link to comment
Share on other sites

δέν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, δέν είμαι 100% σίγουρος

υπάρχουν βέβαια αυτά

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16815343002

που λογικά θα κάνουν αυτό που θές

ίσος στο ebay βρείς φθηνότερα

 

ή και

http://www.ebay.com/itm/Ugreen-USB-3-0-to-Dual-DVI-HDMI-VGA-External-Multi-Display-Adapter-Converter-/131875309051?hash=item1eb46185fb:g:XOgAAOSwEzxYWz16

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ειδα γινεται με ενα τροπο σα αυτους που προτεινεις.

 

Βρηκα στο ebay αυτό, που ειναι αρκετα πιο οικονομικό.

 

Εναλλακτικα, μηπως να δοκιμασω με ενα Miracast που εχω να καθεται? Ή δε θα ταιριαξει λετε?

Link to comment
Share on other sites

Στην εξοδο VGA, θα κουμπωσεις αυτο...

http://www.ebay.com/itm/Matrox-DualHead2Go-Analog-VGA-Dual-Monitor-Graphics-Adapter-D2G-A2A-IF-USB-A-/222403945910?hash=item33c84ee5b6:g:IJgAAOSwax5YnERf

Και θα σου δωσεις αλλες 2 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ εξοδους ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλέον των παραπάνω, μπορείς να σκεφτείς και την επιλογή USB οθόνης, εάν νομίζεις ότι σου ταιριάζει...

Τα panel είναι από παλιά laptop. Δε θα πρέπει να υποστηρίζει κάτι τέτοιο η πλακέτα;
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ronin13 said:

Τα panel είναι από παλιά laptop. Δε θα πρέπει να υποστηρίζει κάτι τέτοιο η πλακέτα;

Εννούσα ότι αν κινηθείς σε άλλη κατεύθυνση, μπορείς να πάρεις μία νέα USB οθόνη και να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα από τα πάνελ, με την μία έξοδο που έχεις.

Από την άλλη, με δεδομένο ότι μάλλον δεν σου κάνει απευθείας η HDMI, ο μετατροέας που πρότεινε ο @YDinopoulos σου δίνει απευθείας τις δύο συνδέσεις που χρειάζεσαι.

Έγινε επεξεργασία από minast
τυπο
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με κάτι φτηνιαρικους κινέζικους ανταπτορες usb3 to vga που δοκίμασα να συνδέσω 2η οθόνη ήταν σκέτη απογοήτευση. Maximum ανάλυση 800x600 και τρελό lag στον κέρσορα του mouse... Α! Και κατά την μετακίνηση των διάφορων ανοιχτών εφαρμογών από τη μια οθόνη στην άλλη, μπλε οθόνη πολύ συχνά.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.