Jump to content



Πρόβλημα με speedport entry 2i και accesspoints


nikarus

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα:

Έχω ένα δίκτυο το οποίο έχει ως εξής:

Έχω το ρούτερ του ΟΤΕ το speedport entry 2i το οποίο το έχω συνδέσει σε ένα switch στο οποίο  έχω συνδέσει ενσύρματα 5 accesspoints tplink με στατικές ip στο καθένα και απενεργοποιημένο το dhcp τους.

Όλα δείχνουν ότι δουλεύουν ρολοι μέχρι που μετά από περίπου 5-6 ώρες η συσκευή που πάει να συνδεθεί σε όλα τα accesspoints δεν συνδέεται!!!τι μπορεί να φταίει??

Υπόψιν,δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις του speedport.εχω αλλάξει και switch κτλ.οταν κάνω επανεκκίνηση το ρούτερ και το switch δουλεύουν όλα κανονικά!!τι μπορεί να φταίει??είναι επείγον,ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από nikarus
Συντακτικό λαθος
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε,5 accesspoints τα οποία να δίνουν max το καθένα σε 3 συσκευές.

15 ip δηλαδή,

Να μπουκωνει τόσο απλά??

Αν αλλάξω ρούτερ και βάλω ένα μόντεμ ρούτερ του tplink θα παίξει λες? ευχαριστώ για την άμεση ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Με 15 δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα για απλό browsing. Αν ανοίξουν 2 torrent, εχει παει περίπατο το δίκτυο.

Μια νέα συσκευή δεν μπαίνει πλέον στο wifi μετά από 5 ωρες ή ακόμα και οι ήδη υπάρχουσες?

Μπαίνει στο wifi αλλά δεν εχει internet ή δεν συνδέεται καθόλου Και μένει στο obtaining ip address ?

Το authentication είναι πάνω στα ap? wpa2-aes?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 15 συσκευές παιδιά.ειμαι σίγουρος.εν τω μεταξύ έχει μια επιλογή το router στο dhcp το οποίο λέει dhcl release.ηταν κάτι χιλιάδες δευτερόλεπτα και το άλλαξα σε άπειρο...περιμένω να δω αν θα σταματήσει να λειτουργεί.ερωτηση:συο dhcp εχει ip απο 192.168.1.2 εως .254....οι 254,253,252,251 και 250 ειναι τα accesspoints.να το αλλαξω να φτανει εως .249??εν τω μεταξύ παρήγγειλα άλλο ρούτερ Άπτον ΟΤΕ....για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή είναι dhcp lease, πόση ώρα θα δεσμεύεται η IP που δίνει.

Κανονικά πρέπει να κοιτάζει αν η IP χρησιμοποιείται πριν τη δώσει σε κάποιον, αλλά ίσως δεν έχει τέτοια δικλείδα οπότε καλύτερα να τον αλλάξεις τον dhcp server να δίνει μέχρι το .249

Να ρωτήσω κάτι, είναι κάποιο hotspot που δίνεις internet σε περαστικούς;

Link to comment
Share on other sites

Είναι 5 ενοικιαζομενα δωμάτια με ένα accesspoint το καθε δωμάτιο.εχω αλλάξει και admin κωδικούς ώστε να μην μπορεί να μπεις κάποιος με το κλασσικό admin/admin.πρωτη φορά μου συμβαίνει.προς το παρόν άλλαξα ρούτερ του ΟΤΕ να δω αν κάνει το ίδιο...ιδωμεν!μου φαίνεται πολύ περίεργη η όλη κατάσταση.εχω βάλει Χιλιαδυο accesspoints,repeaters....αυτό με έχει παιδεύει πολύ!!

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει δέσμευση στην θύρα που παίρνω το ethernet από το ρούτερ και το κουμπωνω στο switch? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, nikarus said:

Είναι 5 ενοικιαζομενα δωμάτια με ένα accesspoint το καθε δωμάτιο.εχω αλλάξει και admin κωδικούς ώστε να μην μπορεί να μπεις κάποιος με το κλασσικό admin/admin.πρωτη φορά μου συμβαίνει.προς το παρόν άλλαξα ρούτερ του ΟΤΕ να δω αν κάνει το ίδιο...ιδωμεν!μου φαίνεται πολύ περίεργη η όλη κατάσταση.εχω βάλει Χιλιαδυο accesspoints,repeaters....αυτό με έχει παιδεύει πολύ!!

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει δέσμευση στην θύρα που παίρνω το ethernet από το ρούτερ και το κουμπωνω στο switch? ευχαριστώ

H eth4 κανονικά πρέπει να είναι δεσμευμένη για ΟΤΕ TV, αλλά εάν σου δουλεύει ίσως την έχουν βάλει κανονικά για LAN. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα VLANs πάντως.

Ως εναλλακτική για πειραματισμό (εφόσον δεν θέλεις roaming μεταξύ των access points) θα μπορούσες να τους βάλεις στατικές IP, να κλείσεις το DHCP του ρούτερ και να βάλεις NAT και DHCP σε κάθε access point.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,κοίτα πως το σκέφτομαι και πες μου γνώμη:

Ρούτερ:απενεργοποίηση dhcp

Accesspoint 1:static ip:192.168.1.10

Dhcp enabled 192.168.1.11-.18

Accesspoint 2: static ip:192.168.1.20

Dhcp enabled 192.168.1.21-28

Κ.ο.κ....τι λέτε???

Έγινε επεξεργασία από nikarus
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nikarus said:

Πρέπει να ρυθμίσω NAT στα access points?αν ναι,δώσε μου παράδειγμα για τα δύο accesspoints έτσι όπως αναφέρω πάνω.ευχαριστω πολύ!!

Δεν "πρέπει"... εσύ αποφασίζεις τί θέλεις. Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει οι χρήστες του ενός AP να είναι στο ίδιο δίκτυο με τους χρήστες του άλλου, μπορείς να κάνεις πχ:

AP1: 192.168.1.10 -> NAT/DHCP 192.168.2.1-192.168.2.15

AP2: 192.168.1.11 -> NAT/DHCP 192.168.2.1-192.168.2.15

AP3: 192.168.1.12 -> NAT/DHCP 192.168.2.1-192.168.2.15

AP4: 192.168.1.13 -> NAT/DHCP 192.168.2.1-192.168.2.15

AP5: 192.168.1.14 -> NAT/DHCP 192.168.2.1-192.168.2.15

 

Οι διευθύνσεις είναι ενδεικτικές. Επειδή οι πελάτες είναι πίσω από NAT, μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις τα ίδια ιδιωτικά υποδίκτυα, αφού οι χρήστες του ενός δεν βλέπουν τους χρήστες του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το router μπορείς να δεις πόσες συσκευές είναι συνδεδεμένες αν έχεις ανοιχτό το dhcp του. Μήπως δεν είναι 15-20 συσκευές που υποθέτεις και είναι πολύ παραπάνω.

Το dhcp lease μπορείς να το μειώσεις αρκετά για να μην δεσμεύει ip. Έχεις authentication ή είναι free? Επίσης μήπως το dhcp pool που δίνεις είναι πολύ μικρό; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.