Jump to content



Πρόβλημα με ασύρματο δίκτυο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω το ρουτερακι που στελνει η cosmote, συνδεδεμένο ενσύρματα στο desktop και χρησιμοποιώ το wifi για τις ασυρματες συσκευες μου(laptop,tablet, smartphone). Επισης να αναφέρω ότι έχω ενεργοποιήσει το ΟΤΕ wifi FON. Επειδή παρατήρησα κάποια προβληματα με το ασύρματο ιντερνετ στο κινητο μου και στο tablet πρόσφατα(ενώ ήταν συνδεδεμένα στο ρουτερ, δεν ειχαν καθολου συνδεση στο ιντερνετ), ετρεξα το wifi analyzer και μου εμφανιζει 3(!) οπως θα δειτε στην εικονα που επισυναπτω.(LathourasHome είναι το οικιακο μου δικτυο και το Fon που εχω ενεργοποιησει). Εχω κάνει κάποιο λαθος στο configuration του ρουτερ? Κι αν ναι, τα προβλήματα στο ασυρματο ιντερνετ λετε να ειναι απο αυτό?

ΥΓ. Αν χρειαστειτε περισσοτερες πληροφοριες (screenshot απο το interface του ρουτερ, κλπ) μου το λετε για να ανεβασω.9b681bd5ea4e1763c0a40cab380c5297.jpg

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

κλείσε το wifi fon και ξανα δες αποτελέσματα...(αυτή είναι η υπηρεσία που "μοιράζεσαι" εθελοντικά το wifi σου με άλλους συνδρομητές του ΟΤΕ....)

Έγινε επεξεργασία από Gamer sensei
Link to comment
Share on other sites

Στην παραπάνω εικόνα μήπως δείχνεις ταυτόχρονα και τα 2.4 και τα 5 GHz? Λογικά θα έπρεπε να βλέπεις 2 SSIDs.

Δε το γνωρίζω αυτό, αλλά μάλλον όχι. Αυτό είναι το θέμα. Θα ανεβάσω σε λιγάκι screenshots από τις ρυθμίσεις του ρουτερ μου, μήπως βγαλετε καμία άκρη..

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να θέλεις να κρύψεις τα πεδία με τον κωδικό πρόσβασης (WPA Passphrase).

Εφόσον έχεις διαλέξει μόνο το SSID1 "On", θα πρέπει να βλέπεις μόνο 2 SSIDs, το δικό σου και το Fon. Πάτησε Apply σε όλα τα SSID που είναι διαλεγμένο το "Off" και Save στο κάτω μέρος της σελίδας, εφόσον υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να θέλεις να κρύψεις τα πεδία με τον κωδικό πρόσβασης (WPA Passphrase).
Εφόσον έχεις διαλέξει μόνο το SSID1 "On", θα πρέπει να βλέπεις μόνο 2 SSIDs, το δικό σου και το Fon. Πάτησε Apply σε όλα τα SSID που είναι διαλεγμένο το "Off" και Save στο κάτω μέρος της σελίδας, εφόσον υπάρχει.

Θα το δοκιμάσω, αν και νομίζω το έχω κάνει. Επαιζα αρκετά με τα κανάλια του WiFi διότι παλιότερα ένα ταμπλετ κι ένα λαπτοπ δεν έβλεπε καν το δίκτυο (εν αντιθέσει με τις υπόλοιπες συσκευές). Με ένα ρεσετ θα στρώσει; Τους κωδικούς θα τους αλλάξω.. [emoji1]

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα ρεσετ, τίποτα.. Συνεχίζει να εμφανίζει 3 ασύρματα. Το net(το σωστό), το fon και το home που είναι παλιό. Στις ρυθμίσεις του ρούτερ τίποτα, δε το βλέπω.. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι λειπει όπως θα δείτε τι ssid 2 για κάποιο λόγο. Καμία πρόταση;
https://www.dropbox.com/sh/surfvk4j56gq6q8/AAB007KifiqysaAK5EtX5ikua?dl=0

(Ελπίζω αυτή τη φορά να έκρυψα τα προσωπικά στοιχεία στις φωτό)

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς φαίνεται ότι το home το εκπέμπει κάποιο TP-Link. Μήπως είναι κανένα ξεχασμένο repeater, κανένας γείτονας που του έδινες ίντερνετ; Κρίνοντας και από το σήμα, δεν είναι στον ίδιο χώρο με σένα, αφού το Speedport δείχνει να έχει σήμα -67 dBm, αλλά το άλλο είναι στα -87. Περπάτα με το wifi analyzer ανοιχτό να δεις πού δυναμώνει το σήμα και να εντοπίσεις έτσι την πηγή.

Το ssid 2 προφανώς το χρησιμοποιεί η cosmopote για το Wifi Fon.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.