Jump to content



Καινουριο Install WIndows 10 σε Samsung 960 Evo


Recommended Posts

Βασικα καλησπερα σας! :p

Παρηγγειλα ενα samsung 960 Evo 250GB ωστε να αναβαθμιστω. Το προβλημα μου ειναι ομως οτι ποτε δεν ξαναειχα M.2 σκληρο επομενως θα ηθελα οποιος εχει την ευγενη καλοσυνη και διαθεση να μου πει τι ακριβως πρεπει να ρυθμισω απο το BIOS της μητρικης μου (Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5) ωστε να του κανω μια καθαροτατη εγκατασταση windows 10 (σε uefi;;;) και τελος παντων να τον εκμεταλλευτω στο επακρο! Εννοειται πως θα ειναι ο δισκος που θα φιλοξενει το λειτουργικο και καποιες εφαρμογες. Παιχνιδια, μουσικες, αλλα αρχεια θα ειναι αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλα σημερα πανω και ισα ισα που περασα το λειτουργικο και κτι ακομα προγραμματακια. Μολις τα τελειωσα ετρεξα και ενα crystaldiskmark να δουμε τι καναμε και μονο που δεν εβαλα τα κλαμματα...

3200/1800 δινει στα χαρακτηριστικα και δεν επιασε ουτε 750 σε κανενα απο τα δυο. Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

σε z97 chipset μόνο η asrock extreme6 έχει πλήρη υποστήριξη m.2 pcie 3.0 x4 για να πάρεις το μέγιστο των επιδόσεων.

χρειάζεσαι αντάπτορα όπως παρακάτω

http://www.e-shop.gr/aqua-computer-kryom2-pcie-30-x4-adapter-for-m2-ngff-pcie-ssd-m-key-with-passive-heatsink-p-PER.816777

http://www.e-shop.gr/akasa-ak-pccm2p-01-m2-ssd-to-pcie-adapter-card-p-PER.805998

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

είναι ο περιορισμός από το chipset, 

 

Overview of M.2 SSDs

M.2 Drive Throughput
by Connection 
      Theoretical
     Maximum Throughput         
Est. Real-World
Maximum Throughput
SATA III      6.0 Gb/s (750 MB/s) 4.8 Gb/s (600 MB/s)
PCI-E 2.0 x2       8 Gb/s (1 GB/s) 6.4 Gb/s (800 MB/s)
PCI-E 2.0 x4     16 Gb/s (2 GB/s) 12.8 Gb/s (1.6 GB/s)
PCI-E 3.0 x4      32 Gb/s (4 GB/s) 31.5 Gb/s (3.9 GB/s)

 

δες στο bios αν έχεις επιλογή να τον ορίσεις ως pice 2.0 x2 . 

Το μέγιστο υποθετικά που μπορείς να πάρεις είναι μέχρι τα 800mb.

Δες μήπως χρειάζεται να κάνεις και κάποιο bios update.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι αντάπτορα κατά προτίμηση lycom ή καλύτερα την aqua που την φερνει και το eshop και έχει και ψύκτρα.

 

http://www.e-shop.gr/aqua-computer-kryom2-pcie-30-x4-adapter-for-m2-ngff-pcie-ssd-m-key-with-passive-heatsink-p-PER.816777

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. Ευχαριστω! Θα την παρω λογικα ετσι για το γαμωτο. Απλα μια τελευταια ερωτηση αν και μαλλον ξερω την απαντηση. Δεν θα χρειαστω ξανα φορματ αν τον βαλω πανω σε pci e , σωστα; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οχι.. Το παγωσα λιγακι το θεμα να πω την αμαρτια μου. Θα το παρω σιγουρα αλλα νομιζω προς το τελος του καλοκαιριου. Τωρα μετα βιας καθομαι 1 ωριτσα καθε δυο μερες στο pc και βαριεμαι να μαστορευω... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οχι δεν  κανενα παιχνιδι πανω στον 960. Μερικα εχω στον kingston (ssd) και τα περισσοτερα στον hdd. 

Ευχαριστω πολυ! Αν και το καινουριο δεν ειναι ο δισκος αλλα ο ανταπτορας-ψυχτρα!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, giorgos2187 said:

Οχι δεν  κανενα παιχνιδι πανω στον 960. Μερικα εχω στον kingston (ssd) και τα περισσοτερα στον hdd. 

Ευχαριστω πολυ! Αν και το καινουριο δεν ειναι ο δισκος αλλα ο ανταπτορας-ψυχτρα!

Δεν παλευονται τα latest games σε μηχανικο δισκο. Τα loading times ειναι τραγικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.