Jump to content


Ερωτηση για εξοπλισμο για να πιανω wfi


Recommended Posts

Καλημερα ομαδα θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα προβλημα μου τα τελευταια χρονια πηγαινω για διακοπε σε ενα μερος για 1 μηνα που σε γενικες γραμμες 

δεν εχω σημα κινητης η με πολυ δυσκολια... στα 200 μετρα ομως  και πανω υπαρχουν διαθεσιμα δωρεαεν wifi θα ηθελα καποια κεραια η οτιδηποτε να πιανω αυτα τα σηματα και να μπορω να το διαμοιράσω στο σπιτι που θα ειμαι μπορειτε να μου προτεινετε τι πρεπει να αγορασω ευχαριστω για το χρονο σας 

Link to comment
Share on other sites

Είτε θα μετακομίσεις ποιό κοντά σε κάποιο από αυτά τα δωρεάν wifi. (στήνεις αντίσκηνο κάπου εκεί κοντά)

Είτε θα κάνεις αίτηση για σταθερό εκεί που κάνεις τις διακοπές σου. (αν και εφόσον γίνει μιλάμε ότι από του χρόνου θα απολαύσεις ίντερνετ)

Είτε θα πας να πιάσεις έναν τους ιδιοκτήτες των δωρεάν wifi και θα τον ψήσεις να βάλει κατευθυντική κεραία έτσι ώστε να σου δώσει σήμα. (Ακόμα και αν προσφερθείς να του πληρώσεις εσύ τον εξοπλισμό ίσως να μην δεχθεί και πάλι όμως το βλέπω χλωμό)

Είτε θα ψάξεις αυτήν την προσφορά της Wind (νομίζω) που λέει έχεις μπρίζα, έχεις ίντερνετ. (κάνε έρευνα αν καλύπτει την περιοχή εκεί)

Είτε θα κάνεις κάνεις 1 μήνα αποτοξίνωση.

 

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση στα 200+ μέτρα απόσταση δεν υπάρχει άλλος τρόπος να έχεις σήμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dpolal έγραψε:

Είτε θα μετακομίσεις ποιό κοντά σε κάποιο από αυτά τα δωρεάν wifi. (στήνεις αντίσκηνο κάπου εκεί κοντά)

Είτε θα κάνεις αίτηση για σταθερό εκεί που κάνεις τις διακοπές σου. (αν και εφόσον γίνει μιλάμε ότι από του χρόνου θα απολαύσεις ίντερνετ)

Είτε θα πας να πιάσεις έναν τους ιδιοκτήτες των δωρεάν wifi και θα τον ψήσεις να βάλει κατευθυντική κεραία έτσι ώστε να σου δώσει σήμα. (Ακόμα και αν προσφερθείς να του πληρώσεις εσύ τον εξοπλισμό ίσως να μην δεχθεί και πάλι όμως το βλέπω χλωμό)

Είτε θα ψάξεις αυτήν την προσφορά της Wind (νομίζω) που λέει έχεις μπρίζα, έχεις ίντερνετ. (κάνε έρευνα αν καλύπτει την περιοχή εκεί)

Είτε θα κάνεις κάνεις 1 μήνα αποτοξίνωση.

 

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση στα 200+ μέτρα απόσταση δεν υπάρχει άλλος τρόπος να έχεις σήμα.

 

αν ηταν στα 50 με 100 μετρα τι θα με κάλυπτε ?

εκει δεν εχει γραμμη τηλεφωνου που μενω 

επισης πηρα στην wind γιααυτο με την πριζα 

και μου ειπε οτι δεν ειναι διαθεσιμο σε εκεινη την περιοχη 

Link to comment
Share on other sites

50, 100, 200 ή παραπάνω μέτρα είναι τελικά ;;;

Σε τροχόσπιτο μένεις ;;;  :)

 

Aπό τη στιγμή που οι άλλοι έχουν απλά οικιακά routers δεν έχεις επιλογές σε τέτοιες αποστάσεις, οι επιλογές αναλύθηκαν παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

50, 100, 200 ή παραπάνω μέτρα είναι τελικά ;;;
Σε τροχόσπιτο μένεις ;;;  [emoji4]
 
Aπό τη στιγμή που οι άλλοι έχουν απλά οικιακά routers δεν έχεις επιλογές σε τέτοιες αποστάσεις, οι επιλογές αναλύθηκαν παραπάνω.
 

Είναι σπιτάκι ενοικιασμένο δεν έχει γραμμή τηλεφώνου σήμερα μου είπαν οι δικοί ότι λιγότερο από 100 μέτρα πιάνει wifi


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν usb κεραιες με panel που ειναι εξωτερικες και αντεχουν σε υγρασια, βροχες και γενικα ασχημες καιρικες συνθηκες.

Με απλη usb κεραια επιανα 3-4 δικτυα τριγυρω απο ενα σπιτι που ειχα παει για δοκιμη. Με κεραια σαν αυτη που σου λεω επιανα

καθε φορα στην κατευθυνση που τη γυριζα οτι υπηρχε στο χωριο  απο σημα, αλλες φορες 6 αλλες φορες 10 αλλες 5...  Αν καποιος 

γνωστος σου εχει τετοια ας τη δανειστεις να τη δοκιμασεις, δε χανεις κατι.

 

Απλα με αυτη τη λυση που σου προτεινω δεν μπορεις να δωσεις σε πολλους ιντερνετ παρα μονο στο pc που θα ειναι συνδεδεμενη η καρτα.

Με αλλες λυσεις μπορεις να μοιρασεις ιντερνετ και σε αλλες συσκευες. Απλα το κοστος πηγαιναι αλλου... Διαλεγεις και παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι βαζεις εσυ μια κεραια και 'πιανεις' το ανοιχτο Wifi.

Το προβλημα σου ειναι οτι το μηχανημα του ανοιχτου Wifi , ειναι τοσο μακρια, ωστε τα 'πακετα' σου χανονται στην διαδρομη και δεν θα σου απανταει.

Οποτε ΔΕΝ υπαρχει λυση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.