Jump to content



camera σε drone?


gramacar

Recommended Posts

Διαθέτω ένα Hubsan H501C drone. Η camera του αν και 1080 δεν λέει και πολλά. Τραβάει σχετικά αποδεκτό video χωρίς ήχο και φωτογραφίες που είναι εντελώς χάλια ακόμα και με άπλετο φως.

Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω μια action camera και να την προσαρμόσω κάτω από το drone ώστε να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Μάλιστα σκέφτηκα την xiaomi Yi basic edition ως υποψήφια γιατί έχει και wifi οπότε ίσως να μπορώ να βλέπω τί τραβάω από το κινητό μου κάτι σαν fpv δηλαδή. Εννοείται ότι δεν μπορώ να πάω σε λύσεις GoPro Hero 5 ούτε σε Dji drones λόγω κόστους, οπότε προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα μου με κάποια πατέντα.

Ακούω τις γνώμες και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι είδα στα accessories για την Xiaomi που αναφέρεις,παίρνει τα ίδια kit που έχει και για την GoPro αλλά noname πάντα.

Αυτό τώρα έχει μια βάση που από κάτω της έχει 3M αυτοκόλλητο. Δεν ξέρω πόσο δυνατό μπορεί να είναι για να κολλήσει σε κάποια επιφάνεια του drone σου αλλά νομίζω πως σε τέτοιου είδους λύση θα πας για να μην προκληθεί και άσκοπη φθορά στο drone σου.Αν υπάρχει και κάποιο γατζάκι που θα μπορούσε να μπει σταθερά σε κάποια επιφάνεια του drone σου κι αυτό θα ήταν μια ιδέα

 

υ.γ. δεν είμαι ειδικός απλά αναφέρω τι έχω δει από την μικρή μου εμπειρία

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Το θέμα της ανάρτησης το έχω λύσει. Αυτό που με απασχολεί είναι η camera. Κατά πόσο αξίζει η xiaomi και θα κάνει αυτά που αναφέρω ή μήπως πρέπει να πάω σε λύση με image stabilization (EIS) λόγω της χρήσης σε drone.

Έγινε επεξεργασία από gramacar
Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστώ. Είδα που χρησιμοποιούν ένα πρόγραμμα ffmpeg για να κάνουν stabilization στα video αλλά δεν ξέρω αν το πρόγραμμα αυτό παράγει το ίδιο αποτέλεσμα με το EIS που έχουν οι κάμερες. Υποθέτω ότι μέσω software γίνεται και αυτό αλλά το αποτέλεσμα είναι συγκρίσιμο?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gramacar said:

ναι ευχαριστώ. Είδα που χρησιμοποιούν ένα πρόγραμμα ffmpeg για να κάνουν stabilization στα video αλλά δεν ξέρω αν το πρόγραμμα αυτό παράγει το ίδιο αποτέλεσμα με το EIS που έχουν οι κάμερες. Υποθέτω ότι μέσω software γίνεται και αυτό αλλά το αποτέλεσμα είναι συγκρίσιμο?

Παράγει συγκρίσιμο αποτέλεσμα, αλλά με μικρή απώλεια ποιότητας επειδή ξανακωδικοποιείς το βίντεο.

Βεβαίως, σε περιπτώσεις έντονου κουνήματος, ακόμη και βίντεο από κάμερες με IS επιδέχονται πρόσθετη σταθεροποίηση με software.

Τέλος, σχεδόν όλα τα προγράμματα επεξεργασίας βίντεο κάνουν σταθεροποίηση, ακόμη και το ίδιο το youtube.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο φτηνό gimbal με σταθεροποίηση έστω σε 2 άξονες? Δεν με ενδιαφέρουν τα μοτερ για τον έλεγχο της κάμερας, απλά να μένει οριζόντια ανεξάρτητα από την κίνηση του drone. Υπάρχει κάτι τέτοιο σε λογική τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.