Jump to content



Περίεργο πρόβλημα στα ξαφνικά


Recommended Posts

Θα προσπαθήσω να τα πω όσο πιο συνοπτικά μπορώ.

Όταν έκανα την μετακόμιση αποσύνδεσα το μηχάνημα για να έρθει στο νέο σπίτι.

Επειδή αποφάσισα να αλλάξω την VGA αλλά και την TV με μεγαλύτερη, περίμενα να έρθουν όλα τα πράγματα για να τα βάλω να δουλέψουν.

Αλλάζω λοιπόν τη VGA από GTX1070 σε GTX1080 ti και έρχεται και η νέα τηλεόραση.

Τα βάζω όλα επάνω και εκκινώ. Σήμα πουθενά. Με τα πολλά το μηχάνημα άνοιξε, έκανα load defaults στο BIOS και δεν ασχολήθηκα ξανά.

2-3 φορές η τηλεόραση έχασε το σήμα από τον υπολογιστή καθώς το μηχάνημα δούλευε αλλά επανερχόταν. Δεν έδωσα σημασία γιατί δεν υπήρχε χρόνος μέχρι σήμερα.

Σήμερα λοιπόν το μηχάνημα έσβησε και άνοιξε ξανά. Είπα να το δω από Σάββατο γιατί που χρόνος μέχρι φυσικά σήμερα το βράδυ που πήγε η γυναίκα μου να δει μια σειρά και εκεί

που το μηχάνημα δούλευε κανονικά έσβησε και έπεσε σε ένα συνεχόμενο loop, άνοιγε και έκλεισε πριν προλάβει καν να δείξει κάτι στην οθόνη.

Να αναφέρω πως το τροφοδοτικό, Corsair AX860i έχει τα custom καλώδια που πουλάει η Corsair, τα χρωματισμένα.

Σε κάποια φάση που το μηχάνημα ξεκίνησε η μητρική εμφάνισε μήνυμα για surge protection.

To τελευταίο που πρέπει να αναφέρω είναι πως ενώ η GXT1070 είχε ένα PCIexpress καλώδιο που χρειαζόταν, η GTX1080ti χρειάζεται δύο, οπότε πρόσθεσα ακόμα ένα custom καλώδιο.

Το αναφέρω κι αυτό λόγω του μηνύματος της μητρικής.

Δεν ξέρω βασικά από που να αρχίσω να ψάχνω. Κάρτα, τροφοδοτικό, μητρική, καλώδια;

Τροδοφοτικό έχω spare να δοκιμάσω όπως και καλώδια τα original. Μητρική και VGA όχι.

Γνώμες-προτάσεις όλα ευπρόσδεκτα.

 

Πριν λίγο που άλλαξα τα καλώδια και τα έβαλα σε άλλες θέσεις στο τροφοδοτικό, πήρε μπροστά και έφτασε μέχρι τα windows όπου και έκλεισε για να πέσει πάλι στο γνωστό loop όπου πάει να εκκινήσει και σβήνει.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

τα καλωδια πανω στην μητρικη ειναι κομπλε??????

μηπως καποιο δεν παταει σωστα???????

δες το 24 πινο και το 8 πινο για αρχη..................ακομα και της καρτας αν ειναι σωστα κουμπομενα

τσεκαρε και τα πινς για καλο και για κακο.......

Θερμοκρασιες??????εστω απο το βιος μηπως κατι με την ψυξη............

μετα κοιτας με αλλο τροφοδοτικο.........................

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια της μητρικής δεν πειράχτηκαν ποτέ. Παίζουν έτσι εδώ και μήνες (τα custom) μαζί με το τροφοδοτικό. Το μόνο που έκανα είναι να αλλάξω VGA και να προσθέσω ένα PCIExpress καλώδιο ακόμα. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

μωρε κοιτα τα μηπως απο την μετκομιση εφυγε τπτ........................δεν παταει καλα..........

και αλλαξε το pciexpress καλωδιο με ενα αλλο....................

το surge protect που σου ειπε ειναι οτι καπου βλεπει ανεβασμενα βολτς και το σβηνει.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τα καλώδια PCIe και δείχνει να δουλεύει κανονικά. Επειδή αναφέρθηκε, θέμα με τις θερμοκρασίες δεν έχω καθόλου. Το CPU είναι idle στους 32-33 βαθμούς στα στοκ πάντα. Γιατί με αυτά κι αυτά, έβγαλα και το o/c.

 

Το περίεργο ήταν πως δεν το έκανε από την αρχή. Στην αρχή ναι όντως δεν ξεκινούσε αλλά όταν άρχισε να δουλεύει, δούλευε κανονικά για 4-5 μέρες και άρχισε να το κάνει τώρα, στο άσχετο.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Μηχανήματα του διαβόλου. Μου έχει τύχει πάνω στο format να παραδώσει πνεύμα η onboard ethernet με αποτέλεσμα να μην εγκαθίστανται τα windows. Έφαγα ένα ολόκληρο σαββατοκύριακο μέχρι να μυρίσω τα νύχια μου και να την απενεργοποιήσω από το BIOS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζαχο, το πιο πιθανο ειναι καποιο pin να βραχυκυκλωνε(ή να μην εκανε καλη επαφη)

 

Το ειχα παθει κ γω κ προσπαθουσα για κανα μηνα να βρω τι στον φουστο εφταιγε

 

Στην τυχη κ αφου εβγαλα μαλλια απο τα νευρα, αλλαξα με ενα αλλο απο το πουγκι της Corsair κ εστρωσε

 

:)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TV Mounting Height (TVMH) =ELH+(VD*0.22)—To the midpoint of the TV

ELH=Eye Level Height όταν κάθεσαι. Η απόσταση από την TV είναι 3 μέτρα.

Το ύψος των ματιών μου όταν κάθομαι στον καναπέ είναι 110cm.

 

TVMH= 110 + (300*0.22) = 176cm πρέπει να είναι το κέντρο της τηλεόρασης. Εγώ το κέντρο το έχω στα 160cm.

Όταν κάθεσαι στον καναπέ και σηκώνεις την ανάκλιση των ποδιών είσαι εκεί ακριβώς που πρέπει για να κοιτάς την TV.

 

Το πιο σημαντικό βέβαια είναι άλλο που θα το καταλάβεις αργότερα. Δεν τη φτάνουν τα παιδιά.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα εννοεις οτι και εγω ετσι πρεπει να την εχω τη δικη μου? (Δεν εχω πιτσιρικια) Την εχεις με κλιση η ειναι καδρο?

 

ΥΓ Μαλλον οχι γιατι εχω χαμηλο καναπε. Το καθισμα του καναπε σου σε τι υψος απο το εδαφος ειναι?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα δε λύθηκε. Σήμερα ο υπολογιστής μετά από τόσες μέρες που δούλευε κανονικά άρχισε τα ίδια. Άρα σίγουρα δεν φταίει η καλωδίωση. Είτε τροφοδοτικό, είτε VGA.

Αύριο θα δοκιμάσω νέο τροφοδοτικό και αν δεν στρώσει στέλνω την κάρτα για RMA.

 

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει αλλά το ρισκάρεις; να πάρει το PSU τίποτα μαζί του αν γίνει η στραβή; UPS στη Νορβηγία δεν ξέρω αν αγοράζει κανείς εκτός από τις εταιρείες. Διακοπή ρεύματος στα 5 χρόνια που είμαι εδώ είχαμε μόνο μια φορά και πάλι είχαμε πάρει SMS και το ξέραμε.

Νομίζω πως είναι θέμα BIOS πάντως. Το BIOS που έχω είναι πολύ παλιό και η VGA πολύ καινούρια.

Θα βάλω το τελευταίο και θα δω μήπως στρώσει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Aν γινει κατι εχουν εγγυηση right? Απλα μιας και λες οτι ειναι οκ το ρευμα

και μιας και εδω (ελλαδισταν χωριο) που εχω χαλια ρευμα και οσες μητρικες ειχα μια -δυο

ειχανε τετοια επιλογη , δεν ειχα κανενα προβλημα.Δεν νομιζω να σε φτασει τοσο βαθεια και να σε κανει ζημια το psu.

Δοκιμασε και την επιλογη του bios αλλα δεν νομιζω οτι θα σε κανει δουλεια , γιατι

κατι γινεται και ενεργοποιειται αυτη η επιλογη.

Κανα αλλο psu χυμα για δοκιμη δεν παιζει?

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.