Jump to content



προβλημα σε p3 1000mhz


kv3d

Recommended Posts

Το μηχανακι δεν ξεκιναει, δεν βλεπει καμια IDE συσκευη,ουτε στο bios ουτε αλλου.

Κολλαει στην δευτερη μαυρη οθονη, και βγαζει μηνημα:

System boot error ,system disk not present ,enter system disk and press enter.

(η καπως ετσι,γιατι το μηχανημα δεν το εχω μπροστα μου).Το εχει ενας φιλος καρκινοπαθης και πολυ αφραγκος (τα δωσαν ολα στα φακελακια)

Ο δισκος του δουλευει αψογα στο δικο μου μηχανημα.Αλλαξα IDE καλωδιο, τιποτα ,Αλλαξα IDE καναλι απο 1 σε 2,παλι τιποτα παντα το ιδιο λαθος.Ενας φιλος πεταξε την ιδεα οτι θα μπορουσε να φταιει η μπαταρια της μητρικης, δεν την εχω αλλαξει ακομα Εσεις τι λετε? Αλλαξα και καρτα γραφικων ,μηπως και εφτεγε,παλι τιποτα

Αν τυχων χαλασε η μητρικη ,θα του κανω μια μαζεμενη αναβαθμιση

Το μηχανακι ειναι Toshiba, motherboard soyo?,p3 1000Mhz,seagate 20gb,3dlabs Oxygen Vx1 vga

βοηθηστε λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, οι μητρικές εκείνης της εποχής είχανε μια επιλογή στο BIOS για "Detect IDE devices", παρέα με τα "Auto"& "Disabled". Ψάξτο λίγο και δες άμα βρίσκει τον σκληρό, κι αν "ναι", σαν τι τον βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.