Jump to content



Power button broken


Recommended Posts

Αγαπητοί,

 

Το Power Button του case τα έπαιξε, ευτυχώς το έχω ανοιχτό το PC ( το βάζω από το Σάββατο που δεν έχω power button σε sleep mode).

 

Έψαξα τρόπους να γίνεται Power On το PC χωρίς το power button και βρήκα πως υπάρχει επιλογή στο BIOS "Power On by Keyboard" ή/και "Power On by Mouse"

Δυστυχώς αυτή η επιλογή στο δικό μου BIOS δεν υπάρχει.

Επίσης βρήκα και πως γίνεται αν βάλεις κατσαβίδι μεταξύ των pins στην μητρική. Αυτό δεν μπορώ να το κάνω διότι το Case είναι χωμένο σε τέτοιο σημείο που θα πρέπει να το βγάζω και να το βάζω συνέχεια συν του ότι αν το κάνω συνέχεια μπορεί να κάψει και τίποτα.

Το να αλλάξω τα power cables μεταξύ Power & Reset Button ήταν η επόμενή μου επιλογή αλλά τα καλώδια είδα πως είναι κολλημένα στο case κι όχι Plug-in

 

Υπάρχουν άλλες επιλογές ή πάω για νέο case? Κάτι άλλο μέσα από BIOS γίνεται?

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε κάτσε ένα ένα :p 

 

Με κατσαβίδι ανοίγει; 

Ποιο είναι το κουτί σου; 

Εχεις τσεκάρει αν τα καλώδια του Power button έχουν ξεφτίσει κάπου ή έχουν χαλάσει οι επαφές; Αν όχι ίσως φταίει ο διακόπτης και όχι τα καλώδια, οπότε να πρέπει να πάρεις ένα διακόπτη γι αυτη τη δουλειά.

 

Τα καλώδια που πάνε στη μητρική και το ένα λεει reset και το άλλο Power είναι έτσι

 

maxresdefault.jpg

 

Βάλε αυτό που λεει reset στη θέση Power και πάτα το κουμπι reset να δεις αν θα ανοίξει

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο μετά από πολύ κόπο, πίεσα (ζόρισα για την ακρίβεια) το κουμπί στο κουτί κι άνοιξε. Εικάζω πως δεν θα ξανανοίξει από το συγκεκριμένο κουμπί.

Με κατσαβίδι δεν δοκίμασα διότι εκεί που είναι χωμένο δεν βολεύει για βάλε βγάλε και το ψιλοφοβάμαι μην κάψει και τίποτα.

Τα καλώδια που πάνε από το Power button στην μητρική είναι καθαρά, δεν έχουν ξεφτίσει.

 

Άρα να αλλάξω τα καλώδια στην μητρική μεταξύ power και reset? Θα το δοκιμάσω μιας και το Reset είναι σαν καινούργιο, δεν το έχω πατήσει και ποτε χαχαχ

 

και το κουτί δεν ξέρω καν τι μάρκα είναι λολ

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος psygreg έγραψε:

Τελικά άλλαξα τα καλώδια που καταλήγουν στην μητρική μεταξύ Power & Reset, έτσι όλα καλά.

Παρηγγειλε απο το ebay ενα κουμπι να το αλλαξεις καποια στιγμη αν θες

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.