Jump to content



VGA custom waterblock


Staxtis

Recommended Posts

Ακυρο τα ρακορ ειναι στο υψος 3.3 ποντους 33mm...

οτι και να βαλεις θελεις τρυπα.

Δεν μου απαντας ομως στο που θα βρεις 3.5 ποντους για τα ρακορ της καρτας.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fatalara said:

Εκει που θα μπει το ψυγειο πρεπει να κανεις τρυπα οση και ο ανεμιστηρας.

Μολις βαλεις το ρακορ θα γινει απο 65 85-90 γιατι θες γωνιες.

60mm ειναι το ρεζ το τετραγωνο απο κατω ειναι 70 +20-25 τα ρακορ εισαι παλι στα 90-95.

Πρεπει σιγουρα να κανεις τρυπα στο πατωμα , εννοειτε οτι θα χασεις τα usb και θα βαλεις τα πραγματα με τα σακορ να κοιτανε πανω.

Οταν λες οτι δεν χωραει η καρτα γραφικων, πως ακριβως θα χωρεσουν τα ρακορ στην καρτα γιατι το μπλοκ σου θα εχει παχος ακριβως ενα σλοτ + 25mm για να μπουν τα ρακορ.

Ποστάραμε μαζί...
1.Για την τρύπα είπα...
2.Το τετράγωνο να φανταστώ πιστευεις οτι είναι 70 ε?Γιατι δεν είδα να το λεει κπου αλλα σίγουρα κάτω απο 65 δεν ειναι....65-70!Δεν φτάνουν 20mm rakor γωνία??εχω 93Mm περιθώριο αλαλ όχι 95.
3.Να κάνω τρύπα στο πάτωμα γιατι???
4.Που είπα οτι δεν χωράει η καάρτα γραφικώ δεν κατάλαβα :/.....Εχω 30mm σύνολο το waterblock δεν πιστευω οτι θα χρειαστεί να γίνει πάνω απο 20 MAX 25 αλλα πιστευω οτι μπορεί να το πάω και στο 20...Αλλα και 29 να γίνει το In-out για τα ρακορ θα γίνει απο το πλάι της κάρτασ στο πάχος(20-30mm) αλλιως μπορώ να τα βάλω πχ και στο κέντρο της απο πάνω..?
 

 

6 minutes ago, fatalara said:

Ακυρο τα ρακορ ειναι στο υψος 3.3 ποντους 33mm...

οτι και να βαλεις θελεις τρυπα.

Δεν μου απαντας ομως στο που θα βρεις 3.5 ποντους για τα ρακορ της καρτας.

33m προεξέχει το ρακόρ απο εκει που θα το βάλω?η 33mm είναι όλο?δεν μπορώ να έχω ρακορ μέχρι 23mm για το γύρισμο 90 μοίρες?Γιατι αν το ρακόρ ειναι 33μμ αλλα το βάζεις μέσα 15mm πχ τότε υπάρχει χώρος..Σωστά η κάτι δεν κατάβαίνώ?:////

Link to comment
Share on other sites

Η ακόμα και να μην μπούνε γωνιες μιας και δεν σκέφτομαι να το κάνω με hard tubing..
Η να μπουνε  τα ρακορ στο πλαι και οχι απο πανω..???

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, fatalara said:

Καταρχας ποια 1050ti θα βαλεις?

Ηλία δεν ξέρω.../ οπως εχεις καταλάβει ακόμα ψάχνω τι θα κάνω και να βρώ λύση...Δεν κατέληξα ουτε σε water ουτε σε paassive ουτε σε κάρτα.Αλλα οι λύσεις για κάρτες είναι 2...
Ειτε η GB ειτε η MSI ....Είναι οι μόναδικές low profile..Θα κόψω το dvi ωστε να γίνει 1 slot..
Κάτι άλλο που θα δώ σήμερα κιόλας και είναι η πιο απλή λύση εαν χωράει χωρις να κανω πραγματικά τίποτα είναι με riser που είχε υποθεί στην αρχή να την βάλω στο πλάι...να κάνω μερική στήριξη της κάρτας για να μην είναι "κάτω" και είμαι έτοιμος..ΑΡΚΕΙ να χωράει που ετσι οπως το κόβω μαλλον θα μπει κεει και θα τελειώσει το πανηγύρι...
ΤΟ mining απο το riser εχει διαφορά??Κανω δηλαδή δουλειά με αυτό...
Στην αρχή επειδή εβλεπα την λύση της palit δεν χωρούσε και ξέφυγα...Αν χωράει εκει στο πλάι θεωρώ την καλύτερη λύση και δεν κάνω καμία μοντα...
Δεν ξέρω μονο αν θα πρέπει να ανοιχτούνε κ αλλεσ τρύπες για το airflow..Το πιστευεις?
http://www.asrock.com/mb/spec/card.asp?Model=BTC PRO Kit

Εκανα αυτό και μόλις πάω σπίτι θα δώ αν μπαίνει στα σίγουρα...Είναι στις ίδιες διαστάσεις της Gigagyte(διάλεξα αυτη σαν δείγμα γιατι είναι πιο μικρή στο μήκος)
 

21150144_10210249787626669_5612111541433075091_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Θες 70 ευρω για riser που να μην κανει artifacts και θελει προσοχη γιατι εκει που θα το βαλεις παιζει να τσακισει τοσο που να σπασει στο τελος.

Επισης, απο που θα παιρνει αερα η καρτα εκει? Θα σου πεταει αερα μεσα στο κουτι τον οποιο θα τον πιασει το pasive cooling του cpu και θα γινει βηρυτος.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, fatalara said:

Θες 70 ευρω για riser που να μην κανει artifacts και θελει προσοχη γιατι εκει που θα το βαλεις παιζει να τσακισει τοσο που να σπασει στο τελος.

Επισης, απο που θα παιρνει αερα η καρτα εκει? Θα σου πεταει αερα μεσα στο κουτι τον οποιο θα τον πιασει το pasive cooling του cpu και θα γινει βηρυτος.

Αυτό δηλάδη που έστειλα της ashrock δεν κάνει?Το βρήκα 25euro και βλέπω οτι το λεει με sata cable και οχι ata...Να τσακίσει γιατι?
asrock-btc-pro-kit-pcie-x1-to-pcie-x16-r
Εγώ οπως το βλέπω σε αυτή την photo ανάλογα με το πως βολευει η φορά απο τα καλώδια και απο την κάρτα ειτε θα την βάλω ετσι όπως έιναι στην φώτο..Είτε90 μοίρες να κοιτάει το φουρφούρι κάτω είτε 90μοοίρες αριστερά να κοιτάνε οι ανεμιστήρες πάνω.....Μια μια βασούλα να κάθεται ίσια απλα η κάρτα...Αλλα μαλλον εσυ κάτι βλέπεις που δεν βλέπω εγω που λες για σπασίαμτα για αυτο εξηγησέτο μου να δω τι παίζει..
Η κάρτα εκεί θα παίρνει αέρα απο εκει που είπaμε και την προηγούμενη φορά...Απο τις τρύπες που έχιε σοτν πάτο...Απο το κενο για το dvd και απο ενα σημείο που είχει τρύπες ουτως η άλλώς το κουτί...
Τι εννοείς θα τον "πιασει το passive" και τι θα γίνει βηρυτός??What is that?:/:D:D:D
 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Just now, fatalara said:

Αν εχει τρυπες οκ, εγω καταλαβα οτι θα την βαλεις στο πλαι οποτε ακυρο και τα περι σπασιματων.

Οχι αυτο το riser δεν κανει.

Οταν ελεγα οτι θα την βάλω έτσι εννοούσα μόνο για την φορά της κάρτας...Η κάρτα θα μπεί εαν μπει αναγκαστικά στο πλάι εεκι που θα έμπαιναν πχ οι αντλία-ψυγείο...!
Γιατι δεν κάνει το riser?και πως το κατάλαβες?
Για να ξέρω τί riser να ψάχνω....Μην κοιτάω και νομίζω οτι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που θα εβαζες η αντλια δεν μπαινει η καρτα γτ ο αερας θα μενει μεσα στο κουτι και θα σου σηκωνει θερμοκρασια σε ολο το συστημα γιατι ειναι passive.

 

Αυτο ψαχνεις

https://www.caseking.de/en/lian-li-pw-pci-e30-1-riser-card-kabel-gen.3-schwarz-geli-732.html

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Εκει που θα εβαζες η αντλια δεν μπαινει η καρτα γτ ο αερας θα μενει μεσα στο κουτι και θα σου σηκωνει θερμοκρασια σε ολο το συστημα γιατι ειναι passive.

 

Αυτο ψαχνεις

https://www.caseking.de/en/lian-li-pw-pci-e30-1-riser-card-kabel-gen.3-schwarz-geli-732.html

Αυτο είναι το φελιζόλ που έκανα  στις διαστάσεις τις κάρτας...Ειναι τετραγωνισμένο φυσικά ενω η καλρτ εινα ιθεωρητικά λίγο πιο μικρή....

Αυτό εδω το καλώδιο που έδειξες φοβάσαι μην "σπάσει επειδ θα πρέπει να το γυρίσω κα ι90 μόιρες ωστε να έρθει στα ίσια με την κάρτα???

Ολα τα riser είναι έτσι...?Κάτι διαφορετικό με rounded Πιο μικρό καλώδιο δεν έχει?

21078348_10210251540830498_6780003062010211098_n.jpg

21105753_10210251540750496_2576767276665196478_n.jpg

21151666_10210251540790497_1151025292538863483_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αρκετα και αυτο που εχω να πω ειναι οτι εκει μεσα καρτα γραφικων δεν μπαινει. Δεν παιρνει αερα απο πουθενα και οι θερμοκρασιες που θα πιασει ολο το συστημα θα ειναι μεγαλες ασε που μπορει να ακουμπησει πουθενα και να κανει βραχυκυκλωμα να τα καψει ολα.

Μην κανεις τπτ με αυτο το κουτι περαν απο αυτο που κανεις τωρα, παιξε assetto στο pc η παρε αλλο κουτι.

Τα riser ετσι ειναι, φαντασου ενα λεπτο κομματι μεταλο που αν το τσακισεις πολυ θα σπασει.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Ειδα αρκετα και αυτο που εχω να πω ειναι οτι εκει μεσα καρτα γραφικων δεν μπαινει. Δεν παιρνει αερα απο πουθενα και οι θερμοκρασιες που θα πιασει ολο το συστημα θα ειναι μεγαλες ασε που μπορει να ακουμπησει πουθενα και να κανει βραχυκυκλωμα να τα καψει ολα.

Μην κανεις τπτ με αυτο το κουτι περαν απο αυτο που κανεις τωρα, παιξε assetto στο pc η παρε αλλο κουτι.

Τα riser ετσι ειναι, φαντασου ενα λεπτο κομματι μεταλο που αν το τσακισεις πολυ θα σπασει.

Κρίμα αλλα αναγκαστικά θα πρέπει να μην την βάλω..!Αν βρω κανένα κουτί που πραγματικά να μου αρέσει και να ειναι πιο ανετο θα κάνω το βήμα μου..Προς το παρόν θα ελπίζω μην βγάλουν καμία singleslot+lowprofile ωστε να μπει κουτί...τωρα εαν τυχη και βρώ κάτι πολύ πολυ μικρό σε pump/res που μπαίνει "ανετα" και εχω κουράγιο θα κα΄τσω να κάνω waterblock ..Μέχρι τότε και εισ αλλα με υγεία.!
Σε ευχαριστώ πολύ Ηλία και όποιον άλλο μπήκε στην διαδικάσια να βοηθήσει με τον όποιο τρόπο.
Αν κάποιος σκεφτεί κάτι που εμείς δεν σκεφτήκαμε....Πείτε το μπορεί να μου δώσει ελπίδες..
Γεια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.