Jump to content



BUGS κ.αλ. της A64 (γενικά) πλατφόρμας.


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 204
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 13:24]

Το θετικό που παρατήρησα ήταν ότι, ότι και να της έκανα ΔΕΝ κάηκε.......και πιστέψτε με τις έκανα ΠΟΛΛΑ........Τώρα πώς σε άλλους καίγονται δεν ξέρω..... :)

just quote this...........:cool:

:hi:

Link to comment
Share on other sites

χε χε σε αυτό συμφωνώ και εγώ παρόλη την γκαντεμιά που μου δέρνει(ξέρει ο Γιώργος) τουλάχιστον δεν έχω κάψει καμιά Dfi και έχω αλλάξει τρεις (nforce 2,nforce3,nforce 4) και τους έχω αλλάξει επίσης τα φώτα!!

Αυτό που με ενοχλεισαι πάρα πολύ στην καινούρια ήτανε όταν έπαιζε με τις utt και τις άλλαζα θέση ή έβγαζα καμιά το μηχάνημα για να μπουτάρει έπρεπε να κάνω ολόκληρη διαδικασία ενώ με τις Tccd δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Επίσης μου την σπάει ο ρημαδιασμένος mem controler του Athlon γιατί παλιά λέγαμε εντάξει χτυπάει η μνήμη δεν αντέχει τόσο ψηλά ενώ τώρα μπήκε στο παιχνίδι και ο επεξεργαστής και πρέπει να την ψάξεις την δουλειά για να δεις τι φταίει, μνήμη η cpu. Εχω αλλάξει πάνω από 5 επεξεργαστές και έχω φτύσει αίμα για να βρω κάποιους με αξιοπρεπή mem controler.

Ελπίζω ο Venice να έχει πιο καλό mem controler που να μην τα παίζει σε συχνότητες άνω των 280-290 fsb μνήμης αλλά ΚΑΙ σε υψηλή συχνότητα cpu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Το θετικό που παρατήρησα ήταν ότι, ότι και να της έκανα ΔΕΝ κάηκε.......και πιστέψτε με τις έκανα ΠΟΛΛΑ........Τώρα πώς σε άλλους καίγονται δεν ξέρω..... :)

Εαν δεν εδωσες με την μια 4 βολτ στις μνημες ( με μνημες hynix) δεν τις εκανες τιποτα , ουτε και εαν δεν φλασαρες βιος εκει που ισα ισα εχεις screeshot.....λολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Το θετικό που παρατήρησα ήταν ότι, ότι και να της έκανα ΔΕΝ κάηκε.......και πιστέψτε με τις έκανα ΠΟΛΛΑ........Τώρα πώς σε άλλους καίγονται δεν ξέρω..... :)

lol εεεεεετσι.

Τωρα πιανου ειναι το SLI DFI ?

Γιατι εγω αν δεν κανω λαθος ο Voudas εχει Ultra-D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Το θετικό που παρατήρησα ήταν ότι, ότι και να της έκανα ΔΕΝ κάηκε.......και πιστέψτε με τις έκανα ΠΟΛΛΑ........Τώρα πώς σε άλλους καίγονται δεν ξέρω..... :)

τωρα αυτο το θελω εγω ομως για sig :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 01:05]

Για βάλε χ10 και χ11 ή χ9 και παίξε με 1:1 και θα δείς ότι εκεί που τερματίζουν με τα μονά multies πάνε ακόμα πιό ψηλά με τα ζυγά.....

τσουκ. δε θελουν πανω απο 260, με οτι Multi

Αφού το βλέπει κι αυτό λέει: ε ας κατεβάσω το Multi στο x10.5 και..........ΩΩΩΩΠΠΠΠΠ ώς δια μαγείας, να σου πετάγεται ένας άλλος διαρέτης μέσα στα πόδια του.......Αυτό το σενάριο γίνεται συνέχεια και με ΟΛΑ τα multies μέχρι να καταλάβει ότι πρέπει να κατεβάσει και άλλο πρόγραμμα για να δεί επιτέλους τι συμβαίνει.....ΤΟΤΕ ΚΥΡΙΕ μητρικέ και κύριε Bios, ΓΙΑΤΙ μου λές ότι είμαι με το χ multi αφού ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ που είσαι?.......Να συνεχίσω..? :(

γνωστο απο τα 754 αυτο, με τα 0.5 βαζει αλλου τις μνημες, πιο χαμηλα. αν το θυμαμαι καλα, με 10.5Χ στο τσιπ, βαζει 10Χ και το διαρετη στις μνημες.

ξαναδιαβαζοντας το thread απο την αρχη, δε φαινεται να βρηκες και κατι τοσο κακο τελικα.. εκτος απο αυτο με τους Multi (που δεν το εχουν ολοι), το unbuffered (που δεν μπορεις να το τερματισεις τοσο ευκολα σε Ρ4), και τις απειρες ρυθμισεις στις μνημες (που δεν εχουν τα Ρ4).

εκτος αν σε χαλασε, που δε βρηκες κατι να Modαρεις στη μητρικη :p

η αληθεια ειναι, πως ειναι περιεργη πλατφορμα, εχει χουγια δικα της, και τροπο δικο της να αποδωσει αυτα που μπορει. αν ασχοληθεις λιγο ομως, πιστευω θα σε αποζημιωσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μέγα λάθος που ξεκινάς την Α64 περιπέτειά σου με την DFI. Θα γλυκαθείς κι αν αύριο μεθαύριο δοκιμάσεις καμιά άλλη μητρική, θα ψάχνεις να βρεις ρυθμίσεις στο BIOS (για να μην πω για το ελαφρύ εγκεφαλικό όταν δεις max 2.85V στο Vdimm...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Το θετικό που παρατήρησα ήταν ότι, ότι και να της έκανα ΔΕΝ κάηκε.......και πιστέψτε με τις έκανα ΠΟΛΛΑ........Τώρα πώς σε άλλους καίγονται δεν ξέρω..... :)

πάρα πολύ θετικό αυτό Γιώργο! πολύ το χάρηκα! λολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 15:38]

ξαναδιαβαζοντας το thread απο την αρχη, δε φαινεται να βρηκες και κατι τοσο κακο τελικα...........

εκτος αν σε χαλασε, που δε βρηκες κατι να Modαρεις στη μητρικη :p

ΑΥΤΟ ήταν το χειρότερο που μου συνέβει.......ΤΙ άλλο μπορεί να συμβεί παραπάνω ?........... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 15:57]

(για να μην πω για το ελαφρύ εγκεφαλικό όταν δεις max 2.85V στο Vdimm...)

μπαααα... δεν νομίζω να είναι αυτό πρόβλημα για τον Γιώργο! :D

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να γινει και ενα thread με τα bugs των intel,να δουμε και την αλλη πλευρα.

γιατι κανεις δεν ειναι τελειος.και συγνωμη που θα το πω,εκανε ο Hipro5 αυτο το θεμα,ειναι σουπερ ντουπερ ηλεκτρονικος,του βγαζω το καπελο στην κυριολεξια,και χαιρομαι με τις κατασκευες και μοντ που κανει.αλλα ξερει απ εξω και ανεκατωτα τους Intel,δανειστηκε και πειραματιστηκε με AMD (ασχετα αν το multiplier bug ψαχνω ακομα να το βρω,λολ).δεν ξερω αν υπαρχει καποιος AMD φαν με τις ιδιες γνωσεις σαν του Hipro5 για να τον αντικρουσει.και πιστευω οτι μερικοι AMDακηδες δεν θα τον αντικρουσουν με τα bugs της Intel (Dark Side) γιατι νιωθουν μειονεκτηκα,αλλα που μπροστα στην Intel, οχι βεβαια,αλλα μπροστα στις γνωσεις του Hipro5.γι αυτο ας κανει και ενα review ο ιδιος και να θαψει τους Intel.να ειμαστε δικαιοι.

φιλικα MADKiller7 (AMD Rulezzzzz)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 20:27]

μπαααα... δεν νομίζω να είναι αυτό πρόβλημα για τον Γιώργο! :D

το μεγαλο lool της υποθεσης.

τελικα, η dfi, ειναι μια full modded μητρικη με εργοστασιακη εγγυηση;

ισως αυτο να ειναι η καλυτερη κουβεντα που εχει πει κανεις για τη dfi.

το θεμα δε νομιζω πως ειναι να θαψει ο χιπρος τους μεν ή τους δεν.

εκανε τα πρωτα του παιδικα, αγουρα βηματα σε μια καινουργια πλατφορμα, και οφειλουμε να τον βοηθησουμε οσο μπορουμε. φοβηθηκε, πικραθηκε, αλλα θα περασει την εφηβεια του κι αυτος οπως οι πιο πολλοι με πολλα σπυρακια, θα φυγουν ομως κι αυτα, θα γινεις αντρας επιτελους, και θα μας κανει ολους περηφανους.

(καποιος περασε μια κουραστικη μερα, ηπιε τα κρασια του, και ειναι ωρα να παει για υπνο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 00:10]

το θεμα δε νομιζω πως ειναι να θαψει ο χιπρος τους μεν ή τους δεν.

εκανε τα πρωτα του παιδικα, αγουρα βηματα σε μια καινουργια πλατφορμα, και οφειλουμε να τον βοηθησουμε οσο μπορουμε. φοβηθηκε, πικραθηκε, αλλα θα περασει την εφηβεια του κι αυτος οπως οι πιο πολλοι με πολλα σπυρακια, θα φυγουν ομως κι αυτα, θα γινεις αντρας επιτελους, και θα μας κανει ολους περηφανους.

(καποιος περασε μια κουραστικη μερα, ηπιε τα κρασια του, και ειναι ωρα να παει για υπνο)

ωραιος,αν ειναι να παει σε μια νεα πλατφορμα,τοτε να τον βοηθησουμε,να περασει την εφηβεια :devil: .

αφηστε την Dark Side (pain,anger,fear,hate)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

το μεγαλο lool της υποθεσης.

τελικα, η dfi, ειναι μια full modded μητρικη με εργοστασιακη εγγυηση;

ισως αυτο να ειναι η καλυτερη κουβεντα που εχει πει κανεις για τη dfi.

το θεμα δε νομιζω πως ειναι να θαψει ο χιπρος τους μεν ή τους δεν.

εκανε τα πρωτα του παιδικα, αγουρα βηματα σε μια καινουργια πλατφορμα, και οφειλουμε να τον βοηθησουμε οσο μπορουμε. φοβηθηκε, πικραθηκε, αλλα θα περασει την εφηβεια του κι αυτος οπως οι πιο πολλοι με πολλα σπυρακια, θα φυγουν ομως κι αυτα, θα γινεις αντρας επιτελους, και θα μας κανει ολους περηφανους.

(καποιος περασε μια κουραστικη μερα, ηπιε τα κρασια του, και ειναι ωρα να παει για υπνο)

βουρκωσα ... πραγματικα συγκινητηκο :cry: :cry:

Τωρα ο endu πρεπει να βαλει link στο sig του και να λεει "Η περιπετεια του μικρου Γιωργακη" :D

Link to comment
Share on other sites

MADKiller7, αν και οι τελεύταίοι 10-12 επεξεργαστές μου ήταν AMD, έχω να σου δώσω μια φιλική συμβουλή: το thread αυτό δημιουργήθηκε επειδή ένας χρήστης που ασχολείται *σε βάθος* εδώ και χρόνια με πλατφόρμες Intel έδειξε ενδιαφέρον να ασχοληθεί και να μάθει κάποια πράγματα για την άλλη μεριά και όχι όπως φαντάζεσαι, από έναν "Intelάκια που αποφάσησε να θάψει τους AMDάκηδες".

Μια και δεν στο ανέφερα νωρίτερα, "Καλως ήρθες στο TheLab", αλλά please, έχε σοβαρά υπ' όψην ότι δεν τρέφουμε ιδιαίτερης εκτίμησης στους fanboys, είτε από την "σκοτεινή", είτε από την "φωτεινή" πλευρά.

Και "AMD Rulez" θα πούμε κι εμείς, και "Intel rulez" θα πούμε, αλλά γενικώς προσπαθούμε να βρίσκουμε λύσεις σε προβλήματα όλων των μορφών και όλων των πλατφόρμων και όχι να κάνουμε threads για να θάψουμε την άλλη μεριά επειδή κάνανε αυτοί για μας.

Εν ολίγοις, χρειάζεσαι έναν καλύτερο λόγο από αυτόν που ανέφερες για να ξεκινήσεις το thread στο Intel Overclocking, το οποίο αν δεν διατυπωθεί καλύτερα, θα παραμείνει στην "Μαύρη τρύπα".

Φιλικά, Chosen.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.