Jump to content



Αγορά νέας κάρτας


Recommended Posts

Θέλω τα φώτα σας παίδες,έχω την R9 380X και μιας και αποφάσισα ν'αλλάξω κάρτα είμαι σε δίλλημα.Καταρχήν παίζω σε 1440p worl of tanks & armored warfare.
Κι επειδή κάνει σαν αεροπλάνο η R9 θέλω σχετικά ήσυχη κάρτα.
Vega 56 ή αυτήν?Ξέρω ότι η vega έχει καλύτερο future proof αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο την είδα λίγο φασαριόζικη και λίγο ζεστή
https://www.scan.co.uk/products/evga-geforce-gtx-1070-sc-gaming-acx-30-black-ed-8gb-gddr5-vr-ready-graphics-card-1920-core-1594mhz-g

Σβήστο tommy,δεν είδα το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το scan.co.uk τι φάση; Είναι σίγουρα με τους φόρους στα ~400€ και είναι αξιόπιστο; Γιατί η ίδια κάρτα στην EU.EVGA έχει 449€

 

Δεν έχω ακούσει την RX Vega 56, αλλά είναι reference με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Αν έχεις reference 380X, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να περιμένεις για κάποια σοβαρή custom υλοποίηση της Vega 56. Οι δύο κάρτες είναι στα ίδια πάνω-κάτω, από όσα έχω δει. Αν σε ενδιαφέρουν αποκλειστικά τα 2 αυτά παιχνίδια νομίζω ότι δεν έχει διαφορά το ποια κάρτα θα πάρεις. Δεν είναι δα και τα πιο απαιτητικά που υπάρχουν. Εκτός και αν είσαι με freesync οπότε έχεις κάποιο κέρδος από AMD κάρτα.

 

ΥΓ: Δοκίμασες να βάλεις fan curve μέσω του MSI Afterburner στην r9 380x μπας και μετριάσεις τον θόρυβο; (με κόστος ίσως τις θερμοκρασίες)

Link to comment
Share on other sites

Υλοποίηση της sapphire έχω,δοκίμασα και μετά από 1 ώρα άρχιζε το throtling από temps,όσο για το scan λένε όλοι τα καλύτερα,είδα κι εγώ διαφορές σε 2 υλοποιήσεις της evga 1070

με το συγκριτικό που έχουν και η μόνη δαιφορά ήταν στην ψύξη,στο backplate και στο ποσό φυσικά.
Freesync είναι η οθόνη μου αλλά δεν τρελλάθηκα(στα συγκεκριμένα παιχνίδια) οπότε δεν με χαλάει,σίγουρα όμως κάποια custom υλοποίηση της vega θα ανεβάσει το κασέ
 

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

Η black edition που κοιτάς είναι χωρίς backplate. Αν δε σε ενδιαφέρει το backplate, δε βλέπω διαφορές με τη δική μου (έχω την SC με το backplate). Ίδια ρολόγια βλέπω

Το scan.co έχει λάθος ρολόγια για την κάρτα που κοιτάς αλλά μικρό το κακό μάλλον.

 

Οι υπόλοιπες έχουν διαφορά στην ψύξη, στα ρολόγια, ελάχιστα στην εμφάνιση (έχουν RGB κάποιες ), και στην κατανάλωση. 

 

Νομίζω ότι ακόμη και με μία 1060 καλυμμένος θα ήσουν, αλλά 1070 ή rx56 θα είναι σίγουρα καλύτερες overall επιλογές (μπορεί να θέλεις να παίξεις και κάτι άλλο ας πούμε). 

 

Τι CPU/PSU έχεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kaby lake 7500 και τα χριστούγεννα θα πάω σε ryzen 1700,το backplate δεν μ'ενδιαφέρει,όσο για παιχνίδια θα τιμήσω το wolfenstein & call of duty τα καινούρια αλλά μόνο το σενάριο θα παίξω.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας freesync 2Κ οθόνη ακόμα και η 380Χ θα μπορεί να παίξει λογικά στο εύρος freesync της οθόνης σου αν ρίξεις λίγο τις λεπτομέρειες για δοκιμή ώστε να ανέβουν τα fps εκεί που πρέπει .

Δες το και να μας πεις αν παρατηρείς διαφορά.

Αν δεν καταλαβαίνεις διαφορά με πριν πάρε όποια είναι πιο οικονομική, αλλιώς πήγαινε στην Vega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Efialtis said:

Έχοντας freesync 2Κ οθόνη ακόμα και η 380Χ θα μπορεί να παίξει λογικά στο εύρος freesync της οθόνης σου αν ρίξεις λίγο τις λεπτομέρειες για δοκιμή ώστε να ανέβουν τα fps εκεί που πρέπει .

Δες το και να μας πεις αν παρατηρείς διαφορά.

Αν δεν καταλαβαίνεις διαφορά με πριν πάρε όποια είναι πιο οικονομική, αλλιώς πήγαινε στην Vega.

Στο wot από fps δεν έχω θέμα και έχει σχετικά χαμηλές γιατί μ'ενοχλούν οι πολλές λεπτομέρειες στο sniper mode ή τα πολλά εφέ.Το θέμα είναι πως βγήκε το παιχνίδι ήδη με το σημερινό update βαραίνει τα γραφικά.Όχι ότι δεν μπορεί ν'ανταπεξέλθει η 380 αλλά με το καλημέρα πηγαίνουν τα φουρφούρια στο θεό και λογικό είναι,πάλιωσε.Αν πω να τα ρίξω όπως είπα αρχίζει το throtling από θερμοκρασίες οπότε βαρέθηκα να παιδεύομαι.Τα έβγαλε τα ψωμιά της.Θα της βάλω noctua πάστα και θα φύγει σ'έναν πιτσιρικά να χαρεί κι αυτός λίγο.
Το δίλλημα είναι όπως είπα,vega 56 όπως βγήκαν με τσιμπημένες θερμοκρασίες και θόρυβο ή η evga που παρέθεσα;

Link to comment
Share on other sites

Το wolfenstein έτσι και αλλιώς μόνο σενάριο έχει :p 

 

Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο για να αλλάξεις τον 7500, οk , απλά θεωρώ ότι για αυτά που θες είναι υπέρ αρκετός. 

Το PSU σου είναι σούπερ (λουλούδι :p ), δεν έχεις ανάγκη! :) 

Εγώ λέω να πας όπου σε πάει η τσέπη σου, ειδικά αν με το Freesync δεν τρελαίνεσαι κιόλας ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος raziel έγραψε:

Ξέρω ότι η vega έχει καλύτερο future proof

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος raziel έγραψε:

Όχι ότι δεν μπορεί ν'ανταπεξέλθει η 380 αλλά με το καλημέρα πηγαίνουν τα φουρφούρια στο θεό και λογικό είναι,πάλιωσε

 

Οπως βλεπεις και μονος σου σε ιδιας κατηγοριας καρτες δεν υπαρχει καποια πιο future proof εταιρια εναντι καποιας αλλης. 

Αναμεσα σε vega 56 και gtx 1070 κι εγω θα πηγαινα σε οποια βρω σε μικροτερη τιμη αποφευγοντας reference υλοποιησεις. Με δεδομενο οτι εσυ ο ιδιος λες οτι δεν σε πολυκαιει το freesync και η χρηση αυτου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά,κατέληξα στην 1070 και αφήνει και μερικά ευρώ για καμιά πανσέτα :p.
Αν και μέχρι χθες ήμουν για vega όταν κοίταξα καλύτερα τα temps & noise σκιάχτηκα και μέχρι να βγουν οι custom ζήσε Μάη μου.
Tommy σε ryzen θα πάω λόγω cinema 4d

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.