Jump to content



copper shims σε desktop cpu


serpico75

Recommended Posts

Πρόκειται για αυτό το motherboard.

 

Έχω copper shims:

 

20 x 20 x 1.0 mm και
15 x 15 x 2.0 mm

 

Όπως βλέπετε, η διαφορά πάχους είναι διπλάσια.

 

Α. Έχω εγκαταστήσει shims σε laptop. Σε desktop CPU είναι η πρώτη φορά που θέλω να βάλω.
Ως προς τις διαστάσεις που δίνω, τί θα προτείνατε;
Η μητρική έχει AM3 socket, και, λόγω τού ότι δεν έχω ξαναεγκαταστήσει, δεν ξέρω μήπως ακόμη και
τα μικρότερα σε πάχος shims, με την πίεση, σπάσουν κάτι εκεί.

 

Β. Έχετε να προτείνατε κάποιο βίντεο youtube να ρίξω μιά ματιά, ή αν δεν είναι και τόσο απαραίτητο
το βίντεο, να μου πείτε 1-2 πράγματα που πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Να σε πάω εγώ ένα βήμα πιο πίσω;

Σε ποιο τσιπάκι σκέφτεσαι να βάλεις αυτό το πρόσθετο πλακάκι (shim) χαλκού;

Ένα που έχει ψύκτρα, αυτή ψύχει αποκλειστικά αυτό, οπότε η επαφή  του κρυστάλου και ψύκτρας  θα πρέπει να είναι καλή και αν δε με γελάνε τα μάτια μου, τα push-pins έχουν κάποιο ελατήριο.

Αυτό θα σου επιτρέψει πιθανά να βάλεις το πλακάκι από άποψη πάχους, αλλά αυτό δε σημαίνει αναγκαστικά ότι θα έχεις καλύτερη μεταφορά της θερμότητας!

Γιατί ναι μεν αυτό το ενδιάμεσο πλακάκι θα βελτιώσει την εγκάρσια διασπορά της θερμοκρασίας, αλλά παράλληλα για να μπει, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις δύο στρώσεις θερμοαγώγιμης πάστας! Και αυτό δεν είναι και ότι το καλύτερο.

Δεν ξέρω αν έχεις σηκώσει την ψύκτρα αυτή να δεις από κάτω ποια είναι η ποιότητα του πατήματος που έχει στον κρύσταλο και αν έχει χρησιμοποιηθεί εκεί κάποιο παχύ thermal pad (πράγμα που θα δικαιολογούσε το shim), ή έχουν θερμοαγώγιμη πάστα / κόλλα μικρού πάχους, οπότε για να δεις βελτίωση θα πρέπει να έχουν βάλει πολύ κακή πάστα !

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Seafalco said:

Σε ποιο τσιπάκι σκέφτεσαι να βάλεις αυτό το πρόσθετο πλακάκι (shim) χαλκού;

 

 

Στη cpu.

 

Το base bracket ήταν στερεωμένο στη μητρική αλλά όχι κομπλέ. Όταν λέω κομπλέ εννοώ αυτό:

29ys9dj.jpg

Αντί να πάει στο πίσω μέρος της μητρικής με βίδες η πλάτη

16k5lj9.jpg

είχαν στερεώσει από μπροστά μόνο τη βάση

azhtah.jpg

με πλαστικά standoffs:

k9upt3.jpg

Δεν ξέρω γιατί. Απ' ότι είδα, από πίσω, το διάκενο μεταξύ μητρικής και case πρέπει να χωράει. Άλλωστε, αυτά όλα κατασκευάζονται με βάση κάποιους κανόνες, που αφορούν σε μεγέθη. Οπότε, γιατί;;;; Ένα αυτό το ρώτημα.

 

Η ψύκτρα τού υπολογιστή είναι AVC. Επάνω γράφει:

 

Z7UH40Q001
4010

 

Είναι αυτή εδώ:

http://www.cwc-group.com/z7uh40q001.html

 

Το ένα από τα δύο αυτάκια τού bracket είχε σπάσει (όχι αυτό απ' τη μεριά τού μοχλού),

2cyo8iw.jpg

με αποτέλεσμα η ψύκτρα να βρίσκεται στον αέρα (να μην εφάπτεται με CPU).
Αυτή είναι η μεγαλύτερη απορία που έχω, και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πώς γίνεται να λειτουργεί κανονικά ο υπολογιστής 5 περίπου χρόνια τώρα, και ξαφνικά να σπάσει το ένα από τα δύο αυτάκια;;; (υπολογιστής δεν μετακινήθηκε ούτε μπήκε ανθρώπινο χέρι).

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά έχουν περίεργη συμπεριφορά στο χρόνο!

Μπορεί η θέρμανση προοδευτικά να ελάττωσε την ανθεκτικότητα του γάτζου και αυτός να έσπασε!

Η σωστή λύση είναι η αντικατάσταση της βάσης με νέα και η κανονική τοποθέτηση της ψύκτρας χωρίς shim!

Σε κανονική εγκατάσταση δεν υπάρχει κανένας λόγος για χρήση shim, μόνο κακό θα κάνει !

Δες από άλλες μητρικές την σωστή εγκατάσταση του CPU back plate και της βάσης που μπαίνει από τη πάνω μεριά.

Αν έχει σπάσει το αυτάκι από το κομμάτι που πάει στην πλευρά των εξαρτημάτων πρέπει να βρεις κάποιο άλλο.

Το γιατί δεν είχαν βάλει το CPU back plate δεν ξέρω να σου πω, αλλά αυτό κανονικά πρέπει να υπάρχει standard.

Τα πλαστικά push pins (και όχι stand offs) μπορούν ενδεχομένως να κρατήσουν το πάνω μέρος στη θέση του, αλλά δεν του εξασφαλίζουν την στιβαρότητα της στήριξης που χρειάζεται και το γεγονός ότι έσπασε το αυτάκι δεν αποκλείεται να οφείλεται σε παραμόρφωση λόγω κακής στήριξης!

Πρέπει να κάνεις την κλασική στήριξη με βίδες για να έχεις την απαραίτητη στιβαρότητα και την σωστή πίεση της ψύκτρας επάνω στο CPU heat spreader.

Συνεπώς αντικαθιστάς το σπασμένο bracket και . . .

 

 

Το όλο σύστημα στήριξης είναι πολύ πιθανό να το βρείς και από καμιά παλιά μητρική, αλλιώς . . . 

 

https://www.amazon.com/gp/product/B0071RT73G/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i2?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=desktop-1&pf_rd_r=1VYWVMEY1FJRM2PMS25H&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=1970559082&pf_rd_i=desktop

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ( για να μαθαίνουμε κιόλας):

 

α. Εκτός amazon ( που δεν έχω φυσικά κάτι μαζί του ) από ebay  κάτι σαν το παρακάτω δεν θα το συστήνατε;

 

https://m.ebay.co.uk/itm/Hot-CPU-Cooling-Retention-Base-Bracket-For-AMD-Socket-AM3-AM2-AM2-AM3-940-JD-/122633216959?hash=item1c8d8263bf%3Ag%3AM7cAAOSwZJBX~22g&_trkparms=pageci%3Af9371bc8-9c7e-11e7-bd00-74dbd1801ebc%7Cparentrq%3A956cb09015e0a9e2af5e17b4ffe95498%7Ciid%3A12;

 

β. Το συγκεκριμένο ebay item, στην περιγραφή γράφει μόνο base, Στη φωτογραφία όμως δείχνει πλήρες σύστημα (base+back plate+screws). Ποιό είναι σωστό;

 

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Το link ήταν απλά ενδεικτικό !

Αυτό που έβαλες εσύ, λογικά είναι ότι δείχνει η φωτογραφία! 

Από την άλλη μεριά, βλέπω το ίδιο με αρκετά περισσότερα χρήματα

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Cooling-Retention-Bracket-for-AMD-CPU-Socket-AM3-AM3-AM2-AM2-940/252099649184?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D46150%26meid%3Dc3f2412c5a2e4294b56d21443bdd065d%26pid%3D100623%26rk%3D3%26rkt%3D6%26mehot%3Dag%26sd%3D122633216959&_trksid=p2047675.c100623.m-1

Και κάποια που είναι και το λένε!

http://www.ebay.com/itm/AMD-CPU-Fan-Bracket-Base-for-AM3-socket-with-Back-Plate-and-Four-Screws-/192236505513?_trksid=p2349526.m2548.l4275

 

Θέλει λίγο προσοχή γιατί υπάρχουν μητρικές που το CPU back plate είναι ήδη εγκαταστημένο στη μητρική, οπότε χρειάζεσαι μόνο το κομμάτι που είναι από πάνω!

Καλό θα ήταν να πας σε κάτι που σίγουρα το λέει, και όχι σε κάτι που δεν το λέει ρητά!

Για να μη μπλέξεις σε τίποτε "δικαιολογίες" του τύπου "Οι φωτογραφίες ήταν ενδεικτικές! "

 

Από την άλλη μεριά δεν μπορώ να πως ότι έχω και κάποια ιδιαίτερη πείρα από τα συγκεκριμένα, οπότε περίμενε και τη γνώμη των άλλων παιδιών ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις μια ζήτηση στα φόρα  μήπως έχει κανένας κανένα retention bracket από καμία χαλασμένη/καμμένη μητρική;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζεσαι shims, συνήθως τα shims μαζί με θερμοαγώγιμη πάνω/κάτω αντικαθιστούν τα thermal pads σε  laptop.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.