Jump to content



Αναβαθμιση apu fm1 για league of legends


liangour

Recommended Posts

Το σύστημα είναι 

amd e2 3200 (2πύρηνος 2,4ghz 65w)

pegatron corporation 2acf (p0) μητρική

4gb ram

 

Με αναβάθμιση σε κάποιον a8 (6550d)της σειράς fm1, θα μπορεί να παίξει lol ικανοποιητικά με την ενσωματωμένη igpu;

Αποκλείω κάποιον της σειράς a6 λόγω χειρότερης igpu (6530d) 

Άρα σαν επιλογές έχω τους:

a8 3800 (4c 2.4/2.7ghz 65w)

a8 3850 (4c 2.9ghz 100w) 

a8 3870k (4c 3ghz 100w) 

 

O 3870k δεν έχει και πολύ νόημα σαν ξεκλείδωτος καθώς η μητρική δε νομίζω να μπορεί να ανεβάσει συχνότητα.

Το άλλο που με προβληματίζει είναι τα 35w διαφορά και δεν ξέρω πώς θα ανταπεξέλθει θερμικά το σύστημα.

Για αλλαγή ψύκτρας ούτε λόγος καθώς αυξάνεται το κόστος και δεν έχει νόημα για τέτοιο μηχάνημα.

Και οι τρεις a8 κυμαίνονται στα 25€ στο ebay χωρίς ψύκτρα. Στην ελληνική αγορά μεταχειρισμένοι είτε δεν υπάρχουν σκέτοι είτε είναι ανούσια ακριβοί.

 

Ποιον από τους τρείς προτείνετε;

Θα μπορούν να σηκώσουν lol σε fullHD ή τσάμπα ο κόπος;

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

Ως επεξεργαστής, ο οποιοσδήποτε quad φαίνεται να είναι αρκετός, ως κάρτα γραφικών όχι. Τζάμπα ο κόπος.

League of Legends System Requirements | Can I Run League of Legends PC requirements

 

Οπότε σε quad και αν θέλεις να μείνεις στο FM1 λόγω οικονομικής στενότητας, ο QTY 1x AMD A6-3650 2.6 GHz Quad-Core ίσως να ψιλό αξίζει ή ο QTY 1x AMD A6-3620 2.2 GHz Quad-Core για χαμηλότερη κατανάλωση και τα 10€ που θα εξοικονομήσεις να πάνε αναγκαστικά σε ξεχωριστή μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών. Θα χρειαστεί σε αυτή τη περίπτωση να κάνεις υπομονή πάντως και να περιμένεις να σκάσει κάτι καλό στις αγγελίες, κάπου στα 20-30€, για να καλυφθείς και στο θέμα της κάρτας. Βέβαια παλιές δυνατές - για την εποχή τους - κάρτες, θα απαιτούν και ένα τροφοδοτικό της προκοπής. Αν το τροφοδοτικό σου είναι χάλια, πολύ περισσότερο αν δεν διαθέτει PCIe 6pin ή 9pin καλώδιο, τότε κοιτάς μόνο μικρές κάρτες με TDP έως 75W.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά πήρα το 3870 ο οποίος μάλλον δεν είναι συμβατός με τη μητρική καθώς βλέπω μόνο δυο πυρήνες.

Δε βρήκα κάποια ρύθμιση στο bios σχετικά με αριθμό πυρήνων.

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει ο επεξεργαστης;

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις την λύση, χωρίς μια δεύτερη μητρική για να δοκιμάσεις τον επεξεργαστή.  Οπότε απλά ψάχνεις στο google για περιπτώσεις FM1 quad που η μητρική τον βλέπει ως dual. Από την στιγμή που δεν τον αναφέρει στους υποστηριζόμενους πάντως, ίσως η μητρική να κάνει disable δύο πυρήνες ώστε να ρίξει την κατανάλωση του, αν και μου φαίνεται πολύ χοντρό (θα είχε περισσότερη ίσως λογική να τον παίζει σε χαμηλότερες συχνότητες και ρεύματα).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.