Jump to content



Raid 1 πρώτη φορά


Recommended Posts

Από χθες ο ένας δίσκος έβγαλε raw read error. Είναι ένας SAMSUNG HD204UI 2TB, χωρισμένος σε 2 διαμερίσματα, ένα διαμέρισμα για torrent και ένα για αποθήκη. Για 2η αποθήκη έχω και έναν WD RED 3TB NAS, και αυτός σε 2 διαμερίσματα.

Θέλω τώρα να δοκιμάσω Raid 1 με την αγορά 2ου WD RED 3TB NAS αλλά να μην φορμάρω τον παλιό ή να αλλάξω τα partitions.

Γίνεται απλά να τον προσθέσω και να γίνει ίδιος, ίσως με Acronis True Image?

Αξίζει το Raid 1 για torrent/αποθήκη?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jax7480 said:

 Πες λίγο μητρική και συνδεσμολογία του δισκου (εννοώ αν είναι επάνω στον native controller του chipset).

 

Όλοι είναι πάνω σε απλές SATA θύρες. Η μητρική είναι η P6T6 WS Revolution.

Γράφει ότι έχει 2 θύρες πάνω σε JMicron controller.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, jax7480 said:

Εσύ είναι το θέμα που έχεις συνδεδεμένα τα drives. Αν είναι επάνω στον ICHxR τότε το πιο πιθανό είναι πως γίνεται μέσα από το software του controller.

 

Πάνω στον ICH10R είναι. Στο IRST δεν έχει καμία επιλογή, μόνο το status των δίσκων δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jax7480 said:

Παίζει η έκδοση του IRST να μην σε αφήνει να το κάνεις. Είναι το boot drive σου αυτό;

 

 

 

Όχι, boot drive είναι ένας Samsung 830.

IRST δεν έχω τον τελευταίο γιατί μου δημιουργούσε προβλήματα με τον WD

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξεις το version ούτε θα βάλεις άλλον driver.

Απλά ρωτάω. Αν δεν είναι το boot drive σου τότε λογικά θα μπορεί να το κάνει RAID1 αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Δεν το έχω κάνει ποτέ. Ποια έκδοση IRST έχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και λογικά για να μπορέσεις να γυρίσεις δύο drives σε RAID1 θα πρέπει και ο controller από το BIOS να μπεί σε RAID mode αν τώρα είναι σε AHCI.

Όταν θα το κάνεις όμως αυτό, θα πρέπει από πριν να αλλάξεις το κλειδί στην registry ώστε να χρησιμοποιήσει τον RAID driver και όχι τον AHCI ώστε να κάνουν boot τα Windows.

 

Μετά την αλλαγή που αναφέρω παραπάνω, θα σου εμφανίσει τι επιλογές έχεις για RAID. Τώρα βλέπει AHCI το πρόγραμμα οπότε δεν σου δίνει τίποτα από επιλογές.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jax7480 said:

Επίσης και λογικά για να μπορέσεις να γυρίσεις δύο drives σε RAID1 θα πρέπει και ο controller από το BIOS να μπεί σε RAID mode αν τώρα είναι σε AHCI.

Όταν θα το κάνεις όμως αυτό, θα πρέπει από πριν να αλλάξεις το κλειδί στην registry ώστε να χρησιμοποιήσει τον RAID driver και όχι τον AHCI ώστε να κάνουν boot τα Windows.

 

 

Ότι λέει εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό:

 

  1. Exit all Windows-based programs.
  2. Press [Win] + R or take the RUN option from the start menu.
  3. Now type regedit there and press Enter Key to open up the Registry Editor Window.
  4. If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.
  5. Locate and then click the following registry subkeys:
    Code:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\msahci
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStorV
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStor
  6. In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.
  7. In the Value data box, type 0 [3 is default], and then click OK.
  8. On the File menu, click Exit to close Registry Editor.
  9. Restart your computer
  10. Go to UEFI/BIOS and enable RAID, Save & Reboot
  11. Another restart will be required to finish the driver installation.
    Note: If you have an AMD systems you may need to look here too:http://superuser.com/questions/300035/how-to-install-amd-raid-driver-after-windows-installation

 

 

Απλά να ξέρεις πως καλό θα είναι:

 

1). Αποσύνδεσε όλα τα drives από το μηχάνημα εκτός του SSD.

2). Αν δεν δουλέψει, έχε κάποια εναλλακτική (π.χ. image των windows όπως είναι τώρα για restore) γιατί αν γίνει στραβή και δεν δουλέψει, δεν θα ξαναμπείς windows.

ή φορμάτ ή restore από image. Νομίζω και Windows system restore να έχεις κάνει θα δουλέψει.

3) Αν δουλέψει, σύνδεσε πάλι τα drives που αποσύνδεσες αφού ξαναπεράσεις το IRST (ίδια έκδοση).

 

 

Ενημερώνω απλά πως δεν το έχω ξανακάνει οπότε πάρε τα μέτρα σου για να μην στήνεις windows Κυριακάτικα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, jax7480 said:

Ναι, αυτό:

 

  1. Exit all Windows-based programs.
  2. Press [Win] + R or take the RUN option from the start menu.
  3. Now type regedit there and press Enter Key to open up the Registry Editor Window.
  4. If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.
  5. Locate and then click the following registry subkeys:
    Code:
    
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\msahci
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStorV
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStor
  6. In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.
  7. In the Value data box, type 0 [3 is default], and then click OK.
  8. On the File menu, click Exit to close Registry Editor.
  9. Restart your computer
  10. Go to UEFI/BIOS and enable RAID, Save & Reboot
  11. Another restart will be required to finish the driver installation.
    Note: If you have an AMD systems you may need to look here too:http://superuser.com/questions/300035/how-to-install-amd-raid-driver-after-windows-installation

 

 

Απλά να ξέρεις πως καλό θα είναι:

 

1). Αποσύνδεσε όλα τα drives από το μηχάνημα εκτός του SSD.

2). Αν δεν δουλέψει, έχε κάποια εναλλακτική (π.χ. image των windows όπως είναι τώρα για restore) γιατί αν γίνει στραβή και δεν δουλέψει, δεν θα ξαναμπείς windows.

ή φορμάτ ή restore από image. Νομίζω και Windows system restore να έχεις κάνει θα δουλέψει.

3) Αν δουλέψει, σύνδεσε πάλι τα drives που αποσύνδεσες αφού ξαναπεράσεις το IRST (ίδια έκδοση).

 

 

 

Το αφήνω εδώ μέχρι να παραλάβω. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν, ο δίσκος ( SAMSUNG HD204UI 2TB ) που έχει βγάλει το RAW READ ERROR RATE = 1 συνεχίζει να ζει σαν κατεβαστήρι. Του κάνω καθημερινό backup βέβαια.

Ο WD RED 3TB πιάνει σκόνη στο ράφι...

Παίζει να είναι λάθος ένδειξη του SMART?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 9/24/2017 at 9:01 AM, hurin said:

Από χθες ο ένας δίσκος έβγαλε raw read error. Είναι ένας SAMSUNG HD204UI 2TB, χωρισμένος σε 2 διαμερίσματα, ένα διαμέρισμα για torrent και ένα για αποθήκη. Για 2η αποθήκη έχω και έναν WD RED 3TB NAS, και αυτός σε 2 διαμερίσματα.

Θέλω τώρα να δοκιμάσω Raid 1 με την αγορά 2ου WD RED 3TB NAS αλλά να μην φορμάρω τον παλιό ή να αλλάξω τα partitions.

Γίνεται απλά να τον προσθέσω και να γίνει ίδιος, ίσως με Acronis True Image?

Αξίζει το Raid 1 για torrent/αποθήκη?

 

 

O Samsung συνεχίζει ακάθεκτος, με 2557 μέρες λειτουργίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεκίνησε να κρασάρει το σύστημα σε video encoding, να αργεί να ανοίξει φακέλους με πολλά αρχεία, το crystaldiskmark είναι στα τάρταρα, ήρθε το τέλος του...

 

Untitled1.thumb.png.37b82792b9c01356db1a299832eb1d3f.png

 

 

Ποιον προτείνετε για αντικαταστάτη, για αποθήκη - video encoding;

Έγινε επεξεργασία από hurin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.