Jump to content



Πρόβλημα boot


Recommended Posts

Αν και τα corsair cs δεν έχουν τα μύρια προβλήματα των cx (εννοείται δε φτιάχνονται από την Corsair, αλλά από την ChannelWell),

δε θα τα πρότεινα όταν με αυτά τα λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/4184620/CoolerMaster-G650M.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/10885435/EVGA-650-BQ-Power-Supply-EU.html

ή αν θες να εξαντλήσεις το budget

https://www.skroutz.gr/s/7958374/EVGA-SuperNOVA-650-GQ-v2.html

 

Τα RM είναι πολύ καλή σειρά, αλλά ξεφεύγεις σε τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή δεδομένων.
Ακύρωσα τη παραγγελία γιατι ο μάστορας μου είπε οτι θέλει τροφοδοτικό μητρική πλακέτα και επεξεργαστή.
Βραχυκύκλωσαν ολα λεει,δυστυχώς παει πονηρά το μυαλό μου αλλα δεν αλλάζει τιποτα.
Θα πάρω τη μονάδα να παω σε μια μεγάλη αλυσίδα service να μου τον ελέγξουν εξαρχής και να παραγγείλω τα εξαρτήματα να μου τα αντικαταστήσουν οι ίδιοι.

Σύμφωνα με το μάστορα λοιπόν,ώστε να ειμαι ετοιμος εχω κάποιες ερωτήσεις.

Πρέπει να αγοράσω συγκεκριμένη μητρική με συγκεκριμένο επεξεργαστή ώστε να μπαίνουν οι RAM και η κάρτα γραφικών;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kotsosre έγραψε:

Πρέπει να αγοράσω συγκεκριμένη μητρική με συγκεκριμένο επεξεργαστή ώστε να μπαίνουν οι RAM και η κάρτα γραφικών;

 

Αν δε γράψεις από τι αποτελείται το σύστημά σου, καταλαβαίνεις οτί δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς, έτσι;

Σε είχα ρωτήσει κιόλας 2(!) φορές στην προηγούμενη σελίδα, και απάντηση δεν πήρα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά εχω πολυ τρέξιμο και προσπερνάω κάποια πράγματα.
Δεν θελω να τα γράψω απ' εξω και λαθος.
Σημερα θα πάρω φωτογραφίες και θα γράψω ακριβώς αυτα που εχω πάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς τον "μάστορα"?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk


Ξύνεις πληγές,προτιμώ την άλλη φορα να κανω 500 € ζημιά αλλα,μόνος μου.

Κανω το μάστορα,το μηχανικό,τον οικοδόμο,τον υδραυλικό,τον ηλεκτρολόγο.
Όπως και οι πιο πολλοί απο εμας,πιστευω.

Οτι μπορώ περισσότερο ώστε να μην στηρίζομαι σε τρίτους.
Δυστυχώς κάποιες σοβαρές καταστάσεις με εχουν ωθήσει στην έλλειψη εμπιστοσύνης και δεν συζητάμε για οικονομικό θεμα όπως πχ ενας υπολογιστής.
Πιστευω καταλαβαίνετε.

Εχω ξεφυγει απο το θεμα απλα έγραψα λίγα λόγια για την παρορμητικότητά μου στα γραπτά κείμενα και στις ερωτήσεις μου,που πολλοί απο εσάς ίσως παρεξηγήσετε και πολυ σωστά.

Εχω έλλειψη χρόνου με βασικές γνώσεις σε υπολογιστές που εχουν αποκτηθεί ανα τον καιρό...και προς το παρόν σας μεταφέρω τη σύγχυση μου.
Σε λίγες ώρες θα πάρω φωτογραφίες το κουτί και θα γράψω τι εχει πάνω.

Ευχαριστώ.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά γενικότερα καλό είναι να μην κάνεις τον μάστορα παντού γιατί θα τα πληρώσεις διπλά κάποιες φορές. Στο θέμα σου,  επειδή είχα παρόμοιο θέμα και πάλευα μέρες να το φτιάξω μόνος μου χωρίς αποτέλεσμα και με πολύ χαμένο χρόνο, το πήγα σε γνωστό και έλεγξε χώρια μητρική, μνήμες , επεξεργαστή και τροφοδοτικό σε μηχάνημα δικό του. Οπότε δώσε πληροφορίες σε ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι να βρεις καλό τεχνικό να σου προτείνουν κανέναν να σε εξυπηρετήσει γιατί το θέμα σου θα γεμίσει ποστ χωρίς αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπορείς να το κάνεις, αγόρασε ένα τροφοδοτικό και κούμπωσέ το.

Τότε θα δεις αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα.

Απλά κάνε τη χάρη στο μηχάνημά σου και μείνε μακριά από λύσεις τύπου Τούβλο-Χ.

Είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις, παντελώς αναξιόπιστα.

 

πριν 14 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

γιατί το θέμα σου θα γεμίσει ποστ χωρίς αποτέλεσμα. 

Αν βρει τη λύση στο πρόβλημά του, γιατί θα είναι χωρίς αποτέλεσμα;

Αυτός δεν είναι ο σκοπός τέτοιων νημάτων, άλλωστε;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Αν βρει τη λύση στο πρόβλημά του, γιατί θα είναι χωρίς αποτέλεσμα;

Αυτός δεν είναι ο σκοπός τέτοιων νημάτων, άλλωστε;

Αυτός είναι ο σκοπός αλλά αν το αποτέλεσμα έρθει μετά από πολύ χρόνο και χρήματα τα οποία ξοδεύτηκαν μέχρι να βρει τι έφταιγε.....

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα.

 

Αν το πρόβλημα είναι το τροφοδοτικό θα εξοικονομήσει και χρόνο, αντί να ανεβοκατεβάζει το pc στο service,

και χρήμα, τα 30-40-50€ που θα του πάρει ο "μάστορας" να το τοποθετήσει και να τσεκάρει το σύστημα.

Αφού είπε οτί έλυσε και έδεσε μόνος του ολόκληρο το σύστημα, υποθέτω οτι μπορεί να αντικαταστήσει το τροφοδοτικό.

 

Μου φαίνεται λίγο ύποπτο με format που έκανε ο ίδιος να κατάφερε να κάψει παράλληλα psu, cpu & mobo...

Αυτό για να έγινε πρέπει να έγινε spike στην τροφοδοσία μέσω υπέρτασης, που σε τέτοια περίπτωση,

αν θέλουμε να πιστέψουμε τον "μάστορα"* δηλαδή, ο υπεύθυνος είναι αποκλειστικά το Tublo-X psu και οι προστασίες που θα έπρεπε να έχει.

 

 

*"Μάστορας" σε εισαγωγικά, γιατί από συνοικιακούς τύπους του είδους, όπως φαντάζομαι οτι είναι, έχω δει και ακούσει τα χειρότερα εγκλήματα σε υπολογιστές,

ειδικά σε πελάτες που δεν σκαμπάζουν και πολλά, σε μικρά παιδιά ή σε νοικοκυρές...

O συγκεκριμένος μπορεί να είναι legit βέβαια, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο δεύτερος μάστορας (που είναι και σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών ειδών) μου είπε ότι έχει κάψει τη μητρική μόνο.

 

Θα αναλάβει αυτός την τοποθέτηση των εξαρτημάτων μιας και τα έχουμε συμφωνήσει.

 

Το δίλλημα είναι σε αυτή την περίπτωση:

1) βρίσκω από το eBay μια μητρική με ίδια socket,αγοράζω και τη βάζω πάνω με τον ίδιο επεξεργαστή και ίδιες Ram

 

2) φτιάχνω καινούριο σύστημα μητρικής-επεξεργαστή και Ram προσπαθώντας να πουλήσω τις Ram και τον επεξεργαστή που φαίνονται να μην έχουν ζημιά.

 

Εχουμε ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

 

Στη μητρική αυτή κουμπώνει ο επεξεργαστής που έχω είδη,η ram,οι μνήμες και η κάρτα γραφικών;

 

Αν ναι,έκανα την αγορά σήμερα κ είμαι πολύ χαρούμενος.

 

μακαρι να μπορούσα να πουλήσω όλο το σύστημα που έχω φτιάξει σε μια σωστή τιμή ώστε να φτιάξω κάτι καινούριο αλλά δεν θέλω να μπαίνω στο κόπο να πουλάω τα μεταχειρισμένα.

 

απο Ηράκλειο Κρήτης είμαι για κάποιον που ρώτησε.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα και βλέπουμε.

Αμα ήμουν σίγουρος ότι κάνει και δεν έχουν πρόβλημα τα υπόλοιπα θα ήθελα κάτι καλύτερο.

 

ποση διαφορά έχει μια μητρική πλακέτα με την άλλη;

Ο επεξεργαστής και οι κάρτες δεν καθορίζουν την ταχύτητα;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις καμία διαφορά αν σεταριστεί σωστά με τους Drivers της. Η μητρική είναι το μέσο επικοινωνίας των υπόλοιπων συστημάτων του υπολογιστή. Διαφορές έχουν στις ταχύτητες επικοινωνίας των συστημάτων και στα υλικά και chipset που είναι κατασκευασμένες. Πχ πόσες μνήμες δέχεται, πόσες θύρες sata έχει, πόσες θέσεις για κάρτες γραφικών έχει και με τη ταχύτητα τις συνδυάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.