Jump to content



Πρόβλημα boot


Recommended Posts

Καλησπέρα,τις τελευταίες μερες προσπαθούσα να βαλω τα Windows 10 Pro Και μου δημιουργήθηκαν αρκετά προβλήματα.

Πρώτο πρόβλημα είναι ότι μετά που έκανα το format δεν μπορούσε ο υπολογιςτής να κάνει boot στα Windows.

Συνέχεια αποτύγχανε.

Δεύτερο πρόβλημα είναι ότι ενώ δεν έχω καταφέρει να κάνω boot στα Windows ξαφνικά ο υπολογιστής δεν ανοίγει όπως πρέπει.

Σκέφτομαι ότι είναι πρόβλημα της μητρικής πλακέτας.

Πατάω να ανοίξει ο υπολογιστής και σβήνει αμεςως,τη δεύτερη φορα το ιδιο,την Τρίτη ακούγεται το μπιπ,δεν φτάνει ουτε στο αρχικό boot log για να μπω στα bios...και κλείνει.

 

Έβγαλα την csmos μπαταρία μήπως αλλάξει κατι,τον έλυσα όλο και τον έδεσα ξανα,τιποτα.

 

Καμία ιδέα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα δω στο σπίτι.
Λες να ειναι τροφοδοτικό;
Τωρα που το σκευτομαι πολυ πιθανόν.
Ειχα εστιάσει σε error του bios αλλα αμα βγει η μπαταρία λιθίου δεν επρεπε να κανει default settings και να ανοίγει;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου βραχυκυκλώνει τότε, καμία σχέση με Windows. 
 

Ξεκίνα και κοίτα αν έχουν κουμπωθεί όλα σωστά, μνήμες, CPU και αν έχεις λασκαρισμένη βίδα στην μητρική και σου προκαλεί βραχυκύκλωμα λόγο απόσταστης βλιδας μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Ολα εχουν κουμπώσει σωστά γιατι τα έβγαλα και τα έβαλα ξανα.
Τι μπορεί να βραχυκυκλώνει;
Ξαφνικά μετά τα φορματ μου το κανει αυτο.
Ίσως όντως βραχυκυκλώνει και ειναι τυχαίο,δεν παει ομως το μυαλό μου σε κατι συγκεκριμένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα μου δινει την εντύπωση οτι ειναι λογισμικό θεμα κ όχι hardware.
Ανοίγει,σβήνει με τη μια,ξανα το ίδια,την Τρίτη ομως παει να κανει boot κανονικά και κλείνει πριν αρχίσουν τα logs.
Κανονικά θα επρεπε ξα σβήνει με τη μια αν ήταν τροφοδοτικό.
Ή όχι;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό μυρίζει. Κλασική περίπτωση τα συμπτώματα. Τα άλλα που ψάχνεις είναι ψιλοί στα άχυρα αν δεν δοκιμάσεις με άλλο τροφοδοτικό....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk




Μακάρι να ειναι τροφοδοτικό.
Θα κανω μια δοκιμή με αλλο και θα επανέλθω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Άρα με ολα τα παραπάνω κριτήρια κατέληξα εδω
7fee4d629dc2f482aae5ef1890c7f2d3.jpg&key=634f6ed77e449d35c4f5664f0b679b9b734c098564606c4772f551accb06b8b8
3d9c12523282759674c35addad0b202f.jpg&key=ae26571df0f3dddd17c47df7f4c969cd2bcc18eb7c619b347b2cc8c4da102568


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Μια χαρά το τροφοδοτικό. Εγώ πάντως θα έδινα 110 και θα έπαιρνα το 650αρι της σειράς RM. https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650X.html

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.