Jump to content



Αγορά router για wake on lan


CROESUS

Recommended Posts

Καλημέρα στην κοινότητα,

Παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας. Χρειάζομαι ένα modem-router, το oποίο θα μπορεί να κάνει wake on lan. Προκειμένου να είναι εφικτό το wol, πρέπει ο router να διαθέτει διαχείριση arp table ή binding. Έχω βρει τα δύο αυτά router, https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/asyrmata-diktyaka-proionta/wireless-routers/wireless-router-tp-link-td-w9977-v1 https://www.skroutz.gr/s/7485792/TP-LINK-Archer-D20-v1.html?from=recommendations#reviews [με τιμές όσο γίνεται πιο προσιτές] τα οποία νομίζω ότι κάνουν αυτό που ζητάω. Εκείνο όμως, που δεν γνωρίζω και αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει, είναι στην περίπτωση επανεκκίνησης του router, αυτός κρατάει τις ρυθμίσεις του arp table ή τις χάνει?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μηχανήματα που είναι σε δίκτυο έχουν arp table. Επίσης όλα τα μηχανήματα χάνουν το arp table όταν κάνουν επανεκκίνηση και σβήνουν arp entries που δε δίνουν σημεία ζωής μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

Αλλά το arp table δε σχετίζεται με το WoL. To arp table είναι ένας πίνακας αντιστοιχίας mac address με IP. To WoL δουλεύει στο layer 2, δε χρησιμοποιεί IP που είναι στο layer 3.

Είναι ζητούμενο από μία κάρτα δικτύου που υποστηρίζει WoL να μένει αναμμένη και να περιμένει για broadcast του magic packet που θα περιέχει τη mac address της κάρτας δικτύου του υπολογιστή που θέλεις να ενεργοποιήσεις. Συνήθως μπαίνεις στο web interface του router σου από το internet και εκεί επιλέγεις να στείλεις το WoL magic packet στον υπολογιστή που θέλεις να ξεκινήσεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Στατικες ΙΡ εσωτερικα

2. Κανεις Port forwarding καποιοες εξωτερικες ports στην 9 εσωτερικη της συσκευης.

(3) Εαν δεν εχεις στατικη εξωτερικη ΙΡ, ρυθμιζεις κατι μεσω no-ip.com η καποιο αναλογο

 

 

πχ 

 

Ας πουμε ενα pc εχει καρφωτη την 192.168.1.10 

κανεις ενα Port forward  919  (τυχαιο νουμερο)  απο το Internet στην 192.168.1.10  : 9 

 

To προγραμμα σου θα στειλει το magic packet στην 919 --> 9 στο μηχανημα σου και θα αναψει.

 

Το εχω κανει και δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πρώτα απ' όλα και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις.

@trendy 

Η κάρτα του δικτύου του server [hp microserver] έχει πάντα ρεύμα, για να μπορεί να δεχθεί το magic packet, για να ανάψει ο υπολογιστής. Έχω ήδη κάνει port forward κάποιες πόρτες στο router, που έχουν αντιστοιχηθεί με την ip του server. Εκείνο που κάνεις με το arp table, είναι να αντιστοιχίσεις την mac adress του router με την ip του, έτσι ώστε το magic packet, που στέλνεις να ξέρει ποιον υπολογιστή θέλεις να ξεκινήσεις. Μέχρι τώρα το έκανα αυτό, και δούλευε άψογα με έναν tplink 8960N, o οποίος πέραν του ότι μου κάηκε, όταν έκανες restart, έχανε την αντιστοίχιση αυτή, η οποία γινόταν μέσω telnet, μια και ο συγκεκριμένος δεν έχει στο web interface του, ανάλογο μενού. Γνωρίζω ότι κάποια μοντέλα, της tplink, αρκετά ακριβότερα έχουν τη δυνατότητα που ψάχνω,απλά υπέθεσα ότι μπορώ να κάνω το ίδιο και με φθηνότερα, αφού το μενού είναι ίδιο.

 

@YDinopoulos

Αυτά που μου γράφετε, τα χρησιμοποιώ ήδη, αν όμως βρίσκεστε πχ σε άλλη πόλη και θέλετε να "ξυπνήσετε" τον υπολογιστή, που έχετε στο γραφείο σας, τότε δεν αρκεί μόνο αυτό που περιγράφετε, αλλά όπως αναφέρω και παραπάνω, πρέπει να γίνει αντιστοίχιση της ip του υπολογιστή με την mac adress του, πάνω στο router.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, προσπαθούσα, για αρκετό διάστημα να κάνω κάτι ανάλογο, αλλά δεν κατάφερα απολύτως τίποτα, μόνο με το τρόπο που περιγράφω παραπάνω, κατάφερα να δουλέψει σωστά το wol. Θα δοκιμάσω το απόγευμα, αυτό που μου προτείνετε και θα ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα, εχω ενα Asus rt-ac68u και πανω του διαφορα pc. Μπαινω απο οπουδηποτε στο χχχχ.asuscomm.com:port και ξυπναω το pc σαν να ημουν στο τοπικο δικτυο. Problem solved...

Link to comment
Share on other sites

@icy20

Καλησπέρα, αυτό που λέτε, δεν το γνώριζα, ότι γίνεται. Εκείνο που ξέρω, από το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει ότι, κάποια αρκετά ακριβότερα διπλάσιας ή και παραπάνω αξίας router της tplink έχουν τέτοιες δυνατότητες. Έλεγα μήπως μπορώ να αποφύγω να δώσω αρκετά χρήματα, για router, από τον οποίο δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CROESUS said:

Ευχαριστώ πρώτα απ' όλα και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις.

@trendy 

Η κάρτα του δικτύου του server [hp microserver] έχει πάντα ρεύμα, για να μπορεί να δεχθεί το magic packet, για να ανάψει ο υπολογιστής. Έχω ήδη κάνει port forward κάποιες πόρτες στο router, που έχουν αντιστοιχηθεί με την ip του server. Εκείνο που κάνεις με το arp table, είναι να αντιστοιχίσεις την mac adress του router με την ip του, έτσι ώστε το magic packet, που στέλνεις να ξέρει ποιον υπολογιστή θέλεις να ξεκινήσεις. Μέχρι τώρα το έκανα αυτό, και δούλευε άψογα με έναν tplink 8960N, o οποίος πέραν του ότι μου κάηκε, όταν έκανες restart, έχανε την αντιστοίχιση αυτή, η οποία γινόταν μέσω telnet, μια και ο συγκεκριμένος δεν έχει στο web interface του, ανάλογο μενού. Γνωρίζω ότι κάποια μοντέλα, της tplink, αρκετά ακριβότερα έχουν τη δυνατότητα που ψάχνω,απλά υπέθεσα ότι μπορώ να κάνω το ίδιο και με φθηνότερα, αφού το μενού είναι ίδιο.

 

@YDinopoulos

Αυτά που μου γράφετε, τα χρησιμοποιώ ήδη, αν όμως βρίσκεστε πχ σε άλλη πόλη και θέλετε να "ξυπνήσετε" τον υπολογιστή, που έχετε στο γραφείο σας, τότε δεν αρκεί μόνο αυτό που περιγράφετε, αλλά όπως αναφέρω και παραπάνω, πρέπει να γίνει αντιστοίχιση της ip του υπολογιστή με την mac adress του, πάνω στο router.

 

Από ότι φαίνεται έχεις κάνει σωστά το ένα κομμάτι των ρυθμίσεων για το μηχάνημα που θες να ξυπνήσεις απομακρυσμένα (Στο Bios-> Wake on PCIE devices, στα Windows-> Allow this device to Wake This Computer/Only Allow A Magic Packet to wake this computer).

 

Τώρα στο κομμάτι του router, εγώ χρησιμοποιώ ένα TL-WDR3500 με φλασαρισμένο lede/openwrt. Αν αποφασίσεις ότι αξίζει να φλασάρεις το router σου τότε οι ρυθμίσεις είναι οι εξής:


opkg update && opkg install ip

 

Στο αρχείο /etc/config/dhcp προσθέτουμε:


config host
        option name 'PC1'
        option mac '00:01:02:03:04:05 '
        option ip '192.168.1.2'

 

Στο αρχείο /etc/rc.local προσθέτουμε:

 


logger -t 'rc.local' "sleeping for 10s"

sleep 10

logger -t 'rc.local' "setting static arp"
#pc1 wol
/usr/sbin/ip neigh change 192.168.1.2 lladdr 00:01:02:03:04:05 nud permanent dev br-lan
/usr/sbin/ip neigh add 192.168.1.2 lladdr 00:01:02:03:04:05 nud permanent dev br-lan

 

Στο αρχείο /etc/config/firewall προσθέτουμε:


config redirect
        option target 'DNAT'
        option src 'wan'
        option dest 'lan'
        option proto 'tcp udp'
        option src_dport '62000-62010'
        option dest_ip '192.168.1.2'
        option dest_port '62000-62010'
        option name 'wake-on-lan'

 

Αυτό που κάνουν αυτές οι αλλαγές είναι:

1. ο συγκεκριμένος υπολογιστής να παίρνει πάντα την ίδια IP μέσω του DHCP και

2. Σε κάθε restart του router να προστίθεται αυτόματα η MAC του PC στο ARP table, και να γίνεται μόνιμη ώστε αν υπολογιστής κλείσει να μην χαθεί το entry στο ARP table.

3. Άνοιγμα του Port forward προς το PC ( εδώ η Port είναι τυχαία, μπορείς να βάλεις την 9,11 ή απλά στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να το ανοίγεις, να σετάρεις αντί της 9 αυτή που βάζεις εδώ)

 

Κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνεται και στο default web interface των TP-Link αλλά δεν έχω κάτι μη φλασαρισμένο αυτή τη στιγμή για να το ελέγξω.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Larry
Link to comment
Share on other sites

@YDinopoulos

Καλησπέρα, συγνώμη για την αργοπορημένη απάντησή μου, αλλά ήμουν εκτός γραφείου.

 

Σχετικά με το φλασάρισμα δεν θα με χάλαγε να δοκιμάσω, έχω στην κατοχή μου έναν tplink 8960N, αλλά δεν ξέρω πως να τον φλασάρω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε, θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ο υπολογιστής που ανοίγει, είναι ένας hp microserver g8, με τις σχετικές ρυθμίσεις στο bios, το λειτουργικό του δε είναι windows server 2008r2 και ίσως αναβαθμιστεί μελλοντικά σε server 2012.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8960n

Η σελίδα είναι για τις εκδόσεις 1 και 3. Για την έκδοση 5 έχουν διαφορετική σελίδα.

Με λίγο προσοχή στο φλασάρισμα για να μην το μπρικάρεις όπως λένε. Καλύτερα να το ανοίξεις και να του βάλεις σειριακή κονσόλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις. Δεν έχω κάνει ποτέ φλασάρισμα σε router, οπότε τι είναι η σειριακή κονσόλα δεν έχω ιδέα. 

Ο router ούτως ή άλλως έχει θέμα με τον συγχρονισμό για internet, οπότε εύκολα τον λες και μπρίκι.

Θα το προσπαθήσω μέσα στο ΣΚ και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.