Jump to content



Γνώμες για αναγκαστική αναβάθμιση :(


Recommended Posts

Ναι ναι, εκεί είμαι κι εγώ... κι από ότι βλέπω δίνει drivers και για win 8.1 (βασικά win 8.1 και Win 10 είναι σχεδόν ταυτόσημα, θα ήταν κουφό να μην υποστηρίζονταν). Κάνει κι αυτή sharing μεταξύ του ενός m.2 και ενός sata διαβάζω, αλλά οκ... δεν με πειράζει καθόλου. Το βασικό είναι πως μου αποπνέει πολύ μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τις προηγούμενες, και είναι πιο εξοπλισμένη. Ανάθεμα την οικονομική μου κρίση ! λολ

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

 

Οχι δεν κάνει sharing μεταξύ του M2 που έρχεται από τον επεξεργαστή και σε ενδιαφέρει, γιατί βάζεις τον NVME εκεί.

 

Κάνει sharing τα lanes που δίνει το ΑΒ350  στον ASMEDIA CONTROLLER (2Χ SATA ΙΙΙ) με την ΔΕΥΤΕΡΗ M2 που είναι απλή και όχι για NVME .

Αυτό για ευχρηστία, γιατί μπορεί κάποιος να θέλει μόνο M2  δίσκους στο pc. Εναν NVME και έναν μεγάλο M2 SSD. ;)

Καταργεί μια sata του asmedia και την κάνει M2 ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Στο neweg το διάβασα: http://prntscr.com/gzqedu

νομιζω λέει για sharing και με σατα και με pcie, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τα πολυ-καταλαβαίνω κιόλας χαχααχαχα

 

Σε εμπιστεύομαι φίλε adpanos! Κοιτάω για τις μνήμες, δεν τις βλέπω στο qlv της μητρικής: http://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1ty AB350 Gaming K4/index.asp#Memory

Ένα Geil entry έχει όλο κι όλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

M2_SATA 33.JPG

 

 

Δεν θα βρεις άκρη με τα QVL . 

 

Πάρε τις μνημες. Οτι μνήμη και να πάρεις ΔΟΥΛΕΥΕΙ . 

Είναι σίγουρο πως δουλεύει με τα JEDEC STANDARS , και από εκεί και πέρα τα XMP που είναι OVERVLOCK της μνήμης λογικα΄θα τα πιάνεις, ενεργοποιώντας τα XMP profiles από το bios. 

Δεν κάνουν όλες τις μνήμες τεστ.

Αποσπασματικά ορισμένες. 

K4.JPG

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς.

Απλά απ`ότι τώρα είδα παίρνει μια SATA από το AB350 και την κάνει M2. 

Δεν πειράζει τον asmedia, δεν του κόβει κάτι, αυτός συνεχίζει να δουλεύει κανονικά. 

Λεπτομέρειες.

 

Τούμπανο είναι η μητρική για αυτό που την θες.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, sosna said:

Αν κ οφφ τόπικ εγώ προτείνω να ξαναπιάσεις το LFS :):D

 

υγ:ο Μιχάλης ο uhu κ κάποιοι ακόμη θα ναι έτοιμοι.

 

Χαχαχαχαααχα... βραδυποριακός εναντίον ταλαιπωριακού θα είναι ΛΟΛ

Τους εγκάρδιους χαιρετισμούς μου σε όλους σας! :)

 

Λοιπόν, τα παρήγγειλα σήμερα τα πράγματα, από διάφορα όμως μαγαζιά από Αθήνα. Τα βρήκα και σε καλύτερες ή ίδιες τιμές (εκτός από την ΡΑΜ) και αισθάνομαι πιο ασφαλής να μπορώ ανά πάσα στιγμή να έρθω σε επαφή με τα φυσικά τους καταστήματα.

 

Από το πρωί σήμερα έψαχνα να βρω ποιοι έχουν τι ετοιμοπαράδοτο. Είχα μια ατυχία με την κάρτα γραφικών, παρήγγειλα τηλεφωνικά την O/C Gigabyte 1050Ti, αλλά 10 λεπτά αργότερα με πήραν ξανά τηλ και μου είπαν πως μια ήταν και πουλήθηκε 15 λεπτά πριν κάνουμε την παραγγελία (δεν κατεβαίνουν λέει αμέσως από το σάιτ). Τέλος πάντων, παρήγγειλα την απλή και θα την έχω Δευτέρα. 165 ευρώ.

 

Κουτί παρήγγειλα από άλλο μαγαζί, το Aerocool Aero 500 στα 40 ευρώ.. θα το παραλάβω Τρίτη.

 

Με το κουτί και την κάρτα, θα πάω σε τρίτο μαγαζί από όπου παρήγγειλα ήδη (με πληρωμή στην έδρα της) επεξεργαστή, μητρική, τροφοδοτικό και μνήμη. Θα μου τα συναρμολογήσουν δωρεάν είπε στο τηλέφωνο, με μια μικρή επιφύλαξη για να το επιβεβαιώσει (τέσπα).

 

Οπότε έχουμε και λέμε (οι τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ):

Μητρική: Asrock Fatal1ty AB350 Gaming K4 (90-MXB530-A0UAYZ) - 106,92

CPU: AMD Ryzen 5 1600 6-Core Processor 3.2GHz (YD1600BBAEBOX) - 204,96

PSU: EVGA 600BQ 80 PLUS Bronze -(110-BQ-0600-K2) - 70,84

RAM: G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16S-8GISB) - 92,37

Μερικό σύνολο: 475,09

 

GPU: Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB (GV-N105TD5-4GD) - 168,5 (164 + 4.5 μεταφορικά/αντικαταβολή)

Κουτί: Aerocool Aero-500 Black Window Case - 42,90 (38,90 + 4 μεταφορικά/αντικαταβολή)

 

Γενικό σύνολο: 687,3

 

Έκοψα τη μνήμη στα 8Gb, για να κατεβάσω το κόστος.. συν ότι δυσκολεύτηκα πολύ να βρω ακόμα και 8άρι ντιμάκι ετοιμοπαράδοτο στα 3000Mhz κάτω από τα 100 ευρώ και με αναφορές στο νετ ότι δουλεύει με τον ryzen, και ότι χρονίζεται και ψηλά (αν και θέλει bios update διάβασα). Θα πάρω άλλο ένα όταν μπορέσω (να δω και πως θα πηγαίνει με 8, ίσως είναι οκ... θα δείξει).

 

Αυτά! Ελπίζω να είναι οκ (αν και ξέρω πως όλο και θα προκύψουν άλλα 10-20-30 ευρώ από δω κι από κει). Όπως πάντα, παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

 

 

Έγινε επεξεργασία από migf1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, psyber said:

92 ευρώ για 8 GB ram? Τι γίνεται με τις τιμές ρε παιδιά!!!!

 

Και χωρίς ψύκτρες! Και κλασικά στην Αμερική τις πουλάνε πολύ πιο φτηνά 70-80 δολάρια

Έγινε επεξεργασία από migf1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Το Aerocool είναι ένα τίμιο κουτί για τα λεφτά του.'Εχω το Cruisestar Advance.Δεν είναι οτι καλύτερο για cable management αλλά με λίγο μαεστρία θα τα καταφέρεις.Έκανες πολύ καλά που αγόρασες απο διαφορετικά καταστήματα και έριξες το κόστος.Για μένα στήσε το μηχάνημα μόνος σου.Πρώτη φορά το έκανα και εγώ και τα κατάφερα,αποκλείεται να κάνεις λάθος.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, edward said:

Το Aerocool είναι ένα τίμιο κουτί για τα λεφτά του.'Εχω το Cruisestar Advance.Δεν είναι οτι καλύτερο για cable management αλλά με λίγο μαεστρία θα τα καταφέρεις.Έκανες πολύ καλά που αγόρασες απο διαφορετικά καταστήματα και έριξες το κόστος.Για μένα στήσε το μηχάνημα μόνος σου.Πρώτη φορά το έκανα και εγώ και τα κατάφερα,αποκλείεται να κάνεις λάθος.

 

 

 

 

 

Άμα δεν μου το στήσει δωρεάν όπως είπαμε στο τηλ, και μου ζητήσει τίποτα τρελά αυτό θα κάνω..χααχα Απλά έχω φοβερό άγχος για τυχόν ασυμβατότητες και τέτοια, με όσα έχω διαβάσει.. συν ότι δεν έχω και πολύ ιδέα από o/c και trouble-shooting του (μόνο τα απολύτως βασικά)... αυτός είναι ο βασικός λόγος που θέλω να μου το στήσει κάποιος που θα μπορεί γρήγορα να επιλύσει τυχόν προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν. Τα κουμπώματα στην μητρική μπορώ να τα κάνω κι εγώ λολ

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος migf1 έγραψε:

 

Και χωρίς ψύκτρες! Και κλασικά στην Αμερική τις πουλάνε πολύ πιο φτηνά 70-80 δολάρια

αναφέρεσαι σε ραμ που ειναι πιο κατάλληλες για ryzen?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος migf1 έγραψε:

 

Όχι, όχι... εννοώ πως στην Αμερική οι τιμές είναι χαμηλότερες γενικώς.

 

 

Οτι τιμή βλέπεις είναι χωρίς φόρους στο Αμέρικα, γιατί κάθε πολιτεία έχει άλλο συντελεστή φορολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, adpanos said:

 

 

Οτι τιμή βλέπεις είναι χωρίς φόρους στο Αμέρικα, γιατί κάθε πολιτεία έχει άλλο συντελεστή φορολόγησης.

 

Θα σε γελάσω Πάνο, έχω όμως την εντύπωση πως σε sites όπως το Newegg που έχουν ρύθμιση γλώσσας, δείχνουν τελικές τιμές αναπροσαρμόζοντας το φόρο ανάλογα την επιλεγμένη χώρα. Νομίζω πχ αν δοκιμάσεις να βάλεις κάτι στο καλάθι στο Newegg (άσε Αμερική ως προεπιλεγμένη χώρα) το γενικό σύνολο δεν θα έχει έξτρα για φόρο (μόνο για μεταφορικά).

Link to comment
Share on other sites

 

Αν είσαι επαγγελματίας με τιμολόγιο , η καλύτερη λύση είναι να πας να πάρει από minfaactory.de.

 

Σε κάτι συστήματα που έχτιζα τελευταία , όσο στην ελλάδα είχε η αγορά ενός Threadripper 1900X  + X399 φτηνή μητρική + 32GB RAM + SATA SSD  + WX5100 + 750 PSU 

είχε από Γερμανία  ο Threadripper 1920X (12core/24 threads) μαζί με ακριβότερη Χ399 μητρική + 32GB RAM + WX5100 + NVME SSD και με καλύτερη ψύκτρα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, δηλώνω ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ!!! Το μηχάνημα κυριολεκτικά πετάει (πάντα για τις δικές μου ανάγκες)!! Σας ευχαριστω πολύ για την πρόταση!

 

Το μόνο μου θέμα είναι πως πολλές φορές μου κάνει ένα μικρό βουητό, και δεν έχω ψάξει ακόμα να δω από ποιον ανεμιστηρα προέρχεται (ελπίζω δλδ να είναι από ανεμιστήρα λολ). Επίσης, δεν έχω κοιτάξει ακόμα τι δείχνουν αυτά τα 2 λαμπάκια πάνω από τους διακόπτες των ανεμιστήρων, στο πάνελ του Aerocool Aero 500 (δεν έχω βάλει κάποιον έξτρα ανεμιστήρα). Έχει ένα μπλε λαμπάκι που είναι μόνιμα αναμμένο πάνω από τον 1ο διακόπτη, κι ένα κόκκινο πάνω από τον 2ο διακόπτη το οποίο άλλοτε είναι σβηστό, άλλοτε μένει αναμμένο και άλλοτε αναβοσβήνει.

 

Θα χρειαστώ κι άλλα 8G μνήμης, θα τα πάρω κατά Χριστούγεννα μεριά. Το BIOS της μητρικής είναι στην έκδοση 2.5 ενώ έχει φτάσει 3.2 τώρα νομίζω, αλλά εφόσον δεν έχω θέμα λέω να μην το φλασάρω. Η μννήμη παίζει κανονικά στα 2993.

 

Όσο για τα Windows, τα 8.1 παίζουν μια χαρά, αλλά μόλις έκανα τα updates άρχισε να μου πετάει κάθε τόσο μήνυμα να βάλω τα 10, γιατί ο επεξεργατσής λέει είναι νέας γενιάς, σχεδιασμένος για 10άρια οπότε δεν θα μου ξανακάνει update τα Windows. Προς το παρόν το γράφω στα παλιά μου υποδήματα το μήνυμα (παροόλο που είναι πολύ σπαστικό έτσι όπως πετάγεται κάθε τόσο) κι από ότι διάαβσα στο νετ το έβαλαν από το Update του Απριλίου, για τους ryzen και τους i8xxx.... καλά, εγώ έτσι κι αλλιώς δεν είχα κάνει ποτέ Update μέχρι τώρα! χαχααχ

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους!

Έγινε επεξεργασία από migf1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.