Jump to content



Γνώμες για αναγκαστική αναβάθμιση :(


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, το pc μου παρέδωσε πνεύμα στην χειρότερη στιγμή που θα μπορούσε, λόγω αφραγκίας LOL

Η ουσία είναι πως πρέπει να φτιάξω νέο pc με χρονικό ορίζοντα τουλάχιστον 2-3 χρόνια, προσπαθώντας ταυτόχρονα να βγάλω από τη μύγα ξύγκι (γελάστε ελεύθερα)

Για να μη σας πολυ-κουράζω το πιο extreme σε απαιτήσεις είναι το Second Life σε Full HD, με άπειρα tabs μονίμως ανοιχτά στον firefox και κάτι λιγότερο από άπειρα αρχεία ανοιχτά στο Photoshop. Στόχος ειμαι να πάω σιγά-σιγά και σε Blender (είμαι creator στο Second Life).

 

Οθόνη και σκληρούς κρατάω τους υπάρχοντες, οπότε προσπάθησα να φτιάξω μια σύνθεση γύρω στα 500-600 ευρώ μάξιμουμ, αλλά τελικά μου βγαίνουν στα 700 χωρίς καν να έχω βρει κουτί. Πήγα απευθείας eshop που κάνει και δωρεάν συναρμολόγηση... πείτε μου τι πατάτες έχω κάνει, μιας κι έχω μείνει πίσω στην τεχνολογία (παλιά ήμουν καλός lol)

 

Επισυνάπτω εικόνα στο ποστ! Κατεβαίνει ή έστω μένει στα 700 (ή και πιο κάτω) και με την προσθήκη κάποιου κουτιού (κι αν ναι, ποιού; λολ) Ευχαριστώ!

my-new-pc.png

Link to comment
Share on other sites

Η πατάτα σίγουρα είναι η μητρική. Τόση ακριβή σε κλειδωμένο επεξεργαστή είναι απαγορευτικό. Στα 80-90 θα ήταν λογικό.

Με τόσα που έχεις ανοικτά αν τα έχεις ταυτόχρονα τα 8Gb ram είναι λίγα. Μπορείς βέβαια να προσθέσεις αργότερα άλλα 8.

 

Όμως η πλατφόρμα είναι γενικά είναι λάθος. Θα ήταν καλύτερα σε ryzen.

 

Και σκρουτζομάγαζα κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα workloads που αναφέρεις πας ξεκάθαρα σε ryzen 1600 (6c/12t) ~ 199€ και Β350 μητρική (όπως η Asus B350 Prime plus) ~ 90€.  Θα έχεις και καλύτερο performance σε σχέση με τις επιλογές σου και εξοικονομείς ~ 55€ οπότε νομίζω ότι μπορείς να στριμώξεις και 16GB RAM στο budget σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω παιδιά, χτυπήσατε ευαίσθητο νεύρο: amd και asus... και με τα 2 είχα άσχημες επαναλαμβανόμενες εμπειρίες στο παρελθόν, σε σημείο που ορκίστηκα να μην ξανά αγοράσω ποτέ λολ. Σας ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη του ryzen, ιδέα δεν είχα.

 

Δείχνει πολύ καλή πρόταση, αλλά για την συγκεκριμένη μητρική διάβασα πάρα πολύ άσχημες κριτικές. Γενικώς από ότι κατάλαβα, ακόμα ψάχνονται με συμβατότητες μνημών,  bios, κλπ για το B350 (διάβασα ένα κάρο προβλήματα, ξέρω πως πολλά από αυτά είναι π@π@ριές, αλλά όπως και να το κάνουμε, επηρεάζουν οι άτιμες).

 

Σε μητρικές έριξα μια ματιά σε Asrock και Gigabyte, και αυτές εδώ μου φαντάζουν λίγο πιο bullet-proof επιλογές:

1. http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-ab350-pro4-retail-p-PER.528997

2. http://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-ga-ab350-gaming-3-retail-p-PER.527406

αλλά έχω πολλά ερωτηματικά.

 

Καταρχήν το κόστος παραμένει στα ίδια επίπεδα, έπειτα έχουν κι αυτές αρκετά bad reviews κυρίως για τους ίδιος λόγους (ασυμβατότητες μνημών, panic stories με bios & updates τους, ανεξήγητα performance degrades από usb και sound, έως σκληρούς και γενικώς ότι του κατεβαίνει του καθενός μου φαίνεται). Ένα μέγα θέμα όμως είναι πως με εξαίρεση την Asrock (που με ένα patch λέει που έχουν φτιάξει για usb stick και κάτι οδηγίες που δίνουν μπορείς να βάλεις και Windows 7, κάτι που δεν με ενδιαφέρει) όλες οι άλλες αναφέρουν για λειτουργικό μονάχα τα Windows 10. Εγώ έχω 8.1 και ειλικρινά το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να αλλάξω λειτουργικό (καλά, κανονικά ούτε φορμάτ δεν με παίρνει να κάνω με τόση δουλειά που έχω να κάνω και τα deadlines). Ισχύει πως το B350 θέλει Windows 10? Έχει θέμα με τα 8.1?

 

Επίσης έχετε δίκιο για τα 16Gb μνήμης για την χρήση που θέλω, αλλά προσπαθώ να κατεβάσω το κόστος όσο μπορώ (μιας και με πέτυχε σε πολύ κακή στιγμή το πρόβλημα), κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο όταν απέχεις από τις εξελίξεις για τόσο καιρό. Για αυτό και απευθύνθηκα στο φόρουμ.

 

Ένα τελευταίο είναι πως πραγματικά θα ήθελα να πάρω όλα τα κομμάτια από ένα μέρος και να μου τα συναρμολογήσουν κιόλας και να μου το στείλουν έτοιμο (το eshop με βολεύει, γιατί έχει κοντά μου sales-point και μπορώ να τους πάω και εξαρτήματα του παλιού για την συναρμολόγηση (π.χ. δίσκους, κουτι, κλπ.. αν και κουτί χρειάζομαι καινούριο). Εννοείται πως δεν έχω θέμα να τα πάρω από αλλού, αρκεί να μου πείτε από που. Ξέρω για παράδειγμα πως και Πλαίσιο και η Cosmodata κάνουν συναρμολόγηση και στα στέλνουν, αλλά συνήθως είτε χρεώνουν αρκετά περισσότερο, είτε δεν έχουν όλα τα πράγματα, είτε είναι πολύ πιο ακριβοί γενικώς. Αν ξέρετε άλλα αξιόπιστα μαγαζιά που μπορώ να κοιτάξω, πείτε μου plz (έστω και σε pm αν απαγορεύεται να γραφούν δημόσια στο φόρουμ).

 

Α, πείτε και plz και για κάνα κουτί όχι πάνω από 40-50 ευρώ (και πιο κάτω ακόμα καλύτερα λολ). Γενικώς δεν κάνω over clocking, οπότε δεν χρειάζομαι διαστημικά πράγματα, αλλά δεν ξέρω τι εξαερισμους, ροές αέρα, κλπ χρειάζονται τα νέα εξαρτήματα. Βασικά, προσπάθησα να κάνω ένα σύστημα που να είναι σταθερό, αξιόπιστο, με τεχνολογία και επεκτασιμότητα που να με πάει 2-3 χρόνια χωρίς πονοκεφάλους και ταλαιπωρίες, αλλά όπως είπα όταν απέχεις από τις εξελίξεις είναι ακόμα πιο δύσκολο.

 

Αν έχετε χρόνο και διάθεση, θα μπορούσατε να μου υποδείξετε μια πρόταση για ryzen 1600 που να είναι όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη και σταθερή για το πιεσμένο μου budget? (κουτί, μητρική, μνήμες, psu). Αν όμως το B350 θέλει ντε και καλά Windows 10, τότε μάλλον θα αρχίσω να κοιτά πάλι για i5 πλατφόρμα, εκτός πια αν μιλάμε για πραγματικά μεγάλη διαφορά σε κόστος).

 

Πω πω, πάλι έκθεση έγραψα.. sorry (πάω να ρίξω μια ματιά και σε μητρικές MSI για ryzen).

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, migf1 said:

Δείχνει πολύ καλή πρόταση, αλλά για την συγκεκριμένη μητρική διάβασα πάρα πολύ άσχημες κριτικές. Γενικώς από ότι κατάλαβα, ακόμα ψάχνονται με συμβατότητες μνημών,  bios, κλπ για το B350 (διάβασα ένα κάρο προβλήματα, ξέρω πως πολλά από αυτά είναι π@π@ριές, αλλά όπως και να το κάνουμε, επηρεάζουν οι άτιμες).

 

Σε μητρικές έριξα μια ματιά σε Asrock και Gigabyte, και αυτές εδώ μου φαντάζουν λίγο πιο bullet-proof επιλογές:

1. http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-ab350-pro4-retail-p-PER.528997

2. http://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-ga-ab350-gaming-3-retail-p-PER.527406

αλλά έχω πολλά ερωτηματικά.

 

Καταρχήν το κόστος παραμένει στα ίδια επίπεδα, έπειτα έχουν κι αυτές αρκετά bad reviews κυρίως για τους ίδιος λόγους (ασυμβατότητες μνημών, panic stories με bios & updates τους, ανεξήγητα performance degrades από usb και sound, έως σκληρούς και γενικώς ότι του κατεβαίνει του καθενός μου φαίνεται). Ένα μέγα θέμα όμως είναι πως με εξαίρεση την Asrock (που με ένα patch λέει που έχουν φτιάξει για usb stick και κάτι οδηγίες που δίνουν μπορείς να βάλεις και Windows 7, κάτι που δεν με ενδιαφέρει) όλες οι άλλες αναφέρουν για λειτουργικό μονάχα τα Windows 10. Εγώ έχω 8.1 και ειλικρινά το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να αλλάξω λειτουργικό (καλά, κανονικά ούτε φορμάτ δεν με παίρνει να κάνω με τόση δουλειά που έχω να κάνω και τα deadlines). Ισχύει πως το B350 θέλει Windows 10? Έχει θέμα με τα 8.1?

 

Γενικά οι κριτικές είναι άσχημες γιατί κατά Φεβρουάριο-Μάρτιο-Απρίλιο μήνα που κυκλοφόρησαν οι ryzen υπήρχαν όντως πολλές ασυμβατότητες με μνήμες κτλ. Τώρα πλέον με τα ανανεωμένα bios κατά 99% δεν θα έχεις θέμα, άσε που λόγω budget πας για 2133 ή 2400 μνήμες που ούτως ή άλλως είναι default συχνότητες. Θα πάρεις μνήμες από το QVL της μητρικής που θα επιλέξεις.

19 minutes ago, migf1 said:

Α, πείτε και plz και για κάνα κουτί όχι πάνω από 40-50 ευρώ (και πιο κάτω ακόμα καλύτερα λολ). Γενικώς δεν κάνω over clocking, οπότε δεν χρειάζομαι διαστημικά πράγματα, αλλά δεν ξέρω τι εξαερισμους, ροές αέρα, κλπ χρειάζονται τα νέα εξαρτήματα.

 

Αφού έχεις τόσο στενό budget, γιατί δεν κρατάς το παλιό σου κουτί;

 

19 minutes ago, migf1 said:

Αν έχετε χρόνο και διάθεση, θα μπορούσατε να μου υποδείξετε μια πρόταση για ryzen 1600 που να είναι όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη και σταθερή για το πιεσμένο μου budget? (κουτί, μητρική, μνήμες, psu).

Πέρνα από εδώ και ρώτα τους κατόχους ryzen για συνθέσεις με ryzen που παίζουν απροβλημάτιστα. Και με την gigabyte-gaming-3 δεν θα έχεις θέματα. 

 

19 minutes ago, migf1 said:

Αν όμως το B350 θέλει ντε και καλά Windows 10, τότε μάλλον θα αρχίσω να κοιτά πάλι για i5 πλατφόρμα, εκτός πια αν μιλάμε για πραγματικά μεγάλη διαφορά σε κόστος).

Εγώ που βλέπω στο support για τη μητρική της υπογραφής μου, βλέπω κανονικά drivers και για 7,8,8.1,10.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gdb77 σε ευχαριστώ! Μου αναπτέρωσες λιγάκι το ηθικό (συν ότι την Gigabyte γενικά την έχω σε εκτίμηση... είχα κατα καιρούς διάφορα δικά της.. κάρτες και μητρικές) :) Πάω να δω το λινκ που έδωσες! Thanks!

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

 

AMD R7 1700 8CORE / 16 THREADS

16GB DDR4 3000

GTX 1050TI 4GB DDR5

μητρική πληρέστατη

τροφοδοτικό επαρκές για το σύστημα. 

 

Το κατάστημα είναι το digitalmaster.gr

εχει δωρεάν μεταφορτικά

ένα παιχνίδι δώρο 

ένα κλειδί windows 10 pro δώρο

3% έκπτωση σε φοιτητές

δωρεάν συναρμολόγηση (αν πάρεις πλήρες σύστημα)

 

Για μητρική μπορείς να βάλεις με +6€ και την  ATX έκδοση

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/Socket AMD AM4|ASRock AB350 Pro4- Mainboard ( 90-MXB510-A0UAYZ )

 

Αν θες πλήρες πακέτο, πες μας και αν έχεις SSD κουτί κ.λ.π.  να φτιάξω και πλήρες πακέτο.

 

r1700.JPG

 

Εδώ και με κουτί και άλλο τροφοδοτικό.

 

 

r1700.2.JPG

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, adpanos said:

 

AMD R7 1700 8CORE / 16 THREADS

16GB DDR4 3000

GTX 1050TI 4GB DDR5

μητρική πληρέστατη

τροφοδοτικό επαρκές για το σύστημα. 

 

Το κατάστημα είναι το digitalmaster.gr

εχει δωρεάν μεταφορτικά

ένα παιχνίδι δώρο 

ένα κλειδί windows 10 pro δώρο

3% έκπτωση σε φοιτητές

δωρεάν συναμολόγηση (αν πάρεις πλήρες σύστημα)

 

Για μητρική μπορείς να βάλεις με +6€ και την  ATX έκδοση

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/Socket AMD AM4|ASRock AB350 Pro4- Mainboard ( 90-MXB510-A0UAYZ )

 

Αν θες πλήρες πακέτο, πες μας και αν έχεις SSD κουτί κ.λ.π.  να φτιάξω και πλήρες πακέτο.

 

r1700.JPG

 

Εδώ και με κουτί και άλλο τροφοδοτικό.

 

 

r1700.2.JPG

Εξαιρετική η δεύτερη σύνθεση. Εάν ο @migf1 δεν μπορεί να υπερβεί τα 700€ που αναφέρει στο αρχικό ποστ, τότε απλά στη θέση του Ryzen 7 1700 βάζει τον ryzen 5 1600.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εξαιρετική η δεύτερη σύνθεση. Εάν ο @migf1 δεν μπορεί να υπερβεί τα 700€ που αναφέρει στο αρχικό ποστ, τότε απλά στη θέση του Ryzen 7 1700 βάζει τον ryzen 5 1600.

 

 

Κάτσε να δούμε αν έχει SSD .

 

Αν έχει SSD τότε είναι οκ, είτε πάει σε 1600 είτε κάνει υπάρβαση και πάει σε 1700 για το blender.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

Κάτσε να δούμε αν έχει SSD .

 

Αν έχει SSD τότε είναι οκ, είτε πάει σε 1600 είτε κάνει υπάρβαση και πάει σε 1700 για το blender.

 

12 hours ago, migf1 said:

Οθόνη και σκληρούς κρατάω τους υπάρχοντες,

 

Ό,τι και να έχει μάλλον έχει αποφασίσει να το κρατήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα κρατήσει τους σκληρούς, είναι σίγουρο. 

Απλά πρέπει να δούμε αν έχει SSD γιατί αν δεν έχει πρέπει να συμπεριληφθεί στο κόστος. 

 

Στην δεύτερη σύνθεση, μπορεί να πάει σε απλή GTX 1050 ή σε RX 560  και να ρίξει το κόστος. Εξάλλου δεν το θέλει για gaming .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα έχω παίξει με το να διαβάζω από χτες... τόσες πολλές πληροφορίες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, είναι και η ηλικία χααχαχα

Το τρέχον κουτί δεν μπορεί να κρατηθεί, είναι πάρα πολύ παλιό... ήδη τα καλοκαίρια γινόταν φούρνος... οπότε θέλω οπωσδήποτε! SSD δεν υπάρχει, αλλά νομίζω ούτε προβλέπεται λόγω κόστους. Συν ότι έχω ήδη 3 σατα μηαχνικούς (btw, η asrock έχει μόνο 4 σατα;)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ adpanos για τις συνθέσεις, ειδικά για την 2η που έχει και κουτί μέσα. Και σίγουρα αν πάω σε ryzen θα πάω σε 1600 για να κατέβει πάλι στα 700 ευρώ. Από ότι κατάλαβα όμως το μαγαζί δεν θα μου τα συνομολογήσει, μιας και δεν είναι πλήρες σύστημα... οπότε θα πρέπει να υπολογίσω και κόστος συναρμολόγησης. Τελικά με τα Windows 8.1 παίζει το B350; Δεν πρόλαβα ακόμα να ρωτήσω στο λινκ του gdb (διαβάζω σαν τρελός χχααα)

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

 

Πλήρες σύστημα θεωρείται. 

 

Μισό λεπτό να σου φέρω πρόταση και με SSD .

 

Η μητρική έχει 4X SATA γιατι έχει 2X M2 για nvme δίσκους ( τους καινούριους) .

Αν θες με παραπάνω κοιτάμε για άλλη. 

Μισό και επανέρχομαι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί 3 σατα θα πιάσουν μονάχα οι σκληροί, συν 1 το dvd και το 2ο drive θα μείνει ξέμπαρκο χααααα. Η Gigabyte αυτή: http://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-ga-ab350-gaming-3-retail-p-PER.527406 δεν μας κάνει; Που μου δίνει και μια αίσθηση ασφάλειας στο γέρικο μυαλό μου ; χαααχαχ

 

SSD ειλικρινά δεν νομιζω πως πρέπει να πάρω τώρα.... κάτσε με το καλό να στήσω μηχανάκι χωρίς, και μετά τα Χριστούγεννα αν έχουν πάει καλά οι δουλειές, παίρνω και τον ssd. Το προτιμώ έτσι, παρά να κάνω κι άλλη "έκπτωση" στα άλλα εξαρτήματα από τώρα.

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι με  όλα μέσα, πλήρες σύστημα. 

Με SSD , με R5 1600 , με GIGABYTE με 6 x SATA , με 16GB RAM , καλό τροφοδοτικό (όχι modular που ήταν το πρώτο)  και με την απλή GTX 1050 καλό κουτί.

Στον SSD έχω κάνει κάποιες εκπτώσεις. Με +10€ πάς σε SAMSUNG 850 EVO 250GB αν θες. 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/256GB|Samsung MZ-75E250B 250 GB- SSD ( MZ-75E250B-EU )

ενώ αν θες να πας στης νέας γενιάς NVME δίσκους πας σε αυτόν 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/240GB|Patriot Hellfire M.2 240GB- Solid State Drive ( PH240GPM280S

 

r5 1600 2.JPG

 

To κουτί για να πάρεις μια ιδέα είναι αυτό 

 

bitfenix_neos_02_thumb.jpg

 

BitFenix-Neos-Fully-Loaded-Side.jpg

 

BTNeos_12.JPG

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, adpanos said:

...

 

Φίλε adpanos, είσαι φοβερός! Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρω αν πρόλαβες να διαβάσεις το edit που έκανα για τον ssd στο προηγούμενο ποστ. Στη νέα σύνθεση, αν βγάλω τον ssd πάει στα 664 ευρώ. Βάζουμε 30 να πάμε πάλι την κάρτα στο Ti, και ίσως βάλουμε +10 να πάμε το psu στο xfx ts 550W που του έχω αδυναμία κι ερχόμαστε στα 704 ευρώ! :)))))))))

 

Και τα Χριστούγεννα χτυπάμε κι έναν nvme ε; :))

 

Μένει μόνο τώρα το θέμα του λειτουργικού καθώς κι επιβεβαίωση πως τα συγκεκριμένα εξαρτήματα δεν θα μου κάνουν νούμερα με ασυμβατότητες κλπ, και νομίζω με ψήσατε να πάρω AMD (θου φυλακη τω στοματι μου χχααχα). Εκτός αν τα έχεις δοκιμάσει και τα ξέρεις πως πάνε plug & play απροβλημάτιστα (συν Win 8.1), ή όποιος άλλος, οπότε μέχρι το απόγευμα κάνω κιόλας την παραγγελία :)

Link to comment
Share on other sites

 

Το SEASONIC  m12ii-520 evo είναι καλύτερο τροφοδοτικό. 

Η SEASONIC είναι αυτή που φτιάχνει τα καλά τροφοδοτικά όλων των υπολοίπων.  Οι άλλοι την στάμπα βάζουν. 

Αλλα τροφοδοτικά καλά είναι το FSP/FORTRON RAIDER 550, SUPERFLOWER GREEN 550 κ.λ.π. 

 

Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις και αυτό που λες . Να βάλεις GTX 1050TI και να βάλεις και καλύτερο τροφοδοτικό. 

Αν πας να το κάνεις αυτό η σύνθεση θα βγει κάπως έτσι .

 

Εβαλα GIGABYTE  κάρτα γραφικών για καλύτερη εγγύηση. 

 

Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν με αυτή την σύνθεση, θα έχεις  όλα τα προνόμια.

 

Δηλαδή παιχνίδι δώρο

WINDOWS 10 PRO δώρο (κλειδί)

Συναρμολόγηση δώρο.

Μεταφορικά δώρο.

 

Και πράξε ανάλογα. 

Λογικά θα έχεις όλα τα παραπάνω. Πες τους ότι σκληρούς έχεις από το παλαιό σύστημα και θα τους προσαρμόσεις εσύ. 

 

Δεν θα έχεις θέμα κανένα. 

Πες τους να σου περάσουν και το τελευταίο bios της μητρικής .:)

 

 

sss.JPG

 

EDIT :

- η διαφήμιση του καταστήματος λέει πως με κάθε 5 parts αγοράς από hardware έχεις WINDOWS 10 PRO δώρο, άρα ισχύει σε εσένα.

- Με κάθε αγορά κάρτας γραφικών 1 παιχνίδι δώρο, άρα ισχύει για εσένα.

- Δωρεάν συναρμολόγηση που θα την κάνουν γιατί αγοράζεις και κουτί και τροφοδοτικό και πλατφόρμα !!! :p

- Δωρεάν μεταφορικά έχουν σε κάθε παραγγελία .

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.