Jump to content



Κρυφή θύρα m.2 σε λάπτοπ?


Recommended Posts

Λίγο πριν πουλήσω το laptop (Gigabyte P16G), διαπίστωσα ότι υπάρχει μια extra pci-e θύρα.

Επίσημα έχει ένα δίσκο m.2, ένα sata και άλλο ένα sata swappable απο CD.

 

image.thumb.png.408c40d3babce71938ddaffd4f1db6ba.png 

 

Για δείτε την άλλη φωτογραφία και πείτε μου αν καταλαβαίνετε τι είναι. Γράφει 3G / LTE δίπλα της.

IMG_20171020_180540.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αποκλειστικα για 3G/4G modem.  Το εχει και το Dell μου. Αν βαλεις δισκο pci-e δεν θα τον δει καν το BIOS.

 

 

https://www.ebay.com/itm/M-2-NGFF-to-mini-PCI-E-Adapter-for-2G-3G-4G-with-SIM-Slot/202062276721?hash=item2f0bd9a871:g:ZL4AAOSwiVhZxPmX

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, YDinopoulos said:

Ειναι αποκλειστικα για 3G/4G modem.  Το εχει και το Dell μου. Αν βαλεις δισκο pci-e δεν θα τον δει καν το BIOS.

 

 

https://www.ebay.com/itm/M-2-NGFF-to-mini-PCI-E-Adapter-for-2G-3G-4G-with-SIM-Slot/202062276721?hash=item2f0bd9a871:g:ZL4AAOSwiVhZxPmX

 

Αυτό θέλει και κεραίες μετά ή δουλεύει μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Just now, YDinopoulos said:

Θέλει κ κεραίες. Μοιάζουν με του wifi, αλλα πρέπει να σιγουρευτείς οτι τα βύσματα είναι ίδιου τύπου.

 

Ρωτάω ενημερωτικά μιας και το πούλησα και ενώ το είχα ανοίξει τόσες φορές δεν το είχα παρατηρήσει. 

Περίεργο πάντως σε gaming, βαρύ laptop να αφήνουν μια PCi-e για 3G

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική προφανώς είναι κοινή για πολλα μοντελα. Ίσως με πιο ελαφρύ 'οπλισμο' :p (rram/cpu) στα χέρια ενός επαγγελματία να χρειάζεται. Στο εξωτερικό πουλάει πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, YDinopoulos said:

Η μητρική προφανώς είναι κοινή για πολλα μοντελα. Ίσως με πιο ελαφρύ 'οπλισμο' :p (rram/cpu) στα χέρια ενός επαγγελματία να χρειάζεται. Στο εξωτερικό πουλάει πολύ πάντως.

 

πλέον με το κινητό κάνεις τα πάντα αλλά δεν είναι κακό αν υπάρχει να το έχεις σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, jax7480 said:

Στη δουλειά, δεν έχω παραγγείλει ποτέ λάπτοπ χωρίς 3G/4G modem. Και αυτό γιατί όσοι ταξιδεύουν έχουν μόνιμα εγκατεστημένη μία SIM μόνο για DATA.

 

ναι οκ, απλα το λάπποπ ήταν gaming, χοντρό, βαρύ και με μέτρια μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.